O oranžovém duševním gigantovi panu Špidlovi. Socialista s příjmy o kterých se Vám ani nesní

Kdyby někdo nevěděl, tak to je ten, kterého rodná strana podle Werichova: „když vykopnout tak vejš“, vykopla do Brusele ( skloňováno podle vzoru do pr…ele). Ten Špidla, o němž je třeba si připomenout jak si v Bruseli pomohl. Důležité je přitom vědět, jak v době krize Brusel umí rozhazovat peníze! Nepatřím k sortě typických českých závistivců, závidějících sousedovi nos mezi očima. Když je někdo šikovný, ať si vydělá co chce. O šikovnosti zmíněného pána mám ovšem své pochyby a jeho výdělek 33 milionů Kč se mi zdá nehorázným výsměchem všem.

Nikdo z Čechů si v politice zatím oficiálně nevydělal víc než on. A to chtěl ještě kandidovat do senátu. Naštěstí se tam nedostal. Bývalý dělník, archeolog a zaměstnanec mlékárny, poslanec, ministr a nakonec slabý a roztržitý premiér (někteří neurvalci psali dokonce autistický), slabý běžec dlouhých tratí, elegán nosící pomačkané obleky si jen během svého bruselského angažmá vydělal více než 33 milionů korun. A až tenhle sociální inženýr, který chtěl v EU prosadit regulaci slunečního svitu, dostane důchod, pokud ho už nedostal, stane se mužem s vůbec nejvyšší penzí v republice.

Na základě předchozích zaměstnání v České republice dostane kolem 20 000,- Kč měsíčně – k tomu ale získá za pětiletou práci v Evropské komisi od Bruselského úřadu další doživotní rentu v přepočtu 110 000,- Kč měsíčně! (tedy dnes, bez budoucích valorizací). Bude to nejbohatší důchodce v ČR. V mailu, který svého času koloval a který jsem také několikrát obdržel se praví, že deník MF Dnes spočítal, že pokud by se Špidlova penze vypočítávala podle českých zákonů, stačil by mu jeho bruselský plat (v přepočtu 528 000,- měsíčně) „jen“ na důchod 21 tisíc korun měsíčně.

Post eurokomisaře má, kromě platu 528 000 korun měsíčně a nároku na vysokou doživotní rentu počínaje 65. rokem věku, ještě i další finanční výhody. Třeba příspěvek na bydlení ve výši 15 % platu, přídavky na děti 372 € (9 700,- Kč), příspěvek na relaxaci 607 € (15 800,- Kč), cestovné a další „sociální“ dávky. Euro – úředníci přitom neodvádí z platu ve svých zemích žádné daně, z platu se jim strhává jen daň ve prospěch EU, která činí 4,64 % po odečtení nezdanitelného minima ve výši 2649 € (tj. 68 900,- Kč).

Každý končící komisař dostává navíc odchodné ve výši jednoho platu (528 000 Kč), a k tomu po další tři roky měsíční apanáž (podle počtu let ve funkci). U Vladimíra Špidly to bude dělat přes 280 tisíc Kč měsíčně. Takže se nedivme, že tento pán klidně dělí lidi do kategorií.

Zdroj: paulczynski.cz