Tak jsme tu měli už druhou demonstraci

Tak jsme tu v Českých Budějovicích měli už druhou demonstraci. Podle médií a „romských aktivistů“ byla protiromská, podle účastníků byla proti černému rasismu, resp. proti cigánskému násilí. Každopádně můj pocit frustrace se opět kapánek zvýšil a situace zde na Máji posiluje moje odhodlání se odsud při první vhodné příležitosti odstěhovat. Pravda, mám důvodů vícero, nicméně tento se v posledních dnech definitivně přesunul mezi ty zásadní.

Problém Máje, respektive Volfovky a jejího nejbližšího okolí, lze popsat jednoduše – oblast se za ostentativního nezájmu vedení města i policie pomalu mění v jihočeskou verzi Chánova, kterou sužuje řádění cigánských band. To neříkám, protože bych byl rasista, ale protože to tak prostě je. Samozřejmě jsou i slušní cigáni, kteří s těmito bandami nemají nic společného, ale to nic nemění na tom, že ty bandy jsou skutečně cigánské. A rozhodně nejde jen o nějakou malou skupinku hlučných výrostků, jak se to lživě snaží bagatelizovat média. Když jsem onehdy sledoval více než stovku cigánů rvoucích se před Zanzibarem, rozhodně nešlo o nějakou bandu malých kluků, co si zpívají moc nahlas.

Ostatně prolhanost a licměrnost médií je jeden z faktorů, který zvyšuje naštvanost zdejších slušných lidí. Poslední kapku, co vyvolala tyto dvě demonstrace až nepokoje, popisují neutrálně jako rvačku asi sta lidí. Pravdou ale je, že banda cigánů brutálně zbila těhotnou ženu, která se „provinila“ tím, že bránila své tříleté dítě před cigánským klukem, co dosud nedokázal pochopit, že tříleté dítě není balón a tudíž si s ním nemůže hrát fotbal. Média už vůbec nezmiňují fakt dobře známý zde v Budějovicích – totiž že ona zbitá žena dostala už od cigánů několik výhrůžek smrtí a když se obrátila na policii, bylo jí řečeno, že se s tím nic nedá dělat a jestli se bojí, tak se má odstěhovat.

A áno, policie… Těžko má někdo větší vinu na současných nepokojích. Máloco zvýší frustraci slušných lidí žijících na Máji více, než když si srovnají chování policie při demonstracích a mimo ně. Když na jedné straně vemou to, co vše (na hraně zákona a možná i za ní) je policie schopna udělat pro potlačení demonstrace (nasazení nejmodernější techniky a tisíců policistů, včetně poměrně vysokého množství policejních provokatérů mezi demonstranty, držení stovek demonstrantů na hlavním náměstí násilím) a na druhé straně to srovnají s naprosto nedostatečným běžným nasazením policistů v boji s kriminalitou na Máji. Řekněme si to otevřeně: kdyby policie v minulých letech nasadila byť i jen desetinu úsilí a prostředků, které dnes vynakládá na potlačení demonstrací, kdyby byla důslednější v potlačování bugr dělajících „sociálně slabých občanů“, tak by dnes problémy Máje byly podstatně menší a žádné demonstrace nejspíše nebyly.

A třetí bod frustrace – vyjádření primátora Thomy pro tisk po první demonstraci. Pan primátor se nestyděl prohlásit, že situace na Máji není tak hrozná, aby se kvůli ní muselo demonstrovat, že to přece není Chánov. Na to si troufnu odpovědět, že lidi z Máje rozhodně ví, proč demonstrují. Při pohledu na zhoršující se situaci na Máji a nezájem Thomy a vůbec celého vedení města je totiž každému normálnímu člověku jasné, že z Máje se Chánov dříve či později stane. A to teprve bude žůžo – i když už teď není žádný med tu bydlet… Pokud má o tom pan primátor pochybnosti, nechť si to laskavě zkusí. Nějaký ten byt v ulici Václava Volfa za přijatelnou cenu by se pro něj jistě našel…

Autor článku bydlí na Máji a ani jedné z těch demonstrací se přímo neúčastnil, neb to není jeho styl. Nicméně chápe a schvaluje důvod těchto demonstrací (tj. upozornění na neúnosnou situaci na Máji a neochotu města řešit ji) a nelíbí se mu především dvě výše zmíněné metody policie, které jestliže nejsou nezákonné, tak by nezákonnými být měly.

Zdroj.