O právu rozhodují soudy, ne samozvaná lynčovací komanda

Nejvyšší soud rozhodl, že trio bývalých poslanců ODS nebude dále stíháno kvůli údajné korupci. Stejně tak jistě skončí i trestní stíhání bývalého premiéra Petra Nečase. Posuzovat politické „trafiky“ jako trestný čin je opravdu hloupé.

Druhá nejvyšší soudní instance rozhodla, že bývalí poslanci ODS Ivan Fuksa, Marek Šnajdr a Petr Tluchoř nebudou dále trestné stíháni v kauze Nagyová. Nejvyšší soud v Brně ve svém verdiktu, proti kterému je možná jen ústavní stížnost k Ústavnímu soudu (tu by ovšem jeho soudci rozsekali na kusy), správně uvedl, že dotyční poslanci byli kryti poslaneckou imunitou a politická jednání z toho vyplývající nemohou být trestným činem.

Za poslaneckou imunitu se za první Československé republiky rádi schovávali komunisté. Na demonstracích svých souvěrců nadšeně vykřikovali hesla typu „Ne Masaryk, ale Lenin“ a často vyprovokovali násilné střety s policií a četnictvem, při kterých tekla krev nevinných lidí. To jim samozřejmě byla poslanecká legitimace dobrá. Je pozoruhodné, že nyní jejich následníkům imunita, navíc ve srovnání s tehdejším rudým řáděním při banalitě, vadí.

Trafiky se v politice rozdělovaly už od dob starověku, i takový egyptský faraon často jmenoval mezi nejvyšší úředníky své říše ty, kteří mu poskytli nějakou tu protislužbu. Má to být trestné? Nikoliv. Morální to to jistě není, mně se to také v mnoha případech nelíbí, ale podle slov klasika Járy Cimrmana -„můžeme s tím nesouhlasit, můžeme proti tomu protestovat, ale to je tak všechno, co se s tím dá dělat.“

Ve slušné společnosti se výroky soudu respektují. O právu rozhodují kvalifikovaní právníci a nikoliv nějaké samozvané uliční výbory zdivočelé nenávistné lůzy. Lynčovací komanda si musí zvyknout na to, že pouličním kraválem nezmění soudní rozsudky, jako se stalo například v roce 1947 ve Varnsdorfu, kdy tlupy „vřeštících paviánů“ si vynutily v rozporu se zákony krádež místní textilky právoplatnému majiteli a její protiprávní zestátnění. To naštěstí už není možné.

Olomoucký vrchní zástupce Ivo Ištván by ovšem měl ze svého selhání vyvodit správný důsledek a odstoupit ze své funkce.

Zdroj.