Čeští muslimové verbují džihádisty do Sýrie

Internetová stránka Cesta k víře pro Česko, která se ještě nedávno jmenovala Sharia 4 Czechia, zveřejnila výzvu českým muslimům, aby se zapojili do ozbrojeného boje v Sýrii proti prezidentu Bašaru Assadovi.

I v brněnské mešitě organizují pomoc pro syrské povstalceJedním z tvůrců stránky je i známý český konvertita k islámu Hamza Jan Velička, který se vrátil z neúspěšných studií v Egyptě zpět do České republiky a začal organizovat kampaně na propagaci islámského práva šaria mezi českými muslimy. Kromě výzvy k přímému zapojení do ozbrojených akcí na straně islamistů v Sýrii, stránka také vyzývá k finanční podpoře povstalců a to skrze české mešity.

V řadách těchto povstalců působí i členové al-Kaidy a jiných teroristických skupin. Není to poprvé, co se české mešity podílejí na organizování kontroverzních finančních sbírek do míst konfliktů k rukám skupin, jež mají kontakty na teroristy. Podle mého názoru ovšem administrátoři stránky Cesta k víře pro Česko udělali fatální chybu, která jim pochvalu od vůdců českých muslimů nezajistí. Oni totiž organizují pomoc povstalcům a tedy i teroristům do Sýrie mimo oči české veřejnosti a nestojí o to, aby o ní česká veřejnost věděla.

Každopádně je jisté, že české mešity se po vzoru těch v Německu, Rakousku a jinde v Evropě stávají místem verbování pro světový džihád. Není se čemu divit neboť podobné názory maji i představitelé českých mešit. Píši o tom například ve své knize Islám a islamismus v České republice. Hamza Jan Velička a jeho kolegové navštěvují pravidelně české mešity a udržují kontakty s předními českými muslimy včetně kontroverzních osobností jako je Lukáš Větrovec, Samer Shehadeh apod.

Zdroj: Blog autora