Pověste je vejš, ať se houpaj!

Soud vynesl rozsudky za předloňský mačetový útok v Novém Boru ve výši od tří do šestnácti let vězení. Krajský soud v Liberci potrestal tři z pěti útočníků za pokus o vraždu, zbývající dva odsoudil za ublížení na zdraví. Nemám pocit, že by tresty byly nepřiměřené, nebo nedostatečné. Jediné, co jsem nepochopil, bylo stanovisko psycholožky, že nešlo o plánovanou akci, ale útok vyvolaný hněvem. Mít slovní potyčku, pak opustit hernu, dojít pro ostatní, vyzbrojit se mačetami, vrátit se do herny a tam zaútočit mačetami není plánovaná akce? To jediné mi hlava nebere. „Nevěřte českým soudům, nikoho nezabili,“ křičeli přihlížející Romové v soudní síni. Takže aby soud „směl“ vynést vysoké tresty, musí oběť útoku podle jejich logiky zemřít? Pokud nebyla třeba žena v Duchcově ušlapána a ukopána k smrti, či někomu v herně nebyla useknuta hlava, tak se nic neděje?

Informaci o rozsudku přinesl servet idnes.cz v článku, vydaném ve 13,30 hod. Za tři hodiny bylo pod článkem 860 diskusních příspěvků. Diskusní rekord. Drtivá většina z nich se nesla v duchu „pověste je vejš“ a požadovala tresty vyšší. Je z nich cítit škodolibost a nenávist. Ta diskuse vypovídá o našem národu, respektive o jeho nemalé části. O její pomstychtivosti, nenávisti, anonymitě davu, malosti.

Soud vynesl odpovídající tresty, přesto dav volá po krvi. Pokud by byl proveden anonymní průzkum, ani bych se nedivil, pokud by většina dotázaných byla pro obnovení trestu smrti, či dokonce pro veřejné popravy. Jestliže ale budeme po vynesení podle mne odpovídajících trestů volat „pověste je vejš, ať se houpaj“, pak se nikam nedostaneme. Pak bude fungovat zákon akce a reakce, bude stoupat nevraživost a nenávist a neonacisté si budou mnout ruce. A přibydou další lynče z obou stran.

Na rozdíl od některých diskutujících neprotestuji, ale ani nejásám. Spíš je mi smutno z toho, že se tyto věci dějí. Je možné, že odvolací soud tresty sníží na směšně nízké, jako se tomu stalo u případu tzv. „bílé svině“. Pak budou možné protesty logické. Jenže to se zatím nestalo a přesto dav volá po krvi. Nemyslím si, že je 16 let málo. Je to dost na to, aby ti, kteří mají choutky na podobné lynče, jako v Novém Boru, nebo v Duchcově, či jinde, věděli, co je čeká. Bez ohledu na národnost, „barvu kůže“, etnikum. Prostě padni komu padni. Doufám, že si to uvědomí i odvolací soud.

Zdroj: Blog autora