JUDr. Sokol: Hučín zřejmě odkryl závažný zločin

Exministr vnitra a právník JUDr. Tomáš Sokol prohlásil, že všechno nasvědčuje tomu, že došlo ke spáchání závažného trestného činu v případech, na které v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz upozornil bývalý důstojník BIS Vladimír Hučín.

V roce 2000 dostal tehdejší kapitán BIS rozkaz, aby sbíral kompromitující informace na Markétu Regecovou z Hranic na Moravě, která státu odmítala prodat svůj pozemek. V druhém případu měl spolu s ostatními příslušníky olomoucké expozitury BIS zabránit šíření knihy o exministrovi zahraničí Janu Kavanovi. V oba případy se odehrály v době, kdy v České republice vládla ČSSD.

Tomáš Sokol za velmi závažné označil sledování a sbírání informací proti Markétě Regecové. V této souvislosti právník uvedl, že zřejmě došlo k zásadnímu porušení zákona. „Naprosto nepřichází v úvahu, aby jakákoliv bezpečnostní složka České republiky sledovala a sbírala kompro na občana, který ve sporu se státem pouze hájí svoje hospodářské zájmy.

Možné by to bylo pouze v případě, pokud by šlo o agenta cizí státní rozvědky, který by prováděl nepřátelskou činnost na území našeho státu. Pokud jsou informace, které pan Hučín uvedl skutečně pravdivé tak se domnívám, že s právního hlediska mohlo dojít k trestnému činu zneužití pravomoci veřejného činitele. To co pan Hučín popisuje je v naprostém rozporu s posláním Bezpečnostní informační služby,“ řekl Sokol v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz.

„Druhý případ, který pan Hučín popisuje je až trochu úsměvný. Příslušníci BIS ovšem i tomto případě dostali rozkaz, aby vykonávali něco k čemu BIS není určena. Na místě je rovněž otázka z jakých fondů pocházely ony finanční prostředky, za které měli skupovat onu knihu o Janu Kavanovi. Je totiž evidentní, že vydávali státní prostředky za něco, co stát nepotřeboval. Na místě je i otázka, kdo je za vydaný pokyn k takové činnosti odpovědný. Ředitel olomoucké BIS měl v obou případech odmítnout tyto rozkazy vykonat,“ dodal Jan Sokol.

Případ Jan Kavan

Bývalý politický vězeň a někdejší důstojník BIS Vladimír Hučín v rozhovoru pro Prvnizpravy.cz prohlásil, že v roce 2000 když v Česku vládla ČSSD, došlo minimálně dvakrát k závažnému zneužití zpravodajské služby. I když o těchto případech mnohokrát informoval, nikdy nebyly vyšetřeny.

K prvnímu případu došlo podle jeho slov v letních měsících v roce 2000. Tehdy Přemysl Vachalovský společně s někdejším disidentem Johnem Bokem vydali knihu Příběh opravdového člověka o Janu Kavanovi, která obsahovala kompletní svazek, který na Kavana vedla Státní bezpečnost.

Vladimír Hučín tvrdí, že tehdy všichni příslušníci olomoucké BIS byli rozděleni do skupin a měli začít pracovat na tom, aby se kniha o Janu Kavanovi nedostala k veřejnosti na Olomoucku a na Přerovsku, kde tehdy kandidoval. Zpravodajci se měli pokusit proniknout do vydavatelství Votobia a tam měli zabránit tomu, aby knihu vydalo, což se se jim nepodařilo.

Proto o něco později dostali v hotovosti finanční prostředky ze zvláštního fondu a skupovali všechny výtisky v knihkupectvích v Olomouci a v Přerově. Nakoupené knihy sváželi z prodejen do sídla BIS v Olomouci odkud se pak vozily na ředitelství BIS v Praze.

Případ Markéta Regecová

Na podzim roku 2000 vedla známý spor ze státem Markéta Regecová z Hranic na Moravě, která při stavbě továrny Philips odmítala prodat městu soukromý pozemek za nízkou cenu. Vladimír Hučín dostal rozkaz, aby společně s dalším příslušníkem BIS sledoval a sbíral na Regecovou kompromitující informace.

Protože Hučín s tímto rozkazem nesouhlasil, pouze s druhým kolegou provedli v místě bydliště Regecové obecný monitoring a sepsali zprávu, ve které uvedli, že nic zjištěno nebylo. Bývalý důstojník BIS prohlásil, že na tyto případy v minulosti opakovaně veřejně upozornil, ale nikdy nebyly vyšetřeny.

Zdroj: prvnizpravy.cz

Čtěte dále:

loading...

Komentáře:

Vaše osobní údaje budou použity k vyřízení publikování Vašeho komentáře, ke zvýšení spokojenosti po celou dobu procházení tohoto webu,
a k dalším účelům popsaných na stránce ochraně osobních údajů.