Sláveček nejlepší na světě, blbeček

Co má společného veřejný dům s lehkými děvami, Balšoj těátr a česká politika? – V každém se hraje divadlo. Je pravda, že je to pokaždé jiný spektákl. Ale ani zde není nic tak černobílé, jak by se snad mohlo zdát. Tak například návštěvníci toho prvního říkají, že nikde není takový pořádek a čisto, jako právě tam. Znalci toho druhého jsou zase uneseni z umění, které jako by na chvíli sestoupilo na zem. Šokován pak musel být každý milovník kultury, když skvělá (ex)baletka Anastasja Volčkovová před časem veřejně obvinila vedení právě moskevského Velkého divadla. Krásné tanečnice tam prý byly v minulosti nejednou nuceny, aby splnily oligharchům všechny tužby. A hlavně ty tělesné.

Nevím, nebyl jsem u toho. Ostatně ani u toho, když byl šéf baletního souboru Sergej Filin kolegou poleptán kyselinou. Za sebe tedy mohu jen říci, že ruský balet je nejlepší na celém světě. Zkuste ale totéž říci o české politice a českých politicích. Vlastně ne, raději to neříkejte. Aby Vás ostatní neměli za totálního cvoka. Nebo Vás dokonce neztloukli.

Vždyť co si má člověk myslet třeba o takovém Bohuslavu Sobotkovi, slyšícího na jméno Slávek? Sotva odložil rovnátka (dobrá, je to možná trošku škodolibé, ale nějak si nemohu pomoci), už si hraje na velkého kluka. Vydrží mu to ale vždy jen pár dní, a pak se zase snaží hrát jinou roli. Sobotka3.jpgJak to asi vypadá v jeho rádoby politické hlavě? Nejprve chce svrhnout Kalouskovskou „hrůzovládu“ za každou cenu. Pak sám nechce sestavovat vládu, která by tu „zlou“ mohla nahradit. Pak zase chce. Ale až v druhém kole.

Nemůže vystát hradního „papá“. Pak by zase od něj rád dostal pochvalu a vládní hračku. Mezitím mu ale vyraší pupínky z kabinetu expřítele Rusnoka. Takhle se papá přece chovat nemá. Rusnokovi hračku dá, a Slávkovi ne! Papá mu kdysi pomohl při prvních politických krůčcích, tak by mu měl pomáhat i teď. No a co, že se Sláveček k němu před deseti lety nezachoval zrovna pěkně a nevolil ho prezidentem. Miloš byl tehdy přece v nemilosti! Když ale Milošek nechce pomáhat, dobrá. Slávek s kamarády Radečkem, Jiříčkem a Vláďou ho v médiích nakopnou, až se bude divit. I Míra Kalousků se přidá. On už má na papá dlouho pifku. A nakopávat to on umí! … Ale co ten Hašek, co ten si dovoluje? To už je vůbec vrchol… Tomu se to musí také spočítat. Ale on teď má možná trošku natrénované svaly a taky dost kamarádů, ten Jeroným taky zradil, syčák… tak…, tak až příště. Zatím pochválíme Jiřímu Rusnokovi to programové prohlášení, vždyť – co kdyby… ale pak se uvidí. Sláveček zase zvítězí! A bude premiérem! Už brzo!

Jedno je jisté: více piruet neumí ani ruská primabalerína.

Zdroj: Blog autora