Intervjúk modrého ptáka

Zdroj: paulczynski.cz | Dlouho, dlouho jsem bojoval v řadách modroptáčníků. Stoupal jsem po stupíncích od místní části, jejího zastupitelstva, rady a místostarosty, přes městské zastupitelstvo a jeho radu až k pozici poradce jejího napřed stínového a nakonec chvíli skutečného ministra financí. Věnoval jsem se své práci, pro kterou jsem opustil i prosperující byznys. Přitom jsem tak trochu zapomněl koukat kolem sebe, až mne parta mladých nažhavených hochů co měli v tornistře maršálskou hůl poslala do politického důchodu.

Homo politicus ve mně však pracuje dál a tak své názory namísto politického orgánu vtěluji do řady blogů. A protože mi relativní osvobození od nutnosti respektovat stranickou politiku svým způsobem uvolnilo ruce, jsou mé názory mnohdy nekonformní s oficiální linií. Proto jsem byl překvapen, když mne oslovily Parlamentní listy, zdali bych jim nezodpověděl pár otázek. A protože byly zajímavé, tak zde jsou i s odpověďmi.

– S jakými pocity, jako jeden z jejích regionálních zakladatelů, vnímáte současnost ODS?

ODS ušla od vzniku dlouhý kus cesty. Na této cestě zažila okamžiky hvězdné slávy ale i okamžiky totálního propadu. Vždy však zvítězila ideová východiska která jí byla vetknuta do štítu a která jí dávala právo nazývat se pravicovou stranou se všemi atributy které tomuto přívlastku přísluší. Problémem bylo, že náš poměrný volební systém jí vždy přidělil partnery, kteří její pravicovost ředili. A tak je tomu i nyní ačkoliv paradoxně na začátku vládnutí si vláda snad poprvé mohla říkat  pravicová. Její současné kroky však příliš pravicovosti nevykazují. Možná také proto, že strana netáhne za jeden provaz, protože vedoucí nejsou ideje, ale lokální zájmy.

– P. Nečas nedávno kritiku zvyšování daní prohlásil za hranu polit. a ekonomické debility. Miroslav Macek naopak napsal, že ti poslanci, co tohle kritizují a nakonec zvednou ruku PRO jsou srágory. Jak to vidíte vy?

Můj názor na ekonomickou debilitu jsem vyjádřil v blozích
Nejsem ekonomický debil, Petře-Nečasi,
Mezitím co média žvýkají Kalouska, tiše nám rostou daně,
Daně rostou, jejich výnos klesá, na financích se diví.

– Senátor J. Kubera dnes řekl, že pokud jde o současný vývoj strany, tak kongres stejně nic nezmění, protože tam jen Nečas bude kšeftovat s regiony. Vy jako účastník mnoha kongresů, cítíte jistou změnu atmosféry? Mění se nějak strana optikou kongresu?

Pokud byl kongres volební, byl vždy o volební matematice, to jest kdo s kým a proti komu. Na tom není nic nového a Jarda Kubera to musí vědět. Takže se nebude odehrávat nic nového. Akorát bych řekl, že Petr Nečas v tomto směru projevuje obdivuhodnou předvídavost a schopnost matematického myšlení. Ostatně přepřahání koní uprostřed vládního kopce nemůže přinést partaji nic dobrého. A pokud někteří mají za lubem změnu na postu předsedy protože jejich ambice nejsou saturovány, nedělají dobře.

– Jak se v čase proměnoval sám Petr Nečas? Jaký byl „za mlada“ oproti dnešku?

Petr Nečas coby mnohaletý korunní princ se dostal do čela v situaci, kdy partaj podléhala mediální masáži ze všech stran. Také vnější podmínky mu nevytvářely klima pro poklidné vládnutí. K tomu válka uvnitř obskurního koaličního partnera a nezřízené ambice pseudolídra druhého partnera mu svazovaly ruce. Byl nucen řešit spoustu krizí a válek. Tlak mediokracie k tomu a z reformní vlády, jak se deklarovala, se stala horda psů rvoucích se o kost moci. A v této situaci se někdejší muž s představou změnil v hasiče průserů. Pouze ve zbytcích času jeho vláda páše cosi, co se nazývá reformami. A jako v případě „julínkových poplatků“ navíc špatně medializovaných. V povědomí veřejnosti za značné pomoci mediální scény se vše scvrklo do zvyšování daní. Argumentace složenou daňovou sazbou je zcela mimo mísu. Lidi nezajímá jakýsi ekonomický ukazatel, ale skutečnost že si za stejné peníze koupí míň než dřív.

– Na minulém kongresu se prohlásil za konzervativce, řekl, že tu bude „první na myšlení“ a dnes chce zvyšovat daně. Čím to je? Hraje tam třeba roli faktor Kalousek?

Myslím, že pana Kalouska není třeba v tomto démonizovat. Celé je to o tom, jak moloch zvaný ministerstvo financí nastaví metodu sestavení státního rozpočtu. Ministr už je jenom ten, kdo s tím výrobkem nese kůži na trh. A protože skutečnými tvůrci jsou úředníci, nelze se divit, že tito kapři svým kolegům v jiných úřadech nevypustí rybník.
V jedné glose jsem našel následující výpočet: podnikatel Škoda zaměstnával 35.000 lidí a na to mu stačilo 30 úředníků! V době kdy neexistovaly ani kalkulačky a sjetiny se dělaly systémem hlava, pero, papír!
Rovněž zastaralou metodou, obyčejným dělením, jsem zjistil ,že na 5 milionů daňových poplatníkú by dle systému „Škoda“ bylo potřeba 4286 úředníků a na všech 10,5 milionu občanů 8615 ! Zaokrouhleno směrem nahoru. Zřejmě mám nějakou rozumovou vadu, když si myslím, že technický pokrok , t.j.neskutečná počítačová vybavenost, nesrovnatelné i spojovací možnosti /žádné poštovní drožky a telefon jen někde/ by měly vést k úsporám včetně personálním. Skutečnost jde totiž proti mé úvaze. Přesto, kolik by měl asi p. Škoda úředníků dneska?
Když pak čtu, že jen Drábkovo ministerstvo zaměstnává 18.500 dobře placených a „naprosto nezbytných“ úředníků, že státem je živeno 1 100.000 zaměstnanců všech profesí, že státní orgány si za erární peníze najímají další poradenské a právní firmy, tak že nejde ani zjistit ,kolik lidí skutečně vyssává erární peníze, tak by nejen mě, ale všem mělo být jasno. Když k tomu přidáme ještě zakotvené nemravné a pravidelné statisícové odměny ke královským platům tak o to spíše.
Toto je totiž ten hlavní důvod, proč je v kase stále minus. Ne tolikrát skloňovaný důvod o předražených zakázkách, spíš je to odvádění pozornosti od tohoto stěžejního důvodu.
Zkusme systém „Škoda“ na pár let a jsem si jistý, že náš pravidelný roční příspěvek do EU nebude z draze půjčených peněz, ale bude to přebytek ,tak jak by to mělo být u všech příspěvků všech států v EU. Pak teprve budou mít zpětné dotace z EU smysl a nebude to jen směšná rvačka o navršené dluhy!

– V průzkumech už dlouho vede levice, hodně stoupá podpora KSČM…zbláznili se lidé, je národ přirozeně levicový a nejde s tím nic dělat, anebo je to neschopností pravice?

Průzkumům veřejného mínění nevěřím. Jak údajně říkal sir Winston Churchill – jediné statistiky kterým věřím jsou ty, které jsem zfalšoval sám. Na druhé straně je třeba vnímat, že velká část voličského elektorátu je raději, když se o ně někdo postará, než by se postarali sami o sebe. A když k tomu někdo přidá plnou hrst pečených holubů lítajících do huby a hodinky s vodotryskem namísto krev pot a slzy, ti jednodušší na to mohou naletět.

– Ostře vystupujete proti homosexualismu, vyhrocené proromské politice, EU…jak hodnotíte postoje ODS jako celku k těmto problematikám? Měl jste vy sám s postoji k těmto tématům někdy nějaké problémy? Chtěl vás třeba někdo za to popotahovat?

Neřekl bych že ostře. Jenom nesnáším pozitivní diskriminaci a falešnou „korekštinu“. Mám rád, když se věci nazývají pravými jmény. A soudě podle reakcí na tyto mé blogy bych řekl, že nejsem sám. Samozřejmě že ti kteří jsou přissáti na cecík vládních dotací v těchto oblastech, ti kteří si z obhajoby tak zvaných menšin udělali živnost mi pak přidělují různé nálepky. Musím říci, že jsem si vydobyl pověst toho který nemluví diplomatickým jazykem, nikdy mi však nikdo kvůli tomu uši neutrhl. Ovšem na mediální scéně jsem si užil. Stejné je to pak s mým vztahem k EU a jejím zakřiveným banánům, rovným okurkám a klasickým žárovkám. Protože od těchto stupidních regulací už je jen kousek k tomu, aby nám zavírali i hubu. A toho jsme si tu užili víc než dost.

– Měl by se podle vás Václav Klaus pokusit znovu stanou v čele ODS? Pokud ne, tak kdo jiný?

Sice jsem znám jako „klausofil“, nemyslím si však, že lze vstupovat dvakrát do téže řeky. Na druhé straně současná ODS už dávno není tou z doby Klause, takže je otázka, zda je to táž řeka. Vrabci na střeše však cvrlikají, že v ODS roste počet těch, kteří by otce zakladatele rádi znovu viděli v čele. Na otázku kdo jiný neumím odpovědět. Jednak jak už jsem řekl, přepřahat do kopce se nemá, jednak kdo ví co bude za dva roky, připustím-li, že Petr Nečas svoji pozici obhájí. Pokud ne, je zbytečné vyslovovat nějaká jména(i když bych favorita měl), protože jak už jsem říkal volebí kongresová matematika je disciplinou sui generis a neřídí se zákony logiky volby přirozeného lídra.

– Angažujete se v iniciativě ProtiAlt, chystáte teď něco něco zajímavého?

Je pravda, že jsem stál u zrodu této iniciativy, protože pravicově smýšlející lidé mají tendence spíš k individualismu než ke stádnosti. Vznikli jsme jako názorová opozice k levicovým hnutím omezujícím svobodu jednotlivce. Našim cílem je přispívat k ochraně společnosti před levicovým extremismem, upozorňovat na porušování zákona ze strany levicových extrémistů a bojovat proti likvidaci práv jednotlivců. S několika kolegy jsme totiž usoudili že aktivity všelikých levicových iniciativ a ochota medií dopřávat jim sluchu zasluhují protiváhu. Takže skupina lidí, kteří se potkali ve virtuálním prostoru vyústila v ustavení této iniciativy, která se momentálně nachází ve stadiu tvorby své struktury, volby orgánů a tvorby programu. Další konkrétní kroky spatří brzy světlo světa, proto nebudu v této chvíli vynášet z kuchyně v níž se to teprve vaří.