Schwarzenberg je již sláb boje, ale vyzbrojí si pěchotu

Při posledním hlasování ve sněmovně si TOP 09 vlastně jenom rozehrála dvě partičky. ODS šlo po kauze Nečas o víc. Pochopili to však jen ti dva, dnes již bývalí, členové ODS. Občanským demokratům by vyhovovalo získat čas a stabilizovat se po odhalení praktik Nagyové, jejího vlivu na Nečase a pošpinění ODS v kauze zneužití vojenského zpravodajství. Zároveň ODS potřebovala mít na politické scéně „těleso“, ke kterému by se mohla vyhraňovat – tím byla evidentně Rusnokova vláda. Pokud by vláda Petra Nečase vydržela do voleb, volby by s největší pravděpodobností díky neoblibě Kalouska a Nečase nejspíš neustála a možná by ODS měla problém se vůbec do sněmovny dostat.

Past TOP 09 na ODS

Topka totiž potřebovala definitivně zazdít ODS, chtěla předčasné volby a stanout v čele pravice, tedy být v poptávce potenciálních koaličních partnerů po volbách pro kohokoliv – a jak již dobře víme z nedávné minulosti – Kalousek půjde klidně i s KSČM a Schwarzenberg také dělal vše proto, aby mu zůstala i vládní funkce.

Zároveň si TOP 09 potřebovala kvůli, Milošem Zemanem, poraženému Schwarzenbergovi udržet tvář – rádoby pravicové sounáležitosti. Dvě cesty a obě pro TOP 09 výhodnější než pro ODS. Na cestě „101“ by v koaliční vládě opět byla TOP 09, která by se před řádnými volbami opět distancovala od vládní politiky, jak to její předseda předvedl v prezidentských volbách. Na druhé cestě – v předčasných volbách by měla náskok před silně oslabenou ODS i de-facto neexistující LIDEM, ještě stále nedostatečně nekonsolidované SPOZ, málo vžitému ANO Andreje Babiše a Okamurovců, slaboučkému LEV 21 a KDÚ – ČSL. Na roztříštěné, nevyzpytatelné české politické scéně by tak TOP 09 měla silný koaliční potenciál pro předpokládaného vítěze voleb – ČSSD za situace, kdy by sociální demokraté neusilovali o vytvoření levicové koalice i za pomoci KSČM.

Hledá se hrobník ODS

Jenomže ODS zastoupená Kubou a Němcovou, Bendou a Pospíšilem dlouho nechápali, že TOP 09 už dlouhé měsíce hraje hru o sebe samotnou a nedošlo jim to ani poté, co Topka „vymetla“ v Praze z křesla primátora Svobodu (ODS) a to dávno před odstartováním kauzy Nečas.
V hlasování o Rusnokově vládě totiž probíhalo více bitev. Tu nejdůležitější, „101“ vyhrál prezident Miloš Zeman a to vlastně bez boje – k bitvě totiž ani nedošlo. ODS zaskočená postojem dvou poslanců kapitulovala bez boje a hystericky začala řešit uměle vyvolanou vnitrostranickou krizi. TOP 09 naopak naplno využila kapitulaci ODS a její vnitrostranickou situaci. Miroslavě Němcové a Martinu Kubovi, Bendovi, Pospíšilovi jaksi ušlo, že došlo k záměně hlasování o důvěře s existencí „101“.

Oba případy totiž nemusely mít nic společného – Rusnokova vláda důvěru nezískala a je jedno, zda proti hlasovalo sto jedna, sto, devadesát devět poslanců. Místopředsedkyní Němcovou opakovaná mantra „stojedničky“ totiž díky následným předrážděným reakcím ODS a vykalkulovaného postoje TOP 09 nedostala šanci. ODS se díky neschopnosti svého vedení a šikovnosti TOP 09 ještě více znemožnila.

Když se dva perou, třetí se směje. Kdo bude třetím?

Miloš Zeman vyhrál i další bitvu – zvítězil nad B. Sobotkou a jeho křídlem v ČSSD. Sobotka sice kapituloval již den před „bitvou“, ale vítězství to nepochybně je.

Na „současné“ pravé straně politického spektra vítězství slavila i TOP 09. Přišla k němu sice jako slepá k houslím, ale počítá se výsledek. A pokud sněmovna odhlasuje předčasné volby, tak je v současné době asi nejsilnější pravicovou stranou. Nicméně pokud by do voleb uměle vytvořená modla -Schwarzenberg nějak spadl z mediálně vyrobeného a nezaslouženého piedestalu ctnosti, tak se může situace ještě zamotat.

Sluší se zmínit i o dalších, současných parlamentních stranách, straničkách, či jejich nevolených „pidi“ verzí. KSČM tradičně neprohrála nic, protože roky nedělá nic a tím vlastním voličům nevadí. Věci Veřejné schizofrenicky prohráli bitvu (Rusnokova vláda nedostala důvěru), nicméně doufají, že vyhrají válku v předčasných volbách. LIDEM snad definitivně již předvedla komediální „zavírák“ Karolíny Peake. O dalších nemá smysl ani mluvit.

Je ovšem zajímavé sledovat i situaci u dalších politických stran. Zdánlivě z nastalé situace může těžit Babiš s Okamurou, kteří ihned poté uzavřeli mezi s sebou pakt o neútočení, ale o jejich připravenosti na předčasné volby lze poněkud pochybovat – i když voliči otráveni velkými stranami ANO i Úsvitu skočí na vějičku jako v roce 2010 Věcem Veřejným. KDÚ- ČSL zbrojí, ale ještě nedostala příležitost propotit dres. Současná situace nahrává SPOZ.

Schwarzenberg má strach – nic víc, nic míň

Zajímavými pohnutky trpí v cyklických intervalech mezi odpočinkem a pseudoprací Karel Schwarzenberg. Předseda TOP 09 začíná vytahovat z „dříve upozaděných“ členů TOP 09 další osobnost, poté, co se mu nevídaně zesměšnil pražský primátor, povodňová rychlokvaška Tomáš Hudeček – původní naděje Karla Schwarzenberga.

V těchto týdnech si usmyslel, že vytáhne další bytost, Helenu Langšádlovou. Prezentuje opětovně svou vizi o vítězství a opět už otevírá špunt z vychlazeného sektu vyčleněného na oslavu. Naposledy tak tomu bylo při prezidentských volbách, kdy rovněž bylo již vše nachlazené, jen ta čísla na televizních obrazovkách ve volebním klubu pankáčů chyběla a tak se alespoň hasila žízeň po vydatné a usilovné práci, kterou je však třeba hlavně přičíst nápadité vizualizaci rozverného umělce, kulturní a mediální frontě a nikoli práci členů volebního štábu.

Helenu Langšádlovou si však předseda TOP 09 nevybral náhodně. Je zároveň předsedkyní Středočeské Topky, která utekla z KDÚ – ČSL a uzurpovala si i dlouholetý know-how své bývalé strany. Dokonce ji přirovnává k rozměru Miroslavy Němcové, což může být svým způsobem i kontraproduktivní.

Schwarzenberga však stále pronásleduje hořký zážitek, či řekněme životní zkušenost a to prohra s Milošem Zemanem. Proto chameleon české politické scény posledních dvaceti let nejspíše bude lavírovat a vyzbrojí a rozšíří svou pěchotu, kterou postupně bude „podporovat“.

S největší pravděpodobností kampaň TOP 09 již nebude o tváři jednoho muže, ale plakáty se stanou více širokoúhlými. Jistě se bude bát další osobní porážky s Milošem Zemanem a další eventuální prohru nebude chtít nést na vlastních bedrech. Možná už sám nemá sílu čelit sílící politické konkurenci. U Schwarzenberga jde o vlastní souboj, zájem TOP 09 bude již na druhé koleji.