Schwarzenberg je již sláb boje, ale vyzbrojí si pěchotu

Při posledním hlasování ve sněmovně si TOP 09 vlastně jenom rozehrála dvě partičky. ODS šlo po kauze Nečas o víc. Pochopili to však jen ti dva, dnes již bývalí, členové ODS. Občanským demokratům by vyhovovalo získat čas a stabilizovat se po odhalení praktik Nagyové, jejího vlivu na Nečase a pošpinění ODS v kauze zneužití vojenského zpravodajství. Zároveň ODS potřebovala mít na politické scéně „těleso“, ke kterému by se mohla vyhraňovat – tím byla evidentně Rusnokova vláda. Pokud by vláda Petra Nečase vydržela do voleb, volby by s největší pravděpodobností díky neoblibě Kalouska a Nečase nejspíš neustála a možná by ODS měla problém se vůbec do sněmovny dostat.

Past TOP 09 na ODS

Topka totiž potřebovala definitivně zazdít ODS, chtěla předčasné volby a stanout v čele pravice, tedy být v poptávce potenciálních koaličních partnerů po volbách pro kohokoliv – a jak již dobře víme z nedávné minulosti – Kalousek půjde klidně i s KSČM a Schwarzenberg také dělal vše proto, aby mu zůstala i vládní funkce.

Zároveň si TOP 09 potřebovala kvůli, Milošem Zemanem, poraženému Schwarzenbergovi udržet tvář – rádoby pravicové sounáležitosti. Dvě cesty a obě pro TOP 09 výhodnější než pro ODS. Na cestě „101“ by v koaliční vládě opět byla TOP 09, která by se před řádnými volbami opět distancovala od vládní politiky, jak to její předseda předvedl v prezidentských volbách. Na druhé cestě – v předčasných volbách by měla náskok před silně oslabenou ODS i de-facto neexistující LIDEM, ještě stále nedostatečně nekonsolidované SPOZ, málo vžitému ANO Andreje Babiše a Okamurovců, slaboučkému LEV 21 a KDÚ – ČSL. Na roztříštěné, nevyzpytatelné české politické scéně by tak TOP 09 měla silný koaliční potenciál pro předpokládaného vítěze voleb – ČSSD za situace, kdy by sociální demokraté neusilovali o vytvoření levicové koalice i za pomoci KSČM.

Hledá se hrobník ODS

Jenomže ODS zastoupená Kubou a Němcovou, Bendou a Pospíšilem dlouho nechápali, že TOP 09 už dlouhé měsíce hraje hru o sebe samotnou a nedošlo jim to ani poté, co Topka „vymetla“ v Praze z křesla primátora Svobodu (ODS) a to dávno před odstartováním kauzy Nečas.
V hlasování o Rusnokově vládě totiž probíhalo více bitev. Tu nejdůležitější, „101“ vyhrál prezident Miloš Zeman a to vlastně bez boje – k bitvě totiž ani nedošlo. ODS zaskočená postojem dvou poslanců kapitulovala bez boje a hystericky začala řešit uměle vyvolanou vnitrostranickou krizi. TOP 09 naopak naplno využila kapitulaci ODS a její vnitrostranickou situaci. Miroslavě Němcové a Martinu Kubovi, Bendovi, Pospíšilovi jaksi ušlo, že došlo k záměně hlasování o důvěře s existencí „101“.

loading...

Oba případy totiž nemusely mít nic společného – Rusnokova vláda důvěru nezískala a je jedno, zda proti hlasovalo sto jedna, sto, devadesát devět poslanců. Místopředsedkyní Němcovou opakovaná mantra „stojedničky“ totiž díky následným předrážděným reakcím ODS a vykalkulovaného postoje TOP 09 nedostala šanci. ODS se díky neschopnosti svého vedení a šikovnosti TOP 09 ještě více znemožnila.

Když se dva perou, třetí se směje. Kdo bude třetím?

Miloš Zeman vyhrál i další bitvu – zvítězil nad B. Sobotkou a jeho křídlem v ČSSD. Sobotka sice kapituloval již den před „bitvou“, ale vítězství to nepochybně je.

Na „současné“ pravé straně politického spektra vítězství slavila i TOP 09. Přišla k němu sice jako slepá k houslím, ale počítá se výsledek. A pokud sněmovna odhlasuje předčasné volby, tak je v současné době asi nejsilnější pravicovou stranou. Nicméně pokud by do voleb uměle vytvořená modla -Schwarzenberg nějak spadl z mediálně vyrobeného a nezaslouženého piedestalu ctnosti, tak se může situace ještě zamotat.

Sluší se zmínit i o dalších, současných parlamentních stranách, straničkách, či jejich nevolených „pidi“ verzí. KSČM tradičně neprohrála nic, protože roky nedělá nic a tím vlastním voličům nevadí. Věci Veřejné schizofrenicky prohráli bitvu (Rusnokova vláda nedostala důvěru), nicméně doufají, že vyhrají válku v předčasných volbách. LIDEM snad definitivně již předvedla komediální „zavírák“ Karolíny Peake. O dalších nemá smysl ani mluvit.

Je ovšem zajímavé sledovat i situaci u dalších politických stran. Zdánlivě z nastalé situace může těžit Babiš s Okamurou, kteří ihned poté uzavřeli mezi s sebou pakt o neútočení, ale o jejich připravenosti na předčasné volby lze poněkud pochybovat – i když voliči otráveni velkými stranami ANO i Úsvitu skočí na vějičku jako v roce 2010 Věcem Veřejným. KDÚ- ČSL zbrojí, ale ještě nedostala příležitost propotit dres. Současná situace nahrává SPOZ.

loading...

Schwarzenberg má strach – nic víc, nic míň

Zajímavými pohnutky trpí v cyklických intervalech mezi odpočinkem a pseudoprací Karel Schwarzenberg. Předseda TOP 09 začíná vytahovat z „dříve upozaděných“ členů TOP 09 další osobnost, poté, co se mu nevídaně zesměšnil pražský primátor, povodňová rychlokvaška Tomáš Hudeček – původní naděje Karla Schwarzenberga.

V těchto týdnech si usmyslel, že vytáhne další bytost, Helenu Langšádlovou. Prezentuje opětovně svou vizi o vítězství a opět už otevírá špunt z vychlazeného sektu vyčleněného na oslavu. Naposledy tak tomu bylo při prezidentských volbách, kdy rovněž bylo již vše nachlazené, jen ta čísla na televizních obrazovkách ve volebním klubu pankáčů chyběla a tak se alespoň hasila žízeň po vydatné a usilovné práci, kterou je však třeba hlavně přičíst nápadité vizualizaci rozverného umělce, kulturní a mediální frontě a nikoli práci členů volebního štábu.

Helenu Langšádlovou si však předseda TOP 09 nevybral náhodně. Je zároveň předsedkyní Středočeské Topky, která utekla z KDÚ – ČSL a uzurpovala si i dlouholetý know-how své bývalé strany. Dokonce ji přirovnává k rozměru Miroslavy Němcové, což může být svým způsobem i kontraproduktivní.

Schwarzenberga však stále pronásleduje hořký zážitek, či řekněme životní zkušenost a to prohra s Milošem Zemanem. Proto chameleon české politické scény posledních dvaceti let nejspíše bude lavírovat a vyzbrojí a rozšíří svou pěchotu, kterou postupně bude „podporovat“.

S největší pravděpodobností kampaň TOP 09 již nebude o tváři jednoho muže, ale plakáty se stanou více širokoúhlými. Jistě se bude bát další osobní porážky s Milošem Zemanem a další eventuální prohru nebude chtít nést na vlastních bedrech. Možná už sám nemá sílu čelit sílící politické konkurenci. U Schwarzenberga jde o vlastní souboj, zájem TOP 09 bude již na druhé koleji.

loading...

Čtěte dále:

Ten, kdo už si nakrad, ten nepatří na Hrad! Žijeme v době, kdy se do politiky hrnou miliardáři a multimilionáři. Názory na to se různí. Někteří lidé to považuí za normální a zdravé, protože si m...
Pijavice na zádech nejsou vidět ani cítit. Proto s... Vypadá to jako velmi zdařilý čísi projekt, ten parlament ČR. StB? Nebo dokonce CIA? Či snad jde o dílko kooperativní? Těžko říci. Výsledkem je každopá...
Asi budu volit Zemana Ne že bych si nedovedl představit lepšího prezidenta. Diplomatičtějšího, slušnějšího, střízlivějšího, mladšího, zdravějšího a ještě více vtipného, neú...
Snadný recept na efektivní vládní úspory. Počítejt... Dnes již můžeme s naprostou jistotou konstatovat, že tzv. vládní penzijní reforma zkrachovala. Není o ni totiž mezi lidmi žádný zájem. Nejlepším vysvě...
Klaus je nácek, Zeman fašista. Říká to Kalousek a ... Jsem v šoku. V pondělí odpoledne jsem se dozvěděl, že prezident Zeman je fašista! Víte, kdo mi to řekl? Helena Langšádlová, místopředsedkyně TOP 09. Ř...
Radši bývalou první dámu Livii Klausovou, než kari... V dnešní době elektronické komunikace je udržování si zastupitelských úřadů v drtivé většině zemí světa nákladným přežitkem, na kterém by se dalo ušet...
Něco tak odporného jako Drábek, aby člověk pohleda... Nečas se s křížkem po funuse jal sbírat politické body dalším argumentem, že sKarty jsou třikrát předražené. Je velmi pravděpodobné, že má pravdu. Ale...
Novinář, který toho hodně ví na Schwarzenberga, be... Po internetu se šíří materiál novináře Adama Bartoše, který shrnuje „hříchy“ předsedy TOP 09, vicepremiéra Nečasovy vlády Karla Schwarzenberga. Bartoš...
Je Drahoš stejný sviňák jako Schwarzenberg? Proč v... Jiří Drahoš jako Schwarzenberg č. 2: Do životních národních zájmů plebsu nic není! Na migranty salámovou metodou? Čím více Sorose u nás, tím lépe. S k...
Jeden senilní šlechtic se dostal do podobně trapné... Opět se potvrdilo, že přímá demokracie vede k moudřejším rozhodnutím než názory elit. Pamatujete na tu scénu z krkonošských pohádek, kdy chtěl Trauten...
loading...