ODS si odpočine v opozici a možná i mimo sněmovnu

První předvolební výzkumy praví, že ODS je na hraně zvolení do parlamentu. Je velice brzo na seriózní prognózy, ale jako signál to poslouží. Ortodoxní příznivci propadají panice. Jenže svět by to ani nezaregistroval, natož se zbořil. Ani ten náš. Jsme středem pouze vlastní sebestřednosti.

Potřeba zavázat si 101 hlasů pro vládu Miroslavy Němcové nebyl politický program, ale zoufalá snaha udržet se za každou cenu u moci se všemi výhodami s tím spojenými. Škoda že se neaktivovali dříve a jinak. Pro dvě neposlušná stranická tlačítka musí být nesnesitelným trestem vyloučení nebo odchod z ODS…A Karolína Peake? Nedivím se, že měla všeho plné zuby, kdo by neměl. Mě z toho zub přímo vypadnul. Že by se „důvěrou“ bývalé koalice náhle něco zásadně změnilo k lepšímu, tomu by snad neuvěřil ani negramotný domorodec z amazonského pralesa.

Komu by vadilo, že ekonomická loby ztratí politickou podporu, Klaus nechá padnou svoje dítě a Miroslava Němcová propadne z klimatizované kanceláře kamsi do pronájmu na periferii Prahy?

Po jednom funkčním období socialistů prý musí přijít tři období pravicové vlády, aby napravila jejich hospodaření. Poučka ale počítá jen s pevnou a důvěryhodnou stranou nebo koalici. Kdo napraví současnou situaci? Pohlédnout bychom mohli snad k instanci nejvyšší, ale KDU-ČSL bude také lavírovat na hraně zvolení. VV a LIDEM už mají tento problém vyřešen.

Z voleb vyjdou vítězně socialisté. Jejich oslavy jsou však předčasné. Voliči se nevychýlí zásadně doleva a nelze vyloučit, že budou zrovna tak bojovat s křehkou většinou…pokud neporuší bohumínský zákaz. Kdyby se takto nepokrytě projevila jejich touha po neomezeném vládnutí, tím ovládne předsednictvo rodina Pirrhů.

ODS odpočinek prospěje. Budou si vážit každého hlasu a vystřídají aroganci pokorou. Ztratí podporu a sympatie prospěchářů, což má cenu vítězství. Skloní hlavu, uvidí co se děje dole a začnou naslouchat. Odměnou jim bude nová, důvěryhodná reprezentace a voliči. Když stoupáš nahoru, pozdrav ty co míjíš, až půjdeš dolu, také tě pozdraví. Tato pravda ještě nebyla zrušena.

Hrdinou předčasných voleb bude otrávený občan. Každý přistupuje k urně s vírou, že volil správně a je zvědavý a často zklamán, jak se s jeho hlasem nakládá. Pokud bude otráven na míru nejvyšší, pak volební účast bude rozhodující veličinou výsledků voleb.

Vždy jsem byl a budu pravicový volič a naivně věřím, že napravo se najde nabídka, která mě osloví. Neni přece možné, aby se konečně nenašel někdo, kdo alespoň začne solidně. Ostatně…byla tato vláda vůbec pravicová?

Zdroj: ePortal.cz

Štítky: