Kalousek je stále stejný bezpáteřní ulhaný lidovec, jen nyní je oblečený v knížecím kabátě

Veřejnost může být spokojená. Politické strany vyšlyšely hlas lidu a rozpustily Poslaneckou sněmovnu. Voliči si tak v říjnu zvolí nové (lepší) zástupce, kteří budou více myslet na obyčejného člověka a jeho ztrastiplný život. Stačí už jen přežít ty dva měsíce do voleb a pak už se všichni budeme mít jen a jen dobře. Nebude hladu ani bídy. Nastane plná zaměstnanost. Vysoký hospodářský růst zvedne životní úroveň všem pracujícím. Vykořisťovatelům budou zabaveny majetky. Zkrátka všichni dobří lidé budou spokojeně žít v míru pod modrou vlajkou ze zlatými hvězdami.

Troufám si tvrdit, že to opojení předčasnými volbami zmizí hned v prvních hodinách po zveřejnění volebních výsledků. Levici se sice podařilo přesvědčit národ, že předčasné volby vyřeší všechny nešvary naší současnosti, ale realita ukáže, tak jako nesčetněkrát v minulosti, jak hluboce se socialisté mýlí.

Bohuslav Sobotka žije v iluzi, že volby vyhraje stejně drtivě jako Robert Fico a sestaví jednobarevnou vládu sociální demokracie. Nic takového se nestane. Po volbách bude opět sestavena koaliční vláda, nebo vláda menšinová závislá na něčí podpoře. Opět tak budeme svědky koaličních šárvátek. A opět to budou nejmenší články koalice, které se budou snažit ze svého rozhodujícího hlasu vytěžit maximum. Stačí se podívat do minulosti a vzpomenout na KDU-ČSL, ODA, US-DEU, Stranu zelených, Věci veřejné nebo LIDEM. Všechny tyto subjekty měly větší podíl na moci, než jim přisoudily volební výsledky. A nejinak tomu bude i po podzimních volbách. A stejně jako v minulosti lze i letos čekat, že veřejnost bude experimentovat a posadí do poslaneckých lavic nové strany a hnutí, které slibují nejen lepší zítřky, ale i lepší demokracii.

Zástupci TOP 09 se nás snaží přesvědčit, že nadcházející parlamentní volby budou o zachování demokracie. Ani na vteřinu nehodlám přistoupit na falešnou hru Miroslava Kalouska, že Miloš Zeman demokracii ohrožuje a Karel Schwarzenberg ji naopak posiluje, nebo je snad garantem jejího zachování. Pokus udělat z těchto voleb třetí kolo prezidentského klání, musíme rázně odmítnout. Stejně rázně odmítám tvrzení našich novinářů, že TOP O9 je pravicová strana. Opakovaně říkám, že TOP 09 jsou lidovci v knížecím kabátě. Tato strana nemá s konzervativní pravicí nic společného. Myslím, že budoucí vládní koalice toho bude jasným důkazem. Předpokládám totiž, že Bohuslav Sobotka bude předsedat koaliční vládě ČSSD-TOP 09 – KDU-ČSL. Miroslav Kalousek tak bude opět zachraňovat zemi před Milošem Zemanem, SPOZ a KSČM.

O několik řádků výše jsem zmiňoval neutuchající touhu voličů experimentovat s novými stranami. Jestliže jsme byli v minulosti svědky, že ve sněmovně zasedli lidé, kteří chtěli být alternativou ODS, fanaticky vyznávali zelenismus, nebo měli za cíl bojovat s dinosaury, pak letos hrozí, že se do parlamentu dostanou subjekty, které budou skutečnou hrozbou pro parlamentní demokracii. Jsou to lidé (Babiš, Okamura), kteří se nám snaží vnutit myšlenku, že naše demokracie je nedokonalá a je nutné ji vylepšit. A světe div se, že změnou má být opět 101. verze elitářské demokracie, kde úzká skupinka lidí (samozvaná elita) bude rozhodovat o našich životech. A když se podíváme, kteří lidé s těmito stranami sympatizují, nebo jsou přímo na kandidátních listinách či billboardech, zjistíme, že jsou to stále stejné tváře, které cítí šanci uspět tam, kde Václav Havel prohrál s Václavem Klausem. S nadsázkou lze říci, že tito lidé jsou na tom stejně jako staří lidovci v novém knížecím kabátě. Nepoživatelné zboží se také nestane čerstvým, když ho zabalíte do nového obalu.

Česká demokracie nepotřebuje novodobé spasitele. Nepotřebuje vylepšovat ani měnit pravidla hry. Jedině parlamentní strany mohou plnohodnotně hájit zájmy občanů. Chceme-li něco změnit, změňme chování politických stran. Požadujme po svých stranách, aby předvolební kampaň byla ideovým střetem. Chtějme, aby pravice byla pravicí a levice levicí. Nevěřme ve třetí (středové) cesty. Naši situaci rozhodně nezlepší předčasné volby ani nové populistické strany v parlamentu. Věří-li někdo v opak, jeho zklamání bude obrovské.

Zdroj: ePortal.cz