Cyklisti jako volové; Jeden už v Šumperku zabil ženu a z místa ujel

loading...

Samozřejmě, myšleno jest „ať tu nejsi za vola“ neboli kastráta dobytka hovězího. Slovo vůl se neužívá pouze v pejorativním smyslu, slovo vůl je nebo alespoň bylo velmi často používáno jako oslovení či dokonce nějaká mezihra, pomlčka či tak nějak. Tak třeba „Hele vole, ta má kozy jako vozy, vole. Asi pětky, co vole? No to by bylo žúžo ty vole. Řekni že ne, ty vole“. Nevím, zda ta citace je přesná, ale v tomto duchu se nesly hovory mládeže před padesáti lety.

Ovšem, co je zajímavé, oslovení „vole“ nezřídka používaly i příslušnice opačného pohlaví, tedy ženy a často ženy, které přímo s tímto pohlavím obchodovaly. Po slavném „Havlově“ Listopadu byli všichni kriminálníci glorifikováni a to nejen ti, kteří se dostali ven na amnestii.

Já zažil v televizi část koncertu Pavla Bobka v Pankrácké věznici, který si tam hrál na Johnnyho Cashe v San Quentinu. Trochu falešně, protože Johnny v té base opravdu seděl, což u se mi u Bobka nezdá moc pravděpodobné. Ona prý ale ani moje milovaná Hana Hegerová neseděla. Husák ji prý omilostnil, aby nemusela do basy.

A v té atmosféře všeobecného polistopadového sblížení byly popularizovány též i prostitutky. Ostatně, je to povolání jako každé druhé a řeší určité přirozené lidské potřeby, především potřebu peněz. A tak byl v jednom časopise rozhovor se dvěma orosenkami, tak se jim tehdy totiž říkalo.

A jedna z nich tam vyprávěla, jak ony dvě pracovaly na jednom chlapovi a najednou ona něco cítí a říká té druhé „ty vole, už mu hučí v trubkách“ a ta druhá na to „mně ale taky ty vole“ nebo tak nějak podobně. Je to ostatně přes dvacet let, tak kdo si to má pamatovat, že?

Tak toto byla krátká exkurze do historie slova „vůl“. Ale popravdě řečeno, toto slovo se používá nejčastěji tam, kde se jedná o nějakého nešiku, neználka nebo člověka který nic neví, něco špatně říká či dělá. A já ho použil proto, protože na příkaz „CYKLISTO VEĎ KOLO“ mě žádný rozumný rým nenapadl.

loading...

Napsat „Cyklisto veď kolo, ať nejsi za volo“ by bylo příliš strojené, že? Ale přesně takováto cedule bývá na takových místech cyklostezky, kde hrozí nějaké nebezpečí, nejčastěji střet s chodcem nebo, a to častěji, motorovým vozidlem.

Cyklisté je ale, jak je jejich dobrým zvykem, ve 100% případů ignorují. Výše uvedená cedule je na té stezce, jak jinak, naprosto na hovno. Cyklista, který by sesedl by byl svým cyklistickým okolím považován nejen za vola, ale za extraordinárního pitomce.

Nerespektovat nejen značky a pokyny, ale ani zdravý rozum a zdravou opatrnost, je vlastní mnoha těmto expertům, kteří na značkových kolech, v helmách a pokud možno se sluchátky v uších brázdí, k potěše nás motoristů, naše silnice.

Kdysi vyšel, nový zákon o Dopravě na pozemních komunikacích. Přesný název nevím a také není podstatný. A v tom zákonu byla sazba za způsobení dopravní nehody s těžkým zraněním pokuta 50.000,- Kč a nějaké ty body. Cyklisté žádné řidičáky nemají, takže u nich body odpadají, ale důvod, proč by neměli dostat onu pokutu mi zcela uniká.

Před takovými pěti lety jel totiž jeden student na kole tak neopatrně, že si příšerně rozbil hubu, skončil pěkně pomlácený v sanitce a následně snad dokonce na ARO, za to ruku do ohně nedám, ale vím 100% že následně jeho maminka spustila strašný jekot, proč by syn měl platit onu pokutu?

Logicky. Způsobil dopravní nehodu s těžkým zraněním a tam je tato sazba. Nikdo ji ze zákona nevyndal. A že způsobil to zranění sám sobě? Ale o tom zákon přece nic neříká. To pouze cyklistická lobby vyboxovala jiný náhled na tento zákon a pokuty za vlastní zranění cyklisty odpadly.

loading...

Co však neodpadlo, jsou bezohlední cyklisté. Cituji „Šumperští policisté už čtyři měsíce marně pátrají po cyklistovi, který v dubnu na přechodu před tamním vlakovým nádražím srazil seniorku a pak z místa odjel. Žena přitom v těchto dnech v nemocnici na následky zranění zemřela.“

Zdroj: Blog autora | Titulek redakčně upraven

loading...