Tak nám zavedli prohibici

Senátorský kandidát – obvod č. 5 Chomutov | Je to dobře? Jsem přesvědčen, že není. Ministr Heger (nebo snad celá vláda?) předvedl pozoruhodný výkon. Po neskutečně dlouhých dnech váhání, kdy jenom sledoval narůstající počet mrtvých a neschopnost policie zjistit viníka náhle přitvrdil. Zákaz prodeje rozlévaného alkoholu pochybné kvality u stánků měl přijít ihned! Hned druhý den potom, co zemřel první nebo druhý člověk.Naprostá prohibice je neskutečná pitomost. Opravdu si myslíte, že vám v 5hvězdičkovém hotelu nalijí panáka metylalkoholu? Opravdu si myslíte, že láhev 12leté skotské whisky koupené v supermarketu může být pančovaná? Jenom ji nesmíte kupovat v trafice nebo u Vietnamců…

Co dělá policie? Co dělá naše slavná televize Nova a bulvární tisk, který všechno vypátrá ještě dříve než policie? Teprve včera jsem někde viděl padělané viněty asi 4 značek, které našli ve Zlíně. Tuzemák, nějaká vodka, meruňkovice a snad albánská borovička. Tady by byl na místě okamžitý a naprostý zákaz prodeje těchto značek a kontrola všech lahví ve všech obchodech. Ale proč zakazovat všechno? Proč policie neinformuje veřejnost o postupu svého pátrání, kterého alkoholu se máme vyvarovat? A nejsou ani žádné úniky informací. To když zavřeli Ratha, tak jsme hned věděli všechno. A televize a Blesk? Když uhyne gorila v ZOO tak je toho všude plno. Ale proč nejsou nikde rozhovory s těmi co přežili otravu, s jejich příbuznými – kde to koupili a hlavně co to vlastně vypili?

Celá situace má ještě řadu jiných stránek. Prohibice poškodí všechny poctivé obchodníky a provozovatele restaurací. Černý obchod samozřejmě pokvete, stejně tak pašování ze zahraničí. Nedělejme si iluze, že na tržnicích nebude alkohol i nadále k sehnání. Tím se naopak sníží kvalita dostupného alkoholu a projeví se výpadek ve výběru spotřební daně.

A jedna zásadní otázka: Co se stane s tím alkoholem, který se teď nesmí prodávat? Až skončí prohibice, tak se prodá včetně toho pančovaného a začne všechno znovu? Nebo slavnostně všechen alkohol vylejeme na náměstí?

Na závěr trochu nevážně – ministr Heger je lékař a tímto svým rozhodnutím vlastně připravil pacienty o jediný dostupný protijed proti metanolu – což je právě alkohol….