Václav Klaus do parlamentních voleb nepůjde: Pravice je mrtvá. Ať žije pravice!

Po několika dnech mediálních spekulací a vzrušení – především v pravicovém spektru české politiky – je jasno. Exprezident Václav Klaus se nadcházejícího volebního klání nezúčastní. Co to znamená? Určitě si především oddechli v ODS a TOP 09. Jím zvažovaný nový subjekt by byl bezpochyby konkurentem na prvním místě jim. Je ale otázka, zda si oddechli právem.

Přečtěme si nejprve, co Václav Klaus vzkázal 28. srpna 2013 ve 13:00 hodin veřejnosti (ZDE.)

Co z toho plyne?

Podle mého názoru je nejpodstatnější poslední odstavec. Zvláště pak sdělení: „Po uskutečnění předčasných voleb a po seznámení se s jejich výsledkem jsem připraven – společně se všemi, kteří o to budou stát – se ptát, co s pravicí v naší zemi a s jejím dosud nejvýraznějším představitelem, Občanskou demokratickou stranou, v budoucnu učinit.“

Možná jsem příliš velký optimista, ale já to vnímám tak, že boj o existenci české pravice nadcházejícími volbami nekončí – ale začíná.

Pravice již není

Že volby přinesou porážku stran, které se za pravicové vydávaly, je dosti pravděpodobné. Rozumní voliči ještě existují. A navzdory mediálnímu „čištění hlav“ – tomu dosavadnímu i tomu, které v nadcházejících dnech a týdnech přijde – jsou schopni si uchovat chladný rozum. Vědí proto, že současná ODS s pravicí už téměř nemá co dělat. Že jde pouze o mechanické přenášení „zkušenosti z dávnověku“ a její „vzpomínkové“ mystifikační rozsévání ve veřejném prostoru. A vlastně další degradaci celého pojmu.

TOP 09 pak už s pravicí nemá vůbec co dělat. Ostatně řekl to v minulých dnech sám její formální předseda Karel Schwarzenberg: Nejsme pravicí, jsme konzervativci.

Nerozebírejme nesmyslnost onoho druhého pojmu. Konzervativci, kteří podporují homosexualistické hnutí, zelenou ideologii, sociálně-inženýrský projekt evropské velkoříše, v níž český stát zanikne a tak dále, jsou protimluvem v jediné větě.

Důležitou informací je ta první. Za pravici se sami nepokládají. Konečně byli schopni to říci nahlas a přiznat: Jsme havlisté všeho druhu (s podporou „vyčuraných“ starostů).

Jinými slovy: Pokud Václav Klaus najde po volbách dostatek motivace – zatím se zdá, že ji má – čeká na něj namáhavý ale reálný úkol. Znovu postavit politickou stranu, která myšlenku svobody a zachování standardních civilizačních hodnot ponese vědomě a v programu, který aktivní část veřejnosti pochopí a podpoří. Ať už se bude jmenovat jakkoli.

Těmito volbami – ať už bude jejich výsledek jakýkoli – nic nekončí. Pravice je mrtvá. Ať žije pravice!

Zdroj: protiproud.cz