Neuvěřitelný obrat: Sociální demokracie získává pouhých 13%!

Naprosto mimo pozornost našich médií proběhly na Islandu parlamentní volby. Je to škoda, protože právě výsledek islandských voleb by mohl inspirovat i ostatní evropské voliče. Možná právě proto ten nezájem. Island byl před 5 lety první evropskou zemí, která se dostala do finančních potíží. Neřešme nyní, proč se tak stalo, ale ptejme se, jak si Island s nastalou situací poradil? Islandská vláda provedla velmi razantní opatření. Faktické vyhlášení státního bankrotu bylo jediným východiskem z nastalé situace. Navzdory všem předpokladům se Island zotavuje velmi rychle. Kéž by si bankrot mohly dovolit i některé státy eurozóny! Island nám tak budiž příkladem, že z krize se lze dostat bez eura, bez Evropské unie a současně zůstat klasickou parlamentní demokracií.

Na Islandu slaví vítězství středopravé strany, naopak vládnoucí sociální demokracie utrpěla velkou porážku. Voliči dali přednost nízkým daní a řekli jasné NE Evropské unii. Ano, byla to právě sociálnědemokratická vláda, která před 3 lety podala přihlášku do EU, protože věřila, že členství v EU a vzdání se vlastní měny zamezí dalším krizím. U voličů však zvítězil zdravý rozum.

Musím podtrhnout, že na Islandu skutečně zvítězil zdravý rozum. Navzdory některým našim novodobým Spasitelům, kteří touží po smrti parlamentní demokracie a dle jejich mdlého úsudku měl být Island první vlaštovkou na cestě k vyhubení politických stran, vyhrály islandské volby klasické politické strany. Inslanďané dali jasně najevo, že věří v parlamentní demokracii a systém politických stran.

Vezměme si z Islandu příklad! Hledejme řešení v našich vodách. Chtějme řešení po našich politických stranách. Nesedněme na lep populistům, kteří plánují parlamentní demokracii nahradit demokracií elitářskou, ve které rozhodují a vládnou nevolení vyvolení.