Nový rozpočet: Jsme na řecké cestě

Kontrolní otázka: Co dokázalo během uplynulého týdne přimět mého předrahého manžela Pikoru spadnout ze židle? A) Dostal SMS od své první lásky z mateřské školky. B) V autoservise mu bylo řečeno, že jako náhradu dostane na tři dny vůz s manuálním řazením. C) Poslechl si večerní zprávy.

Byť se to zdá jako nejméně pravděpodobná možnost, je to skutečně za C). K takovým divočinkám, jako je válení se pod židlí, přiměla mého drahého manžílka vláda. Ta vláda je momentálně v demisi a říká se jí Rusnokova. Rusnokova V Demisi. A od prezidenta, který ji jmenoval, má povolení vyvrhovat státní rozpočet na příští rok. K čemuž měla současně vyfasovat i zbrojní pas, neb její pokusy stran státního rozpočtu mají tu moc některým ubohým daňovým poplatníkům zvýšit tep.

Vlastně to měl být takový docela obyčejný, nezábavný státní rozpočet. Měl být předložen v těchto politicky turbulentních dobách dostatečně včas. Hodně se totiž strašilo tím, že by snad příští rok mohla česká ekonomika jet podle rozpočtového provizoria. Proč?! Chci říct: Proč se tím strašilo? Co mělo být na rozpočtovém provizoriu tak „strašného“ ve srovnání s rozpočtem, s jakým se teď odstupující vláda vytasila? To právě nový rozpočet by měl být naší noční můrou.

Média jsou plná stížností toho a onoho, že dostane na svůj rezort méně peněz. Jenomže ve skutečnosti to je jen odvádění pozornosti veřejnosti od pravé podstaty věci. Nejde vůbec o to, který rezort dostane víc a který míň peněz. Jsme stále ještě v krizi, ať se to komu líbí nebo ne. (Pro šťouravé: Fakt, že ekonomika mezikvartálně už vykázala růst o 0,6 %, ještě nedokazuje, že se nenacházíme v krizi, jak se mylně tvrdí. Meziročně totiž ekonomika pořád klesá o 1,3 %, takže technicky a statisticky vzato, krize tu stále je.) A když jsme v krizi, bylo by logické, že méně by měla dostat všechna ministerstva. Ovšem pozor, navrhovaný schodek je v realitě dokonce o pět miliard vyšší, než pro rok 2013 původně v červnu plánovala Nečasova vláda.

A to se vláda současná ještě zaklíná tvrzením, že by to prý mělo udržet podíl schodku na HDP pod třemi procenty – jako kdyby to byla nějaká zásluha! Ale to by přitom měla být naprostá samozřejmost. Rozpočet by vůbec neměl mít schodek, měl by být minimálně vyrovnaný, lépe ale přebytkový. A že to jde, nám předvádí například Německo. A Německo přitom mezikvartálně shodou okolností roste skoro úplně stejně rychle jako ČR, totiž o 0,7 %! Stejný růst, ale jiný rozpočet. My ufuněně udržíme jakž tak na hraně schodek, Německo dosahuje přebytek. Kde jenom soudruzi v Praze udělali chybu…?

Stát se snaží dělat si dobrý marketing a tvrdit, jak šetří. Jenomže pravda je taková, že zadlužování země nejen že neustále narůstá, ale dokonce zrychluje tempo svého nárůstu. Místo aby rozpočet byl nějakým plánem hospodaření a zmenšování veřejného dluhu, připomíná let naslepo. Stát už totiž nedodává druhou polovinu informací. Totiž že deficit státního rozpočtu pro rok 2012 je pětkrát vyšší než v roce 2008 – a v roce 2013 to bude ještě horší. Pro srovnání: Celkově v letech 2007 – 2012, kdy byl ministrem financí M. Kalousek, činil kumulovaný deficit 679 mld. Kč, zatímco v letech 2000 – 2007 (tedy v období o dva roky delším) činil „jen“ 516 mld. Kč.

Jestli tohle není řecká cesta, pak už nevím, jak by taková řecká cesta měla vypadat.

Zdroj: Blog Autorky

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)