Od papeže Františka čekám jen to nejhorší. Máme ho za trest?

Přiznám se, že nesdílím nadšení ze současného papeže. Důvodů je vícero – od jeho nešťastných a nepromyšlených výroků, které si vysloveně říkají o překrucování či kontroverzní výklady, po řadu jeho konkrétních (ne)činů. Denně se ptám, dal-li nám jej Bůh jako trest, či zda je možno u něj doufat v obrat k lepšímu. Ale faktem je, že si pomalu zvykám očekávat od něj to nejhorší.

Ten pesimistický postoj má každopádně jednu výhodu – člověk se s ním obvykle vyhne nepříjemným překvapením. Nicméně tentokrát jsem se mu nevyhnul. Ne, opravdu mne nenapadlo, že se od papeže dozvím, že “Církev si nikdy nestála tak dobře jako nyní…”Tohle tvrzení je natolik v rozporu se zjevnou realitou, že by mne nikdy nenapadlo, že ho může papež veřejně vyslovit.

Nebudu zde opakovat řadu důvodů, proč mám výhrady proti Františkovi (některé vizte ZDE) či proč je nutno konstatovat, že se dnešní církev bojující potácí v jedné z nejhorších krizí celé své historie (tyto argumenty padly na těchto stránkách už v nesouhlasných reakcích na články otce Petráčka – vizte články doktora Malého Co pan kanovník neřekl… a II. vatikánský koncil a dnešní úpadek církve a můj článek Otče Petráčku, probuďte se! a pokud někomu nestačí, může si znovu pročíst články v rubrice Krize církve).

Zeptám se jinak: Jak je možné, aby někdo s vážnou tváří prohlásil takový zjevný nesmysl? A co znamená pro loď mezi skalisky hluchý a slepý lodivod?

http://cirkev.wordpress.com