Zástupce bruselského lidu Jan Zahradil (ODS) káže lidu českému a moravskému: Klaus, Farage, Bobošíková? S těmi nemá smysl se spojovat

loading...

Europoslanec Jan Zahradil je v posledních týdnech a dnech neobyčejně mediálně aktivní. Reprezentant blahobytných bruselských elit se vynořuje v našem „okrajovém regionu“ sice jen v řídkých nepravidelných intervalech, pak to ale zase stojí za to. Řekne víc, než sám tuší. Měli bychom si to zapamatovat.

Jan Zahradil dojíždí do „gubernie“ obvykle před stranickým kongresem či ve chvílích, kdy v ODS probíhají mocenské boje. Je vždy na straně toho, kdo drží kormidlo. Je to rozumné. Jistí si tak svou „tradiční“ pozici jedničky ODS pro vstupenku do „pohádkového světa“ Evropského parlamentu. Pak opět na dlouho zmizí v bruselských palácích, poskytujících „odměny“, jaké u nás nemá ani prezident. Budiž mu přáno. Za duši se odjakživa platí dobře.

Tento folklór by proto nestál za řeč, kdyby Jan Zahradil právě nenaznačil, že míří na nejvyšší post umírající ODS. Když mu totiž Babišův server Česká pozice položil sugestivní otázku, zda bude na povolebním kongresu ODS kandidovat na předsedu, nevydržel a odpověděl se skromností sobě vlastní:

„Spíše to víří vzduchem, než že by se mne na to někdo ptal… Kdybychom se bavili o pětiprocentní straně, tu asi může vést i europoslanec.“

Kam pro vstupenku do ráje?

Je jasné, že pokud se ODS nedostane v nadcházejících volbách do Sněmovny, což je stále pravděpodobnější, bude povolební sněmování dosti dramatické. Jan Zahradil přitom představuje právě havlistické křídlo, která ODS zničilo.

loading...

Ti mainstreamem podporovaní „čistí“, jako jsou obviněný exprimátor Svoboda či exministr Pospíšil, který přivedl k pákám moci prokurátorsko-policejní skupinu, jež později loajálně položila Nečasovu vládu, jsou proto dnes jeho spojenci. A kdo je jeho soupeřem? To podle situace. Jan Zahradil je typická „nová ODS“ – cynický realista s prstem na tepu doby.

Je tedy logické, kdo mu mediálně pomáhá. Pro takového Andreje Babiše je největším nepřítelem lidstva Václav Klaus – a kupodivu je to jeho server, kdo dává panu Zahradilovi „luxusní otázky“ pro sebeprezentaci. Brzy se jistě objeví také v MfDnes a v Lidových novinách.

Lze z toho usoudit, že pokud Agrofert ve sněmovních volbách uspěje, zamíří před jarními „evropskými volbami“ pan Zahradil právě do Babišovy stáje? Proč ne? Nepodaří-li se po pravděpodobně prohraných volbách havlistům nadále udržet v rukou všechnu moc v ODS, je to dokonce velmi pravděpodobné. Politické přesvědčení tohoto euroobčana totiž zní již mnoho let obdivuhodně stejně: „aneb cokoli chcete, pokud mě dostanete domů, do Bruselu“.

Myš, která řvala

Jan Zahradil se zatím tváří jako „kritik EU“. Je to aktuálně stále výhodnější pozice, kterou jemu i celé své bývalé pravicové straně vyšlapal za velkých osobních politických nákladů Václav Klaus. Typické je, že když před pár dny uveřejnil exprezident výzvu pro demokraty v evropských státech, pod níž se již podepsaly stovky lidí, pana Zahradila mezi signatáři nenajdeme.

O to více se v minulých dnech opřel do Nigela Farage, předsedy britské strany UKIP, jediné viditelné postavy z Evropského parlamentu, která jasně a nezastřeně říká, co Evropská unie ve skutečnosti je. Úspěchem v posledních „ostrovních“ volbách na ostrovech vystrašil nejen Cameronovo křídlo konzervativní strany (obdoba havlistického vedení současné ODS), ale také Jana Zahradila. Tomu rostoucí popularita britského „klausisty“ nedá spát. Proč? Vysvětluje to bez předstírání:

loading...

„Jeho videa, v nichž si dělá legraci z Barrosa nebo van Rompuye, kolují na YouTube s rekordní návštěvností. Na sociálních sítích má početné, oddané a hlasité fankluby – včetně České republiky. So far, so good. Je však třeba jasně říci, a to zejména jeho českým fanouškům, že pro reálnou politiku je Farage jako spojenec nepoužitelný.“

Výtah do Bruselu

A když o něm slovy „nehodlám šířit drby“, povypráví několik drbů, jde k věci:

„Farageovým cílem je úplné vystoupení Velké Británie z EU. To je jistě cíl zcela legitimní. Otázkou je, zda takový krok je i v českém zájmu. Odpověď je jednoduchá: absolutně není.“

Není především v zájmu pánů Zahradilů a jejich bruselského lidu. Ani „nosičů“ jimiž se v Bruselu „kondenzují“ – mystifikovaných českých voličů. Mudruje o tom takto:

„Někteří radikální Farageovi fanoušci v ČR říkají, že britský odchod z EU by posloužil jako precedens a spustil vlnu, na níž by se mohla svézt i ČR. To považuji za nesmysl. S výjimkou pár procent radikálních euroskeptiků neexistuje pro odchod ČR z EU v dohledné budoucnosti žádná relevantní veřejná podpora, a už rozhodně ne u drtivé části voličů ODS – i přes veškeré výhrady k současné podobě Unie.“

loading...

Kdoví, z čeho tak bruselský věštec soudí? Strana Svobodných si například myslí pravý opak. Nechme nyní stranou neštěstí, že její autistické vedení neumí tuto myšlenku politicky „prodat“.

Ale i kdyby to byla pravda – jediným důvodem, proč o našem vystoupení z německé „říše“ nechtějí lidé jako pan Zahradil ani přemýšlet je, že pro to nevidí „relevantní veřejnou podporu, a už rozhodně ne u drtivé části voličů ODS“. Nikoli tedy že by se jako údajný „euroskeptik“ pokoušel o tom veřejnost přesvědčit. Pouze Paroubkovsky surfovat na náladách mediálně manipulované většinové veřejnosti. Není přesnější charakteristika současných havlistických „hlavních postav“ ODS než právě tento postoj.

Velký muž má nadhled

Nigel Farage je pro Jana Zahradila „příliš úzkoprofilový“. „Nemá cenu se s ním proto spojovat. Reálné spojenectví má smysl jen s těmi, kdo mohou ovlivnit postoje ve svých zemích vládní účastí,“ vysvětluje zaostalé české veřejnosti. Bude zajímavé sledovat, jak se zachová, až ODS za pár týdnů už „vládní účast“ mít nebude. Lze to však již nyní poměrně dobře odhadnout z jeho odpovědí na další otázku na Babišově serveru:

(…) A v souvislosti s tímto hnutím (volební blok Hlavu vzhůru, pozn aut.) se také diskutuje otázka dalšího působení exprezidenta Václava Klause. (…)

„To, co se nakupilo kolem paní Bobošíkové, a ani paní Bobošíkovou samotnou, nepovažuji za partnera ODS. (…) Jestliže se Václav Klaus postavil po bok Bobošíkové na nějakém mítinku, já se na to snažím spíše nemyslet a vytěsnit to z paměti. Sám před sebou předstírám, že jsem to neviděl, protože si chci na Václava Klause uchovat dobré vzpomínky a chci si k němu zachovat nějaký respekt.“

loading...

Světoobčan z Dejvic

Lze k tomuto namyšlenému výroku „velkého muže z Bruselu“ něco dodat? Sotva. Trpaslíci jako Václav Klaus nebo Nigel Farage mu zjevně v jeho „zdravých ódéesáckých očích, vzor 2013“ nesahají ani po kolena. Bylo by proto zbytečné se ptát, zda ti dva chovají nějaký respekt k němu. Jejich záporná odpověď je zcela jistá – za to autor těchto řádek osobně ručí. A měl bych pro Jana Zahradila i další záruky. Třeba když se ho v interview pro Babišův server udiveně ptali, zda by chtěl, jak tvrdí, Václava Klause zpět v ODS:

Opravdu myslíte, že by Klaus mohl být v čele kandidátky ODS, pokud opakovaně vyjadřuje sympatie k lidem jako Nigel Farage, kterého asi nemohou vaši evropští kolegové z frakce konzervativců považovat za partnera?

(…) „Moji kolegové z britské konzervativní strany se to snažili panu exprezidentovi vysvětlit. Mám pocit, že mu ten obrázek podali docela plasticky a vysvětlili, proč s Nigelem Faragem nemohou a nechtějí spolupracovat. Jakým způsobem to pan prezident přijal, nebo nepřijal, to už nevím,“ odpověděl euroobčan z Dejvic.

Já to, pane Zahradile, vím. Nepotěšilo by vás to. Jenže vy to víte také. Pouze to nechcete veřejně přiznat. Jako typický současný představitel strany, kterou Václav Klaus založil a vybudoval, aby ji lidé jako vy pro své úzce osobní kariérní zájmy zničili. Nechoďte nám už, prosím, svá moudra věšet na naše hloupé nosy. Setrvejte nejméně do jara tam, kde jste už dávno doma.

A bez ohledu na to, přes čí stranu se budete na jaře pokoušet obnovit svou vstupenku do bruselského ráje, přestaňte, prosím, především dále manipulovat s cennou značkou Václav Klaus. Nepatří vám. Ani té části umírající ODS, kterou reprezentujete. Jako zaměstnanec firmy Andrej Babiš a spol. máte větší šanci. Tam se čiňte. As soon as possible!

loading...

Zdroj: protiproud.cz

loading...