Šaškárna kolem ikony Václava Pravdoláskaře Havla pokračuje

Ruzyně buď sbohem, střídá tě náš první prezident. Člověk, který byl nejvhodnější kandidát na přebrání země po komunistech.

Člověk, který dovolil setrvání komunistů ve vládě. Člověk, který byl ve své funkci při největším rozkrádání naší země. Člověk, který dal amnestii řadě zločinců, kteří nadále páchali své zločiny. Člověk jménem Václav Havel.

Znáte zemi, ve které je 10 000 000 obyvatel, ale stačí, aby se 80 000 z nich vyslovilo pro svou ikonu a najednou se změnil název letiště, které slouží všem? Jistě že znáte, žijete v ní. A co s tím můžete dělat vy, občan, který tohoto prezidenta bral na vědomí, ale neposadil se z něj na zadek? Nic. Leda se na ten ceremoniál nedívat a ignorovat to. Nic víc nenaděláte, to by vás totiž jeho skalní fanoušci, v čele s Ferem, snad zlynčovali.

Nejsem jeho odpůrce, ač to tak vypadá. Určitě něco dokázal a ano, dokázal toho mnohem víc, než já, příležitostný pisálek na blog. Na druhou stranu ho neuznávám na tolik, abych vládě předkládal návrh na přejmenování „věci“, kterou mohou využívat všichni občané a mediálně tak nezvětšoval kult jeho osobnosti.

K zamyšlení je i anketa, která nedávno ukázala, že většina lidí v naší zemi nesouhlasí s tímto přejmenováním. Ale pan Fenič byl chytrý. Využil davové hysterie, která se zvedla po jeho úmrtí, a prostě jeho fanoušci chtěli, aby vzniklo něco obrovského, co jim jejich idola bude napořád připomínat. A tak dal do kupy rychle petici, která nabádala lid, aby souhlasil s přejmenováním našeho letiště. 80 000 truchlících se našlo rychle, vláda se chtěla ukázat v dobrém světle a hle, zítra tu máme tu „šaškárnu“, kterou zaplatíme my všichni – tedy i ti, kteří o toto nestojí.

Já tomu rozumím. Hodně lidí ho měla ráda a tak chtěli udělat něco, co tu zůstane po něm navždy. Ale proč proboha letiště? Kvůli tomu, že z letiště odlétají letadla na mírová bombardování? Kvůli tomu, že Havel létání neměl rád? Kvůli tomu, že je to vstupní letecká brána do naší země? V tom případě je toho málo – co když přijedou autem anebo vlakem – nechtělo by tedy přejmenovat i nádraží a hraniční přechody?

Lidi uctívejte si třeba Maxipsa Fíka, je to vaše věc, ale nechávejte to prosím v soukromí a necpěte to nám, nestojíme o to.

Ale co nadělám. Pár nadšenců rozhodlo za celou zemi a já se s tím smířím. Ale aby se těch pár nadšenců nedivilo, až někdo sežene 80 000 nadšenců pro svou věc a vše se tady jednou přejmenuje.

Stačilo náměstí, stačila ulice, stačila škola anebo pivovar…smutno mi je z toho, co dokáže parta uctívačů jedné ikony, která je v naší historii velice rozporuplná a párkrát šlápla do obrovského lejna…

Zdoj.