Hrdinní Mašínové použili proti komunistům jejich vlastní metody

hrdinná skupina bří MašínůPřed 60 lety, 4.řijna 1953 odešla do emigrace legendární antikomunistická skupina bratří Mašínů s cílem dostat se do západní zóny v Berlíně. Ozbrojená skupina operovala v letech 1951 až 1953 na území komunistického Československa. Nejznámějšími členy byli Ctirad Mašín a Josef Mašín, synové protinacistického odbojáře, generála Josefa Mašína. Dalšími členy skupiny byli Milan Paumer, Zbyněk Janata a Václav Švéda. Členové skupiny, stejně jako značná část české veřejnosti, považují akce skupiny za součást legitimního ozbrojeného odboje proti komunistickému režimu. Další část české veřejnosti, především komunisté její činnost odmítají.

Teroristický kurz pro komunistické zabijáky

Komunisté a jejich příznivci označují členy skupiny za vrahy a teroristy. Především odbojářům vyčítají likvidaci svázaného příslušníka komunistické policie při přepadení služebny SNB v Čelákovicích. V knize Otakara Rambouska Jenom ne strach, však Radek Mašín prohlásil, že použili metody, které se naučili v teroristickém kurzu, který v roce 1947 zorganizovali komunisté pro vybrané „dělnické kádry“. Kurz vedli elitní zabijáci z řad KSČ.

„Frekventantů bylo dvacet a šlo o vybrané dělnické kádry. Byl jsem jediný středoškolák. Školení, které vedl hlavní instruktor – zuřivý komunista, bylo velmi důkladné. 14 dní jsme se učili jak přepadávat vlaky, klást nálože, vyhazovat trať, boj muže proti muži. Povalit protivníka na zem dupnout podpatkem do obličeje, stoupnout celou vahou na krk, rázným kopnutím do spánku přivodit smrt.

Přepad hlídek. Škrcení drátěnou smyčkou, přehozenou oběti zezadu přes hlavu, podříznutí krku nožem. Byl to záškodnický, teroristický kurz. Proti komu? Bedlivě jsme se školil. Byla to velmi cenná zkušenost a tušil jsem, že mi bude v budoucnu k užitku,“ popisuje výcvik v kurzu Radek Mašín.

Poučka o zneškodnění hlídky

Na přepadení služebny Veřejné bezpečnosti v Čelákovicích vzpomíná takto: „Svázaný policista si nás bedlivě prohlížel a bylo jasné, že pokud ho necháme naživu, podá náš podrobný popis. Nebylo vyhnutí. Nyní byl čas uplatnit poučku ze záškodnického kurzu. Vytáhl jsem nůž a uplatnil poučku o zneškodňování hlídek,“ uvádí Mašín.
Členové skupiny tedy v odporu proti komunistickému režimu používali metody, které je naučili samotní komunisté v teroristickém kurzu, který připravili rok před ozbrojeným pučem.

Pět proti 20 tisícům

V říjnu 1953 se členové skupiny rozhodli emigrovat přes tehdejší NDR do Západního Berlína. cíle nakonec dosáhli pouze bratři Mašínovi a Milan Paumer. Václav Švéda a Zbyněk Janata byli během útěku dopadeni a následně v Československu popraveni. Proti pětičlenné skupině vyzbrojené pistolemi poslal komunistický režim v NDR 20 tisíc příslušníků policie a sovětské armády.

Ve stanici Uckro byli při pokusu o zatčení skupiny zastřeleni komisaři Volkspolizei Hermann Grumini a Martin Lehmann, další policista byl těžce zraněn. Potom byli při obkličování u Waldowa zastřeleni příslušníci Volkspolizei Herbert Hoffmann a Heinz Sunkel. Dva členové skupiny, Zbyněk Janata a Václav Švéda, byli dopadeni a vydáni do Československa, kde pak byli popraveni. Uvězněna byla i matka bratrů Mašínů, která ve věznici zemřela po roce věznění na rakovinu.

Západ jásal

Josef Mašín a Milan Paumer dorazili do západního Berlína 31. října. Ctirad Mašín dosáhl západní části Berlína téhož dne na podvozku vlaku. Milan Paumer byl poté několik dní hospitalizován s průstřelem břicha. Jejich útěk vyvolal senzaci v západních zemích a podrobné informace včetně rozhovorů, přinesly všechny významné deníky na titulních stranách.

Později, v USA, se všichni tři přeživší členové skupiny přihlásili do americké armády a sloužili u 82. výsadkové divize, Fort Bragg. V roce 2008 český premiér Mirek Topolánek ocenil odbojovou činnost bratrů Mašínů a Milana Paumera soukromou iniciativou – Plaketou předsedy vlády. V roce 2011 udělil ministr obrany ČR Alexandr Vondra na pohřbu Ctirada Mašína oběma bratrům vyznamenání „Zlatá lípa“.

Zdroj: prvnizpravy.cz