Oranžoví voliči jsou schopni se kvůli třiceti kačkám pozabíjet

Petr-Paulczynski.jpTak se nám taťka Miuoš, rozzářený jak prskavka na zácloně, dnes rozpovídal měrou nebývalou. Hlasem silným zahřímal proti poplatkům ve špitálech a prej jsou proti lidskosti. Nebo lidským právům, nebo něco podobně pitomýho. Zapomněl při těch laciných kecech o bezplatné péči na malou doušku o tom, že ta „bezplatnost“ je upravena vyhláškou. Ale to je jen takový malý detail, který naši intelektuálně nabušení novináři tutově přehlédnou. Koukám jak šnek na koleji na přijíždějící vlak. Špitály bez peněz a Miuoš vykřikuje o rušení poplatků. Babička by řekla, že je to jak u blbejch na půdě.

Jednou jsem v OVM slyšel neuvěřitelnou větu: Nějaký Prof. Betka vážně pravil: „Samozřejmě, že my ty pojišťovny šidíme a ony šidí nás. Účtujeme jim víc, než jsme udělali a ony nám platí míň. Kdybychom jim účtovali jen to, co jsme vážně udělali, už bychom to dávno zavřeli“. Tak a máte to. Zdravotnická kapacita přizná veřejně že špitály švindlují.

Tak nevím pane prezidente jestli by se tomu nemělo prioritně kouknout na zoubek. A místo špekulování o poplatcích hledat úspory na straně zdravotnických zařízení, ale také pojišťoven. To znamená omezení plýtvání při nákupu zdravotnických prostředků, odpovědné nakupování ve fakultních nemocnicích či dokončení změn ve stanovování cen léčiv. Ostatně, co je to těch 30 kaček. Tuhle jsem viděl v Kauflandu rvát se poplatky zbídačelé voliče o zlevněná kuřata z 59 na 29 kaček, tedy přesně o 30. A tam mi to došlo. Oranžoví voliči jsou schopni se kvůli třiceti kačkám pozabíjet. 30 kaček zaplatit u doktora.

Je to málo, nebo moc? Je to půlka krabičky cigaret, necelá čtvrtina lístku do multiplexu, jedna dvanáctka, malý panák Tulamorky. Jeho cílem je snížit chození k doktorovi s každým „prdem“. A zdá se, že to funguje. Je to přísun peněz do systému nikoliv z těch třiceti korun, ale z úspor, které vznikají zřejmým nadužíváním lékařské péče. Jde o to, aby se k doktorovi chodilo jen z vážných důvodů a ve vážné situaci. Celkově tento krok znamenal přínos pěkných pár miliard. Kč. To jsou peníze, z nichž mohou pojišťovny již zaplatit lepší péči třeba v onkologických a traumatologických centrech. Přestaňte pane prezidente znovu živit v „obyčejných lidech“ ( to jsou ti co se rvou o kuřata) mýtus o bezplatném zdravotnictví. Mýtus, pocházející z doby před rokem 1989. Mýtus, který přetrvává dodnes. Díky partě lidí, kteří stále tvrdí, že naše zdravotnictví je „zadarmo“.

Zadarmo? Podle studie Transparency International ČR z března 2007 bylo v roce 2005 v českém zdravotnictví neefektivně vynaloženo 27,6 miliard Kč (2 692 Kč na obyvatele a 5 671 Kč na pracujícího). Položkami, u nichž dochází k největšímu plýtvání, jsou nadbytečná kapacita lůžkové péče (7 miliard Kč ročně), vysoká návštěvnost ambulantních lékařů a předepisování volně prodejných léčiv (6 miliard), nerespektování právních předpisů při zadávání veřejných zakázek (3,9 miliardy) a neefektivnosti spojené s nemocenským pojištěním (2,4 miliardy Kč). A všechno vyřeší zrušení poplatků. Přitom návštěvy českých občanů v lékařských ordinacích hned několikanásobně převyšují čísla známá ze srovnatelných sousedních zemí, čísla o zneužívání našeho zdravotního systému, o procentech nemocnosti – vystavování pracovních neschopností a o našem prvenství ve spotřebě léků jsou taky děsivá.

A pan Prezident ve snaze pomoct SPOZ vypustil krakena. Znovu budou nejvíc hulákat ti, co jim není líto 30 kaček za půllitr piva.

Zdroj: paulczynski.cz | Kráceno