ČSSD má po žížalkách a já s Klausem a Zemanem taky

Jiri_hermanek-01Nejprve je třeba čestně uznat porážku. To, že Jana Bobošíková se svým ansámblem, kde nechybělo několik pražských starostů, dopadne jako Kec u Jankova, netušil jistě ani Václav Klaus a ani já. To samé ovšem platí pro SPOZ, kde ale já a ani prezident Zeman jsme žádné prognózy nedávali. Nicméně velká očekávání pana prezidenta byla zcela zřejmá. Obec Jankov je nedaleko Benešova, když ze silnice tři uhnete u Votic doleva směrem na Mladou Vožici. Tam proběhla v roce 1645 jedna z největších bitev třicetileté války a oním „Kecem“ byl císařský maršál Johan von Götz. Popis té bitvy a té porážky je tak poutavý, že si to, kdo chcete, přečtěte raději sami.

To tyto volební šarvátky a porážky budou jistojistě brzy zapomenuty a nahrazeny stále novými a novými zprávami o stále nových a nových událostech. Tak už to v moderní době bývá a žádné úsloví „Dostali na prdel jako Klaus s Bobošíkovou“ dozajista nevznikne, i když by bylo trefné.

Ale, co ta ČSSD? Kdysi, je to řekněme asi tak rok, si snila o možné jednobarevné vládě, o ústavní většině spolu s komunisty, pak alespoň o menšinové vládě za podpory komunistů a co z těch snů zbylo. Musím říci, že velké kulové a protože jsem příděl ostřejších slov již vyčerpal, tak bobánek. Tak je to mluvnicky správně.

Nechtěl bych být v kůži Bohuslava Sobotky. Ve věku 42 let je věkově akorát tak přesně zralý na post ve vládě a bráno čistě věkově, premiérský post by tak starému člověku slušel. Ale věk nestačí, je třeba ještě vyřešit onu známou koaliční hádanku, jak převézt přes řeku vlka, kozu a zelí, když do loďky se k převozníkovi vejde pouze jeden z nich.

Ale to necháme koňovi, resp. Bohuslavu Svobodovi, ten má také větší hlavu. Co mě docela pobavilo, je dnešní rychlokvašený názor Dušana Navrátila, že by se ODS měla jménem zákona rozejít. ODS dosáhla přesně toho, co jsme si my, její příznivci mysleli. A sice, tak někde mezi 7% a 8%, v temných chvilkách jsme se báli i hranice 5%.

Takže všem, kteří vzkazují ODS, ať se rozpustí, vzkazuji zase já. Rozpusťte a vypusťte se sami, vážení. A především se hlavně starejte o to, jak vám prosperuje váš podnik a vaše politická strana a nechte si rady pro strýčka Příhodu.

A zbývá zmínit jen debakl spolku zvaného SPOZ, který sice dosáhl o dosti lepšího absolutního výsledku než „Božská Bobo“, ale v podstatě prohrál ještě daleko, daleko hůře. Upřímně řečeno, ale po bitvě je každý generálem. Tato strana se rozhodla dostat Miloše na Hrad, to splnila a její činnost ztratila další vnitřní smysl a takto se prostě nikdy vyhrát nedá.

A závěrem musím straně SPOZ poděkovat, přivezl jsem si od ní z Luhačovic dvě propisky a jeden zapalovač. Papíry k tomu přibalené jsem ihned vyhodil. A protože jsme oba nekuřáci, tak zapalovač příliš nepotřebujeme, jen občas vystrčí žena čenich z okna, jako když jiná si odskočí za milencem a slastně, jako nekuřák, vypouští kouř do atria. Je to z ní pak trochu cítit.

Zdroj: Blog autora