Od lákavé ústavní většiny k osudovému Lánskému puči…

Jiri_hermanek-01Jak je to dlouho, kdy panovala obava, že levice, tedy ČSSD a KSČ získá ve Sněmovně ústavní většinu? Mohu se mýlit, ale takového úvahy jsem četl. Situace na politické scéně a nespokojenost s Kalouskovsko-Nečasovským vedením státu byla taková, že se čekalo zcela drtivé vítězství ČSSD v tandemu s KSČ a sestavení jednobarevné vlády jako jasná a neoddiskutovatelná „brnkačka“. Do věci však vstoupili dva populisté. Seriózní pan Babiš a „samurajský“ pan Okamura. U Babišova hnutí bylo velmi zřejmé, že nabírá na síle a na popularitě, zatímco u hnutí Úsvit jsem to opravdu nečekal. Obě tato hnutí pak na sebe nabalila tolik nespokojenců se situací ve státě, ze ČSSD zůstala ohlodaná kost.

Kdysi se u nás jak točil, tak následně i promítal dnes již archivní film Most u Remagenu. Most padl prakticky neporušený do rukou spojenců, kteří s jásotem přepravili svá vojska a techniku suchou nohou na druhý břeh štěchovického Rýna (vysvětlivka pro mladší: film byl v roce 1968 natáčen ve Štěchovicích u Prahy).

Velitel obrany mostu udělal, co mohl. Vše, co bylo v jeho silách, aby zabránil odevzdání mostu nepříteli, ale přesto byl popraven. Prostě a jednoduše se počítal výsledek. Byl popraven slušně, se všemi poctami, ale po smrti mu to už nebylo nic moc platné.

Kolem prezidenta Václava Havla se chodilo nesrovnatelně jemněji, přímo po špičkách a šeptem. Ne tak nyní kolem prezidenta Zemana. I kolem toho Klause snad bylo více ohledů než na stávající hlavu států. Klaus ale také nevyšoupl z prezidentského stolce pravdoláskového miláčka kulturně-mediální fronty, ale suchara Švejnara, že?

Takže schůzky Havel – Lux – Ruml proběhly víceméně v mediálním utajení, zatímco Lány jsou opravdu dobře pozorovatelné a schůzka Zemana se „spiklenci“ či „vzbouřenci“ pozornosti médií prostě uniknout nemohla. A tak také Havlova „zelená“ pro ten tzv Sarajevský atentát nebyla tak zřejmá a hlavně byla médii potlačována. Myšlenka zbavit se Klause byla prostě příliš lákavou.

Kdysi kdosi ve Velké Británii prohlásil, že zpěvačka Madona má tolik sex-appealu jako zahradní sekačka a přesně to se také dá prohlásit o charismatu Bohuslavova Sobotky. Poslední nerušenou vládu měla ČSSD za časů pravdoláskou tak proklínané Opoziční smlouvy. Pak už ne, pak nastaly problémy.

A o povolební situaci v roce 2010 se dají říci jen dvě věci a to dvě dosti protichůdné věci. Vítěz – nevítěz voleb Jiří Paroubek se zachoval jako chlap a hned v den vyhlášení výsledků, které nesplnily očekávání, odstoupil. To je jedno hledisko

A to druhé? Položil to předčasně. Neměl si hned myslet, že „veverky“ jsou bůhvíjak pravicové a měl se snažit přetáhnout je ne svoji stranu. Myslím si, že v opačném gardu by to Klaus ve svých nejlepších letech alespoň zkusil a nepoložil to hned. Ale kdo ví. Kdyby byly v řiti ryby….

Zdroj: Blog autora