Přejmenování letiště na Havlovo se stalo jen protiklausovským happeningem. Jeho strůjce Fenič však neurazil Klause, ale naopak poplival památku Václava Havla

Zdroj: eportal.cz | Václav Havel se stal prvním polistopadovým prezidentem, proto se dalo čekat, že se po jeho smrti přejmenuje celá řada českých náměstí i ulic podle jeho jména. Přesně v duchu národních tradic. Ač jsem šéfredaktor jednoho z mála internetových serverů, který každý den neuráží Havlova rivala Klause, nemám s tím žádný problém. Dokonce s tím i souhlasím a myslím, že to je tak v pořádku.

Mnohem větší problém mám s tím, jakým způsobem a kdo za celým procesem stojí. Děsí mě, jak se původně snad i bohulibý záměr vzdát úctu prvnímu nekomunistickém prezidentu po Edvardu Benešovi, stal jen dalším trapným protiklausovským happeningem.

Havlovi příznivci si neodpustili škodolibé poznámky a výsměšné komentáře ve stylu „pravda a láska a my jsme vyhráli“. Tím celou věc prostě shodili o několik pater a ukázali, jak se dá heslo „pravda a láska“ změnit v „lež a nenávist“.

Jako kdyby Klaus neměl nic jiného na práci, než si zoufat, že mu Havel vyfoukl letiště. Jako by snad fanatici z pravdolásky chápali přejmenování letiště jako nějakou výhru svého guru nad Klausem? Proboha ano, takto různí ti Feničové, Halíkové a Peheové opravdu uvažují. Celá věc je pomalu podána tak, jako kdyby Klaus proti přejmenování usilovně bojoval a teď se z něj stal zlomený starý muž, pro kterého život ztratil smysl.

Díval jsem se na škodolibou radost „umělce“ Davida Černého, který se zajíkal blahem, když si představoval, jak je Klaus zoufalý z toho, až napříště přiletí na Havlovo letiště. Idnes.cz Černého primitivní antré ještě vyvěsila na svůj web. To také o lecčems vypodívá…

Ještě snad mnohem horší byla reakce hlavního strůjce přejmenování Fera Feniče, který očividně nemá do čeho píchnout, tak se upjal pouze k tomuto cíli. Autor veleděl typu Džusový román se nechal pateticky slyšet, že by český národ neměl zapomenout, že se prezident Klaus nepřišel podívat osobně na slavnostní akt. A vedle něho se samozřejmě v „dobrácky“ míněné anketě idnes.cz vyjádřilo kvantum dalších Havlových příznivců.

To zase ten Klaus spáchal obrovský hřích, že si dovolil takto záludně „pošpinit“ památku Václava Havla. Kdyby Klaus dorazil, byl by samozřejmě kritizován za to, že je pokrytec a svojí přítomností chtěl jen provokovat a samozřejmě… pošpinit památku Václava Havla.

Opakovala by se pouze situce z Havlova pohřbu, kdy byl Václav Klaus obviňován z pokrytectví ze všech stran.

Nerozumím tomu, proč by měl v rámci jakési piety prokazovat Klaus úctu Havlovi až do své vlastní smrti? Je úděsné, jak malicherní dokážeme být, když se jedná o někoho, koho nemůžeme často z iracionálnch důvodů vystát. Havla jsem osobně neznal, ale neřekl bych, že zrovna z tak nedůstojného chování svých pochlebovačů by byl nějak zvlášť nadšen.

Je to pravda nebo se mi jen zdá, jak málo existuje v českých médicíh objektivně píšících „klausistů“ a „havlistů“?

Dokázal by někdo z Klausových zarytých odpůrců po jeho smrti napsat, že nemají problém s přejmenováním např. Smíchovského nádraží na Klausovo? Jsem si na 99,99% jistý, že určitě ne. Stačí si dát tu práci a vyhledat si komentáře v médiích týkajících se ataku na prezidneta v Chrastavě. Paradoxně jediná Saša Uhlová z levicového Deníku Referendum si zaslouží respekt za text, s jakým o atentátu a následné reakci Romana Jocha napsala ve svém článku. Byť je jasné, že kdyby nešlo o úhlavního nepřítele levice Jocha, nikdy by o prezidentu Klausovi pozitivně nevyjadřovala.

Tím, jak se Fenič pustil těsně po slavnostním přejmenování letiště do Klause, ničeho velkolepého nedosáhl. Prezident musí být vůči podobným snahám o dehonestaci své osoby již dávno imunní.

Jediné, co způsobil, bylo faktické poplivání památky svého údajného idolu Havla. Ukázal tak, že mu vůbec nešlo o nějakou pietní vzpomínku a vzdání holdu zemřelému exprezidentu, ale o prosazení sebe sama do záře reflektorů. Klasický příklad odporného hyenismu a parazitování na cizím jménu.

Akce měla být vedená v klidu a nekonfliktně, tak jak by se slušelo, když někomu chceme opravdu vzdát hold. Zahořklý a v jádru zlý člověk Fenič a jeho přátelé z ní udělali ubohý protiklausovský happening.

Přesně toto by si měl národ pamatovat, pane Feniči…