Dyk more, žrádlo!

Jan-ZimaBez ohledu na věčně poučující neziskovky, které hovoří o rovnosti Romů ke zbytku populace, nám sem tam sami Romové připraví kulturní šok. Zejména když člověk přijede na víkend přes naši Severočeskou hranici z o něco civilizovanějšího Saska. Tato příhoda se udála v pátek v centru Ústí nad Labem. Jak se zdá, novým sportem malých Romských dětí je vyjídání kontejnerů a dělání nepořádku po ulici. Podívejte se sami. Fotografie, které vidíte, jsou moje vlastní. Tváře Romských dětí jsem v rámci možností vynechal.

blog.idnes.cz

V místním obchodním domě je celá řada restaurací a v zadním traktu podzemního skladu se nechávají stojany s tácy stát v regálových vozících a pak se zbytky jídla zpracovávají.

Jenže. Do těch míst je volný přístup a tak sem chodí celé skupiny Romských dětí. Jako zvěř ke krmelci v lese. Vyberou poloplné plastové talíře a odnesou si je. Potud ok. Jestli se o ně rodiče nestarají a mají hlad, tak ať si poslouží, to snad nikomu vadit nebude. Jsme civilizace.

Ale cikánské obyčeje jsou bohužel silnější.

Děti projdou velkými automatickými vraty, vyskládají tácky na chodník, vedle rozhodí oblečení, které vytahaly z kontejnerů a piknik začíná. Jí se, vedou se hlasité spory o tom, kdo co s kým smění, anebo kolik cigaret bude za tuhle mikinu. A lidi chodí okolo, kroutí hlavou a snaží se nešlápnout jim do toho jídla a věcí. Dokonce i Severočeši, na ledaccos zvyklí, raději pádí pryč. Když jsem vytáhl fotoaparát, tak mi ty děcka ještě vynadaly a nařizovaly mi, že je nesmím fotit.

Odpověděl jsem zdvořilým dotazem, zda svinčík se tu dělat smí a začal jsem fotografovat. Nechaly svinčík svinčíkem a odešly.

Docela by mně zajímalo, jak by takovouhle kulturní úroveň Romských dětí v Ústí nad Labem zase vysvětlovaly Romské neziskovky. Rasismem ? Hladem. Pominu nyní fakt, že ty děti podvyživeně nevypadaly. Právě naopak.
Je to o pramalé výchově a mizerné péči o vlastní děti. A je to typicky Romský problém. Nebo jste někdy viděli dělat tohle naše děti ?

A že by při štědrosti našeho sociálního systému docházelo na to, že by Romové nevyšli z podpor a neměli co jíst ?

Hloupost.

To oni jsou takoví !

Zdroj: http://janzima.blog.idnes.cz/