Vyhrál by Miloš Zeman opakované prezidentské volby?

Jiri_hermanek-01Já si myslím, že ano. Protože to, čeho jsme dnes svědky, je totalita s opačným znaménkem. Ale vlastně, proč s opačným? Se stejným. Za totality 99% občanů souhlasilo se socialistickým směřováním státu. Ano, tak to vypadalo zvenčí, podle výsledků vynucených, nedemokratických voleb, kdy ani nebylo možné škrtnout kandidáty Národní fronty. A proč o tom hovořím? Mezi lidmi se vytvořila naprosto stejná nátlaková skupina s pracovním názvem „Volíš Karla?“, jejíž smysl jakoby skončil porážkou v letošní prezidentské volbě.

Ale on ten smysl neskončil, on se spíš ještě stupňuje. Hořkost, podle aktivistů nezasloužené porážky, způsobené „burany“ z venkova nevyprchala, je stále zde. A proto, cokoli prezident udělá, bude zveličeno, zkresleno, zkarikováno a bůvícoještě.

Již v den volby, kdy Miloš Zeman měl, pravda trochu těžší jazyk, ale odpovídal na otázky moderátora logicky, plynule a správně, někdo natočil, jak klopýtl při stoupání na schůdek a okamžitě z toho bylo velké haló.

Ten klip musel okamžitě na Internet a jednoduchý fakt, že tomuto člověku je skoro sedmdesát let a má v nohou nějaký zánět, nebral nikdo do úvahy a to ze zcela jednoduchého důvodu, který zná již staré české přísloví: „Kdo chce psa bít, ten si hůl najde“.

Je to naprosto stejné jako v USA, jen v menším měřítku a s menší pozorností světových médií. Vsadím se s vámi oč chcete, že kdyby v roce 1968 nezvítězil republikán Richard Nixon, ale kandidát Demokratické strany Hubert Humphrey, tak se žádná aféra Watergate nekoná.

Carl Bernstein a Bob Woodward by zcela určitě neštvali prezidenta z Demokratické strany tak zběsile, jako to udělali s republikánem Bizonem. A přesně tentýž přístup je vidět i u „veřejnoprávní“ ČT, které jakékoli uklouznutí prezidenta Havla hned ututlala, zatímco podstatně menší uklouznutí prezidenta Klause roztroubila do světa.

Takže, v tomto slova smyslu je prezident Zeman grilován, ba až štván a poměrně malá hrstka (myslím procentuelně) jeho zarytých odpůrců vytváří veřejné mínění. Velmi se mi v tomto slova smyslu líbilo dnešní prohlášení hlasatelky Kamily Moučkové.

Ta nejprve pronesla obvyklou tirádu o tom, jak prezident Zeman porušuje demokracii (nenašel jsem jediný případ) a pak básnila o tom, jak to na udílení řádů bylo nádherné, jaké krásné prostředí a krásná ceremonie a pan prezident, celý projev spatra, bez papírů a jak byl lidský atd.

Takže, sečteno a podtrženo. Kdyby Zemanovi zdraví vydrželo, tak by se myslím do finále opět probojoval. A zda by tam vyhrál či prohrál? Nevím. Ještě zběsilejší kampaň by „Karlovci“ vymysleli jen stěží a kdo další by připadal v úvahu?

Snad Jiří Dienstbier, ale nevím, nevím. Charisma svého otce tedy vůbec nemá. Pan Okamura? Nezískal by tolik? Pan Babiš? Nešel by do toho. Před finále Zeman – Schwarzenberg stály sázky lépe pro Zemana a viděli bychom teď. Já bych si na Zemana ochotně vsadil, odepsaný ještě není.

Zdroj: Blog autora