Hledá se okouzlující prodavač!

Tomáš CikrtPrůšvihem výsledků voleb do sněmovny není ani tak propad pravice, jako neúspěch demokracie. Jsou-li svobodné volby svátkem, pak ho drtivá většina našich spoluobčanů neslavila, nebo znesvětila. Téměř sedmdesáti procentům Čechů nestojí demokratické politické strany za to, aby jim dali svůj hlas. Přes 40 procent lidí rovnou zůstalo doma. Zhruba stejné procento, z těch co volit šli, vybralo tři uskupení, pro něž je současná podoba liberální demokracie jenom trpěnou komplikací.

Neofašistické hnutí vedené bývalým komunistou a pravděpodobně agentem STB chce stát řídit jako firmu a namísto politiků-prý nemehel – dosadit geniální manažery, kteří se osvědčili asi hlavně v dojení evropských dotací. Komunistická strana dál hlásá zločineckou ideologii a také jí vede bývalý agent STB, jenž je k tomu na svou minulost hrdý.

A konečně ryze populistickou partu založil upovídaný muž, který doporučuje Romům, aby se odstěhovali do Indie. Je celkových 40 procent pro taková individua hodně nebo málo? Když vezeme v úvahu všechny potenciální voliče, není to ani jejich čtvrtina. Jenže o osudu státu nerozhodují ti, co volit nešli.

V roce 1930 získali nacisté v Německu 17,5 procenta hlasů a skončili druzí. O dva roky později už to bylo dvakrát tolik, nejvíce ze všech stran, přesto nikdy nezískali v parlamentu většinu. Nijak to nepřekáželo pozdějšímu absolutnímu uchvácení moci.

Nestrašme však tím nejhorším. Jiný příklad máme z nedávné historie od našich nejbližších sousedů. V roce 1992 získalo Hnutí za demokratické Slovensko přes 37 procent hlasů a Vladimír Mečiar na několik let zatáhl zemi do ekonomického, politického i mravního úpadku. Někdy prostě stačí relativně málo, a když jsou demokraté oslabeni a nejednotní, moc leží na zemi a lze jí snadno uzmout.

V době, kdy píši tento text, to však vypadá na dohodu o toleranci vlády ČSSD a lidovců ze strany Babišovců, případně komunistů. Mohu jen doufat, že se nechá ANO zatáhnout do přímé odpovědnosti za vládu, nejlépe podporovanou komunisty. Tím by mohlo ztratit svůj panenský pel a snad by příští volby nevyhrálo.

loading...

Sociální demokraté jsou ale příliš vyhladovělí opoziční rolí a mám obavy, že půjdou do vlády za každou cenu. Tedy i za cenu, že nechají agenta Bureše žít v klidu závětří. On pak nevstoupí do vlády, ale pouze jí podrží pod krkem (spolu s kolegou agentem Falmerem). Tím mu socialisté umetou cestu k budoucímu vítězství. Uvidíme, jak to všechno dohodne muž v zákulisí právník Radek Pokorný, který je spojen jak s ČSSD, tak s Andrejem Babišem.

Co s tím vším mohou dělat politické strany pravého spektra? Hlavně se přestat zabývat Babišem, rozkolem u socialistů a vůbec dalšími soupeři a začít u sebe. Chápat drtivou porážku jako příležitost. Otevřít se novým tvářím i příznivcům, kteří nemusejí být členy, ale mohou přispět svoji erudicí a ochotou podílet se třeba na tvorbě programových dokumentů.

Měly by vzniknout otevřené think-tanky ke konkrétním okruhům – ekonomika, sociální péče, zdravotnictví… Velice důležité je neustrnout v ideologických teoriích a vystavit programové teze testu realizovatelnosti. Mimořádné volby teď byly vyprázdněné a vůbec v nich nešlo o programy. To je třeba alespoň částečně změnit a znovu obrátit pozornost rozumné části veřejnosti k obsahu politiky.

Myslím, že bude nezbytné najít také přiměřenou platformu pro vzájemnou komunikaci. Ano, čtete správně, i když jednotlivé subjekty spolu budou soupeřit, musejí zároveň spolupracovat. Možná, že se dokážou současné pravicové strany zmátožit a očistit. Možná budeme muset zapomenout na všechno, na co jsme byli dosud zvyklí a začít úplně znovu.

Liberálně-konzervativní hodnoty u nás vyrůstají z mělkých kořenů. Pokud ale nedojde k předčasným volbám, musí se během čtyř let utvořit blok, který půjde do řádných voleb společně. Každý se musí něčeho vzdát ve prospěch celkového vítězství. Parlamentní ODS a TOP 09 by měly přizvat do holportu mimoparlamentní subjekty i některé zběhlé jednotlivce. Chtějí-li v tomto rámci uspět Svobodní, musí se vzdát nerealistického plánu na vystoupení z Evropské unie a vyvarovat chyb jako byla podpora Miloše Zemana.

Společný volební program sice má mít konzervativní základ, ale měl by být i dostatečně vstřícný vůči městským liberálům, má-li mít vůbec šanci prorazit. A zcela je třeba zapomenout, kdo je „Klausovec“ a kdo „Havloman“ a přestat s dalšími hloupými nálepkami jako je „pravdoláska“ nebo „kmotr“.

loading...

Odpracovaný program, spolupráce, potlačení extrémů a vnímání reality může pravici pomoci. Bez nabídky kvalitního zboží, nemá smysl se do ničeho pouštět. Pravicový volič je v tomto ohledu mnohem přísnější, než levicový. Ale ani to v dnešní společnosti konzumu a permanentní živé zábavy („live“, „on line“, „reality show“) nestačí.

Pravice vyhraje volby jenom tehdy, když najde také schopného prodavače. Češi si žijí dobře, jako nikdy předtím. Prosperita a blahobyt obalily jejich instinkty tukem. Proto sedí v klidu doma, nebo v hospodě a říkají si: politici stojí za houby, ale pořád tu máme svobodu. Vytrhnout je může snad jenom opravdu velký průšvih, nebo někdo hodně okouzlující.

Bez prodavače s notnou dávkou charismatu, zjednodušeně řečeno osobní přitažlivosti, nemá pravice žádnou naději. Její osud je závislý na jeho nalezení. Hledá se ON nebo ONA. Zn: Prodavač na plný úvazek.

Zdroj: http://www.divnejsvet.cz

Čtěte dále:

Na obsazení Sudet se dnešní doba dívá různými pohl... Ve věku 96 let zemřel Otto Schulz, čelný představitel Sudetoněmecké strany (SdP), který se mimo jiné výrazně podílel na odtržení sudetského pohraničí ...
Evropu jen obtěžujeme Znáte kultovní film Vrtěti psem? A pamatujete si jeho hlavní poselství schované mezi řádky? Za každou cenu je neustále potřeba čeřit pozornost veřejno...
Prostě se nic nezměnilo – komunisté lžou, ta... Svoboda a demokracie jsou pro mě jedny z nejvyšších hodnot. Mají pochopitelně své slabé stránky, ale právě proto je potřeba mít jasno v základních poj...
Těžká role Václava Klause, ml. Nechce se mi čtyři roky sedět ve sněmovně a jenom kritizovat. To svého času řekl Václav Klaus mladší. Doufal, že aspoň ve školském výboru něco pro kan...
ODS zcela opustila pravicový program. Tady je důka... Současná vláda připravila novelu zákona o vysokých školách, ale školné se v ní opět neobjevilo. ODS opouští svojí dřívější programovou prioritu o zave...
Dopis Petra Nečase členům ODS Vážené členky, vážení členové ODS, obracím se na Vás v souvislosti s hodnocením výsledku krajských a senátních voleb, ale i s představou, jak s tímto ...
ODS, kam jdeš? Jo tak? Pak za sebou spláchni…... V brněnské ODS vše začíná a končí. Dokud se v tomhle hadím hnízdě neudělá pořádek, bude ODS i celá pravice směřovat dál do kytek. Podpora rektora Miku...
KSČ – Nejlepší cesta k bohatství a prezident... Za asi největší nesmysl a dost ošklivou pomluvu považuji tvrzení, že "KSČ podporovala neschopné a vyhazovala schopné". Nikdy jsem ve straně nebyl, ale...
Devalvace slova korupce nahrává chaosu ve kterém s... Pozoruji to už dlouho. V tisku i okolo sebe. Současný politický marasmus je prý způsoben tím, že politici kradou. Mnohé bohulibé spolky rostoucí jak h...
Černý humor: Babiš politikem Tak jsem si přečetl vyjádření pana Babiše, že chce jít se svou stranou do voleb a potom odborně řídit stát jako svůj podnik Agrofert. Téhle naivitě js...
loading...