Zemanovi milejší spolupracovníci StB nežli národní hrdinové

Zeman se smějePrezident republiky uděluje u příležitosti 28. října státní vyznamenání. A to lidem, kteří se významnou měrou zasloužili o stát. Herečka Jiřina Bohdalová dostala státní vyznamenání. Atletický trenér Miroslav Kváč ocenění nezískal.

Píše se rok 1959. Úspěšnou mladou herečku Jiřinu Bohdalovou kontaktují pracovníci Státní bezpečnosti a navrhují jí, aby jim poskytovala určité informace o lidech, se kterými se stýká. Například na kolegy Miroslava Horníčka a Stellu Zázvorkovou.

„Kandidátka bude použita k rozpracování nepřátelských elementů z řad herců,“ uvádí se ve spise, který na herečku tajná policie vedla a do kterého MF DNES nahlédla. Otec herečky je zavřený a policisté Bohdalové nabízejí, že mu pomohou.

Sliby nikdy nesplní. Jiřina Bohdalová tomu však věří a nakonec se s tajnými policisty pětkrát během několika měsíců roku 1959 sejde. Agenti s ní však nejsou spokojeni a už po dvou letech její svazek odkládají.

„Vyhýbá se styku s řídícím orgánem,“ píše se v jednom ze zápisů. „Byla velmi opatrná, aby nesdělila něco, čím by mohla být v budoucnu kompromitována“.Zdroj:http://zpravy.idnes.cz/bohdalova

Atletický trenér a vlastenec Miroslav Kváč se zachoval velmi statečně. Navzdory mířící hlavni kulometu, umístěného na korbě obrněného transportéru, se pozdější známý atletický trenér světové rekordmanky Jarmily Kratochvílové Miroslav Kváč před devětatřiceti lety neváhal postavit na odpor jednotce okupačních vojsk, která přijela „osvobodit“ Československo a ukončit tak nadějný společenský vývoj šedesátých let.

„Jako zástupce velitele 21. pluku jsem dostal zprávu o tom, že do muničního skladu v Adamově míří obrněný transportér sovětské armády, jehož posádka ho má v úmyslu obsadit. Nasedl jsem do GAZu a transportér předjel. V Adamově jsem se pak beze zbraně vydal pěšky vstříc okupantům,“ popisuje dnes už klidným hlasem Kváč. Jako absolvent vojenské akademie v Moskvě ovládal bez problémů ruštinu. A právě to byla v oné napjaté chvíli jeho jediná zbraň.

“Co si přejete?“ zeptal se Kváč ruského kapitána na úvod. Odpověď mu byla předem známá – obsazení muničního skladu. „Uvědomte si, že jste na území samostatného státu Československé republiky, otočte se a vypadněte!“ šokoval svou reakcí okupanty. Nicméně transportér se skutečně obrátil a po chvíli zmizel z dohledu. Muniční sklad v Adamově tak zásluhou Kváče zůstal v roce 1968 vojsky Varšavské smlouvy nedotčený.

Miroslav Kváč však za svoje hrdinské jednání zaplatil tím, že po roce 1968 musel jako jeden z prvních vojáků z armády odejít. Zdroj: www.denik.cz

Podle zdůvodnění prezidenta je důležité dobře dělat svojí profesi a občanský postoj není pro udělení státního vyznamenání důležitý.

Osobně, nemohu s tímto pojetím úhlu pohledu na výběr kandidátů souhlasit. Občanský postoj považuji za určitou přidanou hodnotu jednotlivých osobností. Onoho 28. října mi to trochu připadalo, jako sešlost přátel M. Zemana.

Opět se potvrdilo, že není důležité, co v životě děláš, ale s kým se znáš nebo spíše koho líbáš.

Zdroj: ePortal.cz