Boj o předsedu Sněmovny: Sobotka je buď nenažraný, nebo licituje

Sobotka-PakoOtázkou však je, zda je tak dobrým hráčem, aby si to mohl dovolit. To prozatím nikdo nemohl zjistit, protože on je takové politické „neviňátko“. A to nikoli ve smyslu viny, tam už toho nashromáždil více než dost, ale ve smyslu umění politického umění. Tam je zřejmě ještě nepolíbený. Jediní dva velcí hráči na naší malé, zaprděné, politické scéně byli Miloš Zeman a Václav Klaus. Zeman na Klause nejprve jako malý ratlík poštěkával přes plot, až pak vyrostl, nakrmil se voličskými hlasy, zkultivoval štěkání a zpevnil postoj.

Když pak v roce 1996 nedopadla ODS tak dobře, jak si Václav Klaus představoval, Václav Havel provedl jeden mála inovativních a konstruktivních kroků za svoji kariéru a sjednal u Miloše Zemana toleranci vlády Václava Klause.

Sněmovna pak i s pomocí hlasů ODS zvolila svým předsedou Miloše Zemana. A ten, jak předem sjednáno a rukoudáním stvrzeno, nechal svoji stranu, ČSSD odejít ze sálu a tak umožnil snížit kvórum tak, aby vláda Václava Klause získala důvěru.

To samé se pak, zrcadlově otočené, odehrál o dva roky později s tím malým, ale zásadním rozdílem, že u toho nebyl „tatíček osvoboditel“ Havel a jeho oblíbenci vypadli ze hry. Z toho pak byl velký kravál, ze kterého se mnozí nevzpamatovali dodnes, a když slyší „Oposmlouva“, zalézají do protiatomového krytu

A jaké rodeo bylo po volbách 2006 to si jistě všichni pamatujeme. Málem vůbec nebyla ustavena usnášeníschopná sněmovna. Pak to, k velkému pobavení publika, „zachránil“ pan Vlček. Je pravdou, v roce 2010 získala ODS obě křesla, premiéra i předsedy sněmovny, ale…

Ale je také pravdou, že její odstup od „druhé“ TOP09 byl čtyřikrát (počítáno na poslance) větší než ej odstup ČSSD on ANO a hlavně, Kalouskova parta v čele s figurkou pro okrasu Schwarzenbergem tak toužila po vládnutí, že by snad pro jistotu ani toho místopředsedu nechtěli.

Což se o ANO Andreje Babiše vůbec říci nedá a pokud je pan Babiš tak dobrým obchodníkem, jak vypadá, tak Sobotkovi ani náhodou žádné křeslo předsedy Sněmovny nepřepustí. Zdá se, že paní Jourová, která ve svých necelých 50 letech vypadá skvěle, je jeho koněm pro tento post.

Prostě a jednoduše. Největší tragédií pana Sobotky, že ho hned pustili k sakám. Pro mladší ročníky vysvětlím: Vasil Biľak, nyní skoro stoletý komunistický relikt normalizace nechal vystavit na výstavě k 50. Výročí KSČ a na to se skvěla krásná poznámka:

K sakám nepúšťať (B. Sobotku)

Zdroj: Blog autora