Jak vyhnat Romské zloděje z parku – Norský způsob

Jan ZimaNěkdy žasnu, že mimo Evropskou unii mohou jednoduché věci fungovat jednoduše a hned. Jeden z mých přátel, rodilý Čech žijící v Norsku, mi nedávno vyprávěl příhodu, jež zahýbala Norskou politikou a nepřímo přispěla k pádu vlády Jense Stoltenberga a jeho levicové Arbeidepartiet, jež je obdobou naší ČSSD.

blog.idnes.cz

Když jsme o tom nedávno znova četl, rozhodl jsme se o tom napsat. A tomu neuvěříte. Loni zkraje léta přijelo do Norského hlavního města asi tak 300 aut s Rumunskými Romy. V duchu svých tradic obsadili centrální městský park a lesopark u jezera Sognvann na okraji Osla. Jezero bylo dlouhá desetiletím jedním z nejkrásnějších míst okolí města a osobně jsem tam několikrát byl. A zkuste si typnout ten svinčík a smrad, jaký tam za týden byl.

Kriminalita ve městě se během krátké chvilky zvedla o tisíce procent a Norové, vesměs mírumilovní a slušní lidé, na tohle prostě nebyli připravení. Romové zneužívali sociálního cítění Norské společnosti a nevybíravé žebrání bylo co do metod , jak vzbudit v lidech lítost opravdu velice rafinované. Pamatuji si, jak jsem tohle zažil před skoro 30 lety v Paříži a od té doby jsem opravdu Rumunské Romy moc nemusel. Když začaly mizet peněženky a kola – v Norku se kola moc nezamykají, věc už byla neudržitelná a na půdě Stortingu (obdoba českého parlamentu) se strhl kravál.

Vrcholem bylo po sociálních sítích šířené video Cikánského kluka, který do kamery říká Norské veřejnosti zhruba následující slova, „Vždyť nám dejte každému po milionu Norských korun a my zase odjedeme. Co je pro vás jeden milion každému z nás?“

Vláda Jense Stoltenberga to měla v těch časech u voličů nahnuté a v Norsku světe div se, se Bruselské multikulturní projekty a jiné pitomosti neprovozují. Jen pro pořádek – Norsko není a asi nikdy nebude v EU. Na to je to příliš bohatá země.

Norská Politiet, tradičně slušná ale jinak celkem nekompromisní, na nic nečekala a vzala park šturmem.

Pro Čecha, které viděl bezdůvodný Policejní zásah proti poklidně demonstrujícímu davu na Českobudějovickém sídlišti Máj je něco takového kulturní šok. Ale dokazuje to, že Policie může někde v Norsku jednat i správně.

Ti, co se strkali dostali pouta, ti a ty, kdo předváděli hysterické výlevy plné pláče, váleli se po zemi, anebo předváděli okázalý srdeční infarkt, byli z obavy o jejich zdraví odváženi policejními antony na psychiatrii a tišeni psychofarmaky, které si i nejotrlejší blázni nikdy nepřejí, co je to za svinstva. Ale když si někdo chce hrát na blázna…

A to nejlepší nakonec. Norský portál osloby.no uveřejnil seznamy prokazatelně kradených věcí které se na místě našly. Asi byste se nasmáli jak je dlouhý, ale nejvíc se mi líbily dvě položky. 36 nalezených pohřešovaných jízdních kol a přes 550 ukradených platebních karet.

Takovýhle kulturní přínos představovali pro Norské království Rumunští cikáni ve svých Mercedesech.

Tak mně napadá, kdy už se to naučíme v Čechách dělat stejně.

Zdroj: http://janzima.blog.idnes.cz/