„Diskriminace Romů“ na kanadský způsob již nebude?

Jiri_hermanek-01Díval jsem se na dnešní tiskovou konferenci kanadského velvyslance, mistra světa v krasobruslení z roku 1962, Otty Jelinka. A musím říci, že jsem se docela bavil. Pan Jelinek hovořil obstojně česky, i když asi jen naučené fráze. Ale celá ta konference se nesla v jakémsi uvolněném duchu. Šlo samozřejmě o zrušení kanadských viz, které dnešním dnem vstoupilo v platnost. Definitivně tak snad končí neslavná éra, kdy jistá, nespecifikovaná skupina lidí si myslela, že v Kanadě je tráva šťavnatější a pečené holuby tam lze získat ještě bezpracněji než u nás a jsou také vypasenější a lépe propečené.

Kdysi jsem v Německu četl, že německé úřady ani úřady jiných západních demokratických zemí nepřijímají žádosti od občanů ze zemí obdobných. Tedy, že je vyloučeno, aby občan Německa žádal o azyl ve Francii a opačně.

Pan velvyslanec hovořil myslím o 37 takových zemích, jejichž seznam má Kanada nyní k dispozici a které jsou považovány za bezpečné, demokratické a dodržující lidská práva. Země, jejichž občané nejsou diskriminováni a pokud by se tak stalo, umí to řešit a řeší.

Kanada sice neodmítne automaticky žádost českého občana o azyl, ale hodlá takovou žádost velmi zevrubně zkoumat. Jakýsi snaživec tam pak vykřikoval, že v Česku se jedná o diskriminaci Romů, ale pan velvyslanec ho velmi razantně uťal.

Řekl, že Kanada v žádném případě nepřihlíží u žadatelů o azyl k jejich rase, barvě pleti, etnické příslušnosti, vyznání a jiným skupinovým charakteristikám, ale jen a pouze k průběhu toho kterého individuálního případu.

Nebude tedy již možné, a já v to pevně doufám, aby azyl mohl získat občan snědší pleti jen proto, protože někdy předtím někde v ČR proběhla nějaká demonstrace proti Romům, byl někdo zbit či zavražděn nebo se stal jiný exces, který byl vyřešen.

Každý holt bude muset kopat za sebe a sám za sebe prokázat, jak byl třeba diskriminován v přístupu ke vzdělání. Já například minulý týden viděl, jak se u MLP (Městská knihovna) vine had snědších mužů a žen, jejichž děti v hladu po četbě ve frontě dokonce předbíhaly.

A Městská knihovna zavřela a jejich touha po vzdělání, které by jim umožnilo lepší pracovní zařazení, zůstala nenaplněna. Tak takovéto a podobné pohádky kanadské strana by už zbaštit neměla. Uvidíme a já jsem mírným optimistou.

Zdroj: Blog autora