Pavel Bém: Za Hudečkem stojí samé dluhy

Pavel BémPřinášíme Vám exklusivní vyjádření Pavla Béma nad aktuálním tématem dění na pražském magistrátu |Město Praha v čele s primátorem Hudečkem se brání dostavbě tunelu Blanka, který měl být podle původního plánu otevřen již v květnu příštího roku. Aby Tomáš Hudeček nemusel přijmout vlastní zodpovědnost za zpožděné faktury Metrostavu, a možné nedodržení termínu otevření komplexu Blanka, jako hlavní důvod uvedl neplatnost smlouvy.

Problém s platbami a tím dostavbou komplexu Blanka sice Hudeček na jednu stranu přičítá jednoznačně diletantství bývalého vedení Prahy, ex-primátorovi Pavlu Bémovi, na druhou stranu odpoledne našel ještě jednoho viníka, bývalého primátora Svobodu.

Z čeho má Hudeček opravdu strach, co mu hrozí a jak bude pokračovat dostavba tak nákladného projektu? Magazín VIPosobnosti.eu požádal o vysvětlení v souvislostech MUDr. Pavla Béma, který jako primátor hl. m. Prahy v roce 2007 stavbu zahájil. „To, že 3 roky vedení Prahy nic nedělá, se muselo někde projevit“ řekl Bém magazínu VIPosobnosti.eu.

Kdo stojí za Hudečkovu politickou hloupostí?

Pan primátor Hudeček je ztělesněním politické hlouposti, manažerské nezodpovědnosti a dnes ještě navíc prostého lidského strachu (ten je pro mne asi nejvíce pochopitelným…). S ohledem na výši kontraktu a jeho právní komplexnost jej připravovaly a schvalovaly desítky právníků, rozhodovala vláda, ÚHOS a všechny myslitelné instituce.

Politickou hloupostí“ pana primátora myslím především jeho typickou rétoriku, že vše před ním dělal „Bém“ špatně a on „Hudeček to bude dělat dobře. A vida: dnes nese pan primátor tříletou zodpovědnost a výsledek je vskutku tragický.

Jak to bylo za Béma?

1. Za Béma byly včas uhrazeny veškeré náklady tak, jak to vyžadoval kontrakt. 2. Nedošlo téměř ke zpoždění stavby, přestože došlo ke třem propadům a realizovaly se technologicky nejsložitější součásti stavby.

3. Město si na stavbu nepůjčilo ani korunu, vše hradilo z úspor vlastního rozpočtu a zodpovědného financování Prahy.

Jak je to dnes?

1. Za Hudečkem stojí samé dluhy. Tyto dluhy generují sankční poplatky v řádech desítek milionů korun. A ty bude Praha platit. Správně by je měl zaplatit Hudeček „and his boys“ se svého. Troufnu si odhadnout, že za to padne trestní oznámení

2.Došlo k neuvěřitelnému a zločinnému zpoždění stavby. To jsou už nikoliv desítky milionů navíc, ale bohužel stovky. Opět je někdo bude muset zaplatit. Kdo? Daňoví poplatníci. Vsadím se, že pan primátor bude říkat“ já nic, já muzikant, to všechno Bém“ A bude lhát, jako když tiskne.

3. Praha se dnes prostě zločinně zadlužuje až po uši. Aby, mohla platit investice, půjčuje si u bank. Dělá přesný opak zodpovědné rozpočtové politiky.

Proč Praha neřídí stavbu?

„Manažerskou nezodpovědností“ mám na mysli především to, na co upozorňuje Metrostav. A to, že takto složitou stavbu vůbec Praha neřídí. Nečiní žádná rozhodnutí. Alibisticky se vymlouvá. Nekoná. Strká hlavu do písku A to bude stát opravdu veliké peníze a také trápení pro lidí, kteří jsou stavbou dotčeni a na její dokončení čekají jako na smilování boží.

Kdo ponese trestně právní zodpovědnost?

„Prostým strachem“ rozumím obavu z toho, že jsou paní a páni radní sami chyceni v pasti svého nicnedělání. A teď se bojí, že za to ponesou trestně právní zodpovědnost. Nezávidím panu primátorovi, ale může si za to sám.

Kdo rozhoduje o stavbě tunelu?

1. O tak nákladném a komplexním projektu, jako je stavba tunelového komplexu Blanka, musí ze zákona rozhodovat orgány vlády, nikoliv pouze obce, či kraje

2. Na smluvních dokumentech pracují desítky právníků

3. Kontrakt sám, tím spíše smluvní dokumentace se řídí metodikami žlutého, či červeného FIDICu (EU/EC).

4.O kontraktu na Blanku samozřejmě rozhodovala Rada i Zastupitelstvo (tuším jednohlasně).

5. Jen na okraj: Kdyby měla být platná šílená Hudečkova konstrukce o platnosti/neplatnosti smluv, pak by v České republice neplatily vůbec žádné nájemní smlouvy, podnájemní smlouvy…

O co se tedy doopravdy jedná?

Je to tedy jen hysterický výkřik zachránit si krk.

Závěrem. Jedná se o Hudečkův slovní „průjem“, jehož jediným cílem je zastřít nekompetentnost, nezodpovědnost a když už pan Hudeček použil kouzelné slůvko „diletantství“, pak tedy také „diletantství.“

Pavel Bém

Zdroj: VIPosobnosti.eu