Slováci prý utrpěli největší šok za posledních 20 let, Kdo za to všechno může?

Marian KotlebaVe druhém kole krajských voleb na Slovensku zvítězil v Banskobystrickém kraji Marian Kotleba. Média se předhánějí v nálepkování „je to nácek“ nebo „nebezpečný radikál“. Což o to, extremista to asi je, ale toto nálepkování už ničemu nepomůže. Spíše je důležitější dopátrat se příčin, které k této volbě vedly.

Média taky píši o šoku Slováků. Nevím, ale šokováni byli možná tak politici a některé organizace pro začleňovaní Romů. Podobný vývoj byl hodně předvídatelný a bylo jenom otázkou času, kdy k takové volbě dojde. Politici roky dělají, jako kdyby romský problém neexistoval. Jestliže ale neexistuje, proč tady máme tolik agentur pro začleňování? Pro lidi, kteří volili M. Kotlebu je podstatné, že se KONEČNĚ někdo začal o jejich problémy zajímat. To, že je to právě Kotleba, je ostudou spíše pro současné politiky. Najednou se našel někdo, kdo chce tento „neexistující“ problém řešit.

Někteří píšou, že selhala prevence. Jenže ono je problém v tom, že žádná prevence se ani nekonala. Prevencí není nálepkování lidí: ,,Ty xenofobe! Ty rasisto!“ Prevencí není ani pozitivní diskriminace. Prevencí není strkání hlavy do písku. Na Slovensku jsou problémy s Romy mnohem větší než v ČR. A vůbec to není o vyplácení soc. dávek… s tím by se lidé i smířili a platili výpalné. Problémem jsou opakované krádeže úrody na polích (a dalších věcí), problémem je zvýšené násilí a útoky v jistých oblastech, problémem jsou nepovolené stavby, demolování přidělených bytů, nepořádek, atd.

V mnoha případech se jenom mávne rukou a zákon se na ně neuplatňuje. Nebo jenom obyčejný křik v noci, kdy se lidé nemohou vyspat… případně kálení před domy jiných lidí. Volání policie je k ničemu, protože za půl hodiny se situace opakuje. Podívejte se na případ Oskara Dobrovodského… frustrace jednoduše narůstá. A když někomu řekněte: ,,Styď se!“ myslíte, že ho ta frustrace přejde? Nebo že si řekne: ,,No dobře, já už se pořádně nevyspím, nechám se okrádat a budu šlapat do výkalů, hlavně abych politikům, „neziskovkám“ a multikulturalistům udělal radost.“

Sebereflexe politiků, novinářů a různých neziskovek taky neuškodí. Pamatujete ještě na případ Natálka vs. Patrik? A jak o tom (ne)informovala média? To taky přispívá k celospolečenskému nárůstu frustrace. Tohle je taky ukázka toho, že současné řešení romské problematiky je špatně nastaveno… Miliardy nalité do „neziskovek“ a výsledky žádné. Pozitivní diskriminace. Umlčování lidí. Tím, že o někom řekneme, že je rasista nebo xenofob, tím jeho problém nezmizí, právě naopak. Řešením je vzájemná diskuse bez politické korektnosti… jinak to povede k volbě podobných extremistů. Nebo je to záměr a někomu tato situace vyhovuje?

Zdroj: ePortal.cz