Výsledek voleb? Už jej znáte? Populismus a méně Prahy a více Brusele

volby 2013Docela by mě zajímalo, jestli si někdo z vás vzpomene na nosné téma těchto voleb. Tápete? Přemýšlíte? Mučíte své mozkové zavity? Namáháte se zbytečně. Tyto volby žádné téma neměly. Letošní svátek demokracie ovládli populisté. Jedni (ANO, Úsvit) slibovali světlé zítřky a změnu systému a druzí zase evropské fondy do každé rodiny. Každý správný socialista vám řekne, že vše lze vyřešit pomocí evropských dotací. Dotace sníží nezaměstnanost, nastartují hospodářský růst, vyřeší rómskou otázku či zvýší životní úroveň. Úspěšnost vlády se posuzuje podle toho, kolik peněz načerpala z Evropské unie. Kde jsou ty časy, kdy se vlády hodnotily podle deregulace a debyrokratizace systému! A právě kolem eurofondů je mnoho omylů a mýtů, které je nutné opakovaně vyvracet.

Dominantním omylem je názor, že všechny ty nesmysly, které za přispění Bruselu budujeme, platí Evropská unie ze svého. Není tomu tak! Evropská unie žádné vlastní peníze nemá. Brusel rozděluje peníze, které dostal od národních vlád, respektive od daňových poplatníků. Ono to možná zní logicky, ale jelikož se velmi často mluví o penězích z Bruselu, tak řada lidí se domnívá, že nám dobrotivý Brusel zlepšuje naše životy. Eurofondy jsou vlastně vrcholem přerozdělování. Stát vybere daně. Část spotřebuje. Část přerozdělí v rámci státního rozpočtu a část pošle do Bruselu. Brusel vybere příspěvky od národních vlád. Část spotřebuje a zbytek přerozdělí do jednotlivých států. Snad netřeba dodávat, kolik úředníků se o to stará a kolik firem je na tento systém přisáto. Nebylo by jednodušší nechat peníze národním vládám?

Kofinancování je pojem, kterému řada lidí nerozumí. Moc se tomu nedivím, protože lživá mediální kampaň oblbuje lidi hesly, že to či ono platila Evropská unie. Brusel neplatí 100% nákladů na daný projekt. Přispívá pouze na určitou část, neboli kofinancuje. Zbytek musí uhradit příjemce dotace (stát, kraj nebo obec). A jedinou cestou, jak pokrýt zbytek nákladů, je zadlužení. Evropské fondy tak zvyšují deficit veřejných rozpočtů. Už chápete, proč je označujeme na levicový projekt? Jedině levice razí život na dluh. Jedině levice věří tomu, že dluhy zajistí hospodářský růst.

Třetím omylem je falešná socialistická říkačka, že evropské fondy vyvedou zemi z recese. Všechny ty dotace, příspěvky, fondy a já nevím, jak se to všechno označuje, pokřivují trh. Dotace způsobují, že na trhu neuspěje ten, kdo poskytuje nejlepší služby za nejlepší ceny, ale na jeho úkor ten, kdo si dokáže zařídit nejvíce dotací. Ostatně zeptejte se Andreje Babiše, jak se mu podniká, když každý rok dostává tučné dotace. To se nám to panečku nakupuje, když nám to daňový poplatník platí.

Poslední roky u nás platí pravidlo, že pokud chcete uspět v politice, mluvte o korupci. Tomio Okamura je toho zářným příkladem. Stačí slíbit, že všechny pozavíráte a odvoláte a lid vás bude milovat. Co na tom, že váš program je od A až po Z jeden velký populismus. Hlavní je, že zatočíte s těmi nahoře. Opravdu je to tak jednoduché? Korupci se daří všude tam, kde vládnou dotace. Čím více se přerozděluje, tím větší je prostor pro korupci. Pro názorný příklad si stačí prostudovat případ David Ratha. Víc k tomu snad netřeba dodávat.

Už jsme zde zmínili tři omyly a jeden důsledek eurofondů. Poslední poznámka k tomuto tématu by se dala nazvat “Nic není zadarmo”. Evropské fondy otupují pozornost občanů. Voliči při vidině částky, kterou jim Brusel pošle, odsouhlasí další a další přesuny pravomocí. A tito stejní lidé pak nadávají na to, že bez příslušné směrnice EU si dnes nelze dojít ani na toaletu.

A poslední souvětí předcházejícího odstavce vlastně vystihuje celou podstatu problému naší společnosti. Toužíme po změně, ale vybíráme jen ty, kteří nám slibují rychlé a bezbolestné výsledky. Nadáváme na Brusel, ale vybíráme ty, kteří chtějí více Bruselu a méně Prahy. Tak kde je chyba?

Zdroj: ePortal.cz