Ocelárny budou stát, pomohou politici českému průmyslu?

železárnySpolečnost EVRAZ, které patří ocelárny v areálu ostravských vítkovických železáren, zastaví v prosinci výrobu. To je pro Moravskoslezský kraj, sužovaný vysokou nezaměstnaností, hodně nepříjemná zpráva, zvláště když se chystají propouštět horníky i zdejší doly. Přitom existují možnosti, jak vláda může pomoci. Hospodářská krize ještě úplně neskončila a předchozí nesmělé náznaky hospodářského oživení nyní zmrazila nejnovější ekonomická statistika.

Řešení se ovšem nabízí, a to jsou velké infrastrukturní projekty. Přesně tak se snažila zmírnit velkou hospodářskou krizí v třicátých letech minulého století tehdejší československá vláda – masivními státními investicemi do výstavby pohraničního opevnění, železnic, silnic atd. A měla úspěch.

V současné době nám nebezpečí od sousedních zemí nehrozí, pevnosti na hranicích tedy nepotřebujeme, nicméně se nám nabízejí jiné možnosti, jak výrazně pomoci ekonomice a nastartovat trvalejší hospodářský růst. Jednou z nich je právě rozšíření temelínské elektrárny o další dva bloky. Tato největší porevoluční investiční akce v hodnotě zhruba 200 miliard korun by poskytla práci tisícům lidí a oživila český průmysl. A to by znamenalo velkou šanci i pro ostravský region s jeho doly, železárnami a ocelárnami.

Proto by si současná vláda měla vzít příklad ze svých prvorepublikových předchůdců, vybrat dodavatele pro dostavbu Temelína a dát mu zelenou. Kromě nových pracovních míst to bude mít i další pozitivní vliv, například na udržení a zvyšování konkurenceschopnosti českého průmyslu nebo rozvoj technických oborů na vysokých a středních školách.

Zdroj: Blog autora