Ladislav Jakl v Českém rozhlase o letošní Nobelově ceně míru

Zdroj: ladislavjakl.cz| Nikoli všichni souhlasí s udělením letošní Nobelovy cenu za mír Evropské unii. Nobelův výbor vyzvihl zásluhy, které má unie za šíření míru a demokracie v Evropě. Právě to však u některých lidí budí rozpaky.

Patří k nim například Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Václava Klause, který se staví rezervovaně k procesu evropské integrace.

„Když se ke mně zpráva donesla, tak člověka napadne trošku vtipkovat či karikovat,“ řekl Ladislav Jakl, tajemník prezidenta Václava Klause, který se staví rezervovaně k procesu evropské integrace.

„Měli jsme tady ve futuristických antiutopiích ministerstvo lásky, tak proč bychom neměli mít cenu míru, která s mírem ne úplně souvisí,“ poznamenal Jakl a připomněl, že výbor, který uděluje Nobelovu cenu míru, je jiná instituce než organizace, která uděluje Nobelovu cenu v odborných disciplínách.

„Také bych mohl poznamenat, že v minulosti dostali tuto cenu i usvědčení teroristé, jenom proto, že na chvíli přestali zabíjet.“

Jakl se domnívá, že letošní ocenění představuje určitý pohled na celou evropskou integraci a připomněl, že například Helmut Kohl viděl v sepjatější integraci správnou odpověď na příčiny druhé světové války.

„Myslím, že toto vidění nás provází do dneška. Že evropská integrace v očích mnoha architektů je správná, i když není správná. Oni sami cítí, že v mnoha ohledech ubírá na demokracii a v mnoha ohledech je neefektivní,“ uvedl vedoucí politického odboru prezidentské kanceláře Ladislav Jakl.

Mír není jen nepřítomnost války

„Mír není pouhá nepřítomnost války, ale výsledek práce,“ zdůraznil Lubomír Zaorálek, místopředseda Poslanecké sněmovny ČSSD a Poslanecké sněmovny.

„V Evropě je spousta hranic, spousta národů a často je velmi těžké hranice vytyčovat. Neschopnost domluvit se vedla v Evropě často k hrozným válkám.“

Podle Zaorálka je také důležité, že ocenění přichází právě nyní. „Evropa prochází těžkým obdobím, kdy se znovu objevují tendence k oddělování, vytváření hranic.“

„To, že Evropa vytvářela tendenci k dohodě, kooperaci a ukazovala všem výhodnost kooperace, je něco, co když do budoucna nevydrží, tak hrozí návrat starých rizik,“ míní Lubomír Zaorálek.

Nikoli unie, ale Marshallův plán

Naopak europoslanec Ivo Strejček považuje udělení Nobelovy ceny míru Evropské unii za zábavnou informaci. „Skoro to na mě působí, jako kdyby z jiného planetárního systému přistála skupina hodnotitelů a vynesla tento soud.“

Jako prospěšnou pro kontinent ocenil Strejček evropskou ekonomickou spolupráci. „Evropa je bez válek díky americkému Marshallovu plánu po druhé světové válce, díky americkému politickému a vojenskému deštníku, kdy část západní Evropy prosperovala, zatímco my jsme neprosperovali.“

„Kořeny toho, že Evropa dnes žije v nějakém prostředí, které se nedá nazvat stabilním, je výsledek ekonomické spolupráce. A obhajovat, vyznamenávat EU, která je tu od roku 1993, což je také důležité připomenout, mi připadá absurdní,“ myslí si europoslanec Ivo Strejček.

Původní zdroj.