Hnutí ANO šlo do voleb s heslem “ANO, bude líp”. Koaliční dohodu lze vystihnout heslem “NE, nebude líp”.

Babiš-SobotkaStarý vtip vypráví o chlapíkovi, který pije do té doby, než se mu začne líbit vlastní tchýně. Při pohledu na právě vzniklou koaliční dohodu mezi ČSSD, ANO a lidovci by zřejmě tento recept skončil otravou alkoholem. A ani pak by nenastal stav, že by se mi záměry budoucí vlády zamlouvaly. Původně jsem měl v plánu pečlivě si přečíst celou koaliční dohodu. Říkal jsem si, že člověk by měl vědět, kam bude v příštích 4 letech směřovat jeho země. Nakonec jsem to vzdal.

Stačilo si přečíst kapitolu s názvem “Strategické priority vlády”. Tam se dozvíte vše. Dál už pokračovat opravdu nemusíte. Na prvním místě je tato věta: “Rekonstrukce státu na základě sociálně a ekologicky orientovaného tržního hospodářství a pro udržení sociální soudržnosti a sociálního smíru”. Je zřejmé, že sociální stát zažije svou renesanci a my to zaplatíme.

Sobotkova vláda slibuje všemožné rušení poplatků a snižování DPH. Při bližším pohledu zjistíme, že tato vláda fakticky snižuje příjmy rozpočtu, ale nesnižuje výdaje. Z toho jasně plyne, že i v dalších letech budeme žít na dluh. Socialisté se sice zaklínají schodkem 3% HDP, jedno z kritérií pro přijetí eura, ale nikde není ani věta o tom, že by tato vláda chtěla směřovat k vyrovnámu rozpočtu. Měli bychom si uvědomit, že i schodek ve výši 3% HDP je dluh, který bude nutné zaplatit.

Hlavním mottem celé koaliční dohody je, že se nebudou zvyšovat daně. Navenek to zní hezky, ale když se podíváte pod pokličku, zjistíte, že to pravda není. Zdanění fyzických osob zůstane na současné úrovni a OSVČ čeká minimální daň. Docela by mě zajímalo, jak se asi teď tváří živnostníci, kteří houfně volili Andreje Babiše. To údajné nezvyšování daní je podmíněno nalezením zdrojů uvnitř systému. Tím je myšleno lepší hospodaření státu. Jedná se o jeden z opěrných bodů Babišova programu. Receptům Andreje Babiše nevěřím. Stát může lépe hospodařit pouze v okamžiku, kdy se zmenší. Tam, kde se mluví o sociálně a ekologicky orientované ekonomice, kde regulace přestalo být sprosté slovo, nelze čekat efektivní hospodaření státu. Velký stát potřebuje velké peníze na svůj chod. Z toho se Babiš nevykecá.

Hnutí ANO šlo do voleb s heslem “ANO, bude líp”. Koaliční dohodu lze vystihnout heslem “NE, nebude líp”. Tato vláda bude pokračovat ve zkrachovalé politice sociálního státu, kde dluh je běžná součást života a regulace nástroj k prosperitě. Ani jedno neplatí. Varovat by nás mělo i to, že dochází k souznění odborů a rodící se vlády. To považuji za velmi nebezpečný jev.

Vláda ČSSD, ANO a KDU–ČSL bude velmi drahým voličským experimentem. Při pohledu na stav českých politických stran mám obavy, že to nebude experiment poslední.

Zdroj: ePortal.cz