Tak přijetí eura je prý nutnost. Ne, nutností se stanou vidle

Euro„Chčijou nám všem na hlavy a ani se to nesnaží vydávat za déšť!“ Přesně tato filmová věta sedne v případě užití nenásilného násilí politiky při snaze o zavedení eura u nás jako zadek na mísu. Nenásilné násilí? To je něco jako nepolitická politika, okořeněná salámovou metodou.

„Jsem ČNB vděčný, že zbourala mýtus velké silné koruny. (…) Žádná malá země neví, jak se její měnový kurz může vyvíjet. Nemáme jinou alternativu, než se stát členy eurozóny.“ Slova premiéra České republiky ve sněmovně při interpelacích, která nejsou ničím jiným, než ukázkovým vohnoutstvím. Nebo možná jen cestou k dalšímu ryze osobnímu prospěchu. Pro premiéra už nejsme ani země střední velikosti, už jsme jen země malá. Jasně, když se ČNB sere do přirozeného tržního prostředí, hodnotu měny z tohoto tržního prostředí nevyjímaje, lze za takové podmínky jistě souhlasit s tím, že odhadovat měnový kurz a jeho vývoj je obtížné. Není to však o nic obtížnější, než odhadovat vývoj eura a dopadů jeho existence pod taktovkou eutopeistů.

Eurozónu a obecnou unijní unifikaci všeho ve věci hospodářství bych v konfrontaci s podle mě žádoucí diverzifikací rizik, kterou unifikace potírá, přirovnal k systému vojenského loďstva. Čím více samostatných hermetických přepážek loď má, tím větší šance na přežití, když dostane zásah. Čím více různorodých lodí s ohledem na velikost a výzbroj v jednom loďstvu je, tím větší šance na úspěch. Zrušte všechny druhy lodí, udělejte jednu obrovskou a zrušte její hermetické přepážky jako přežitek, a dostanete neúčelný kolos, který budí zdánlivý respekt svou velikostí a mocností. Stanete se úspěšným cílem pro zásah, a když se rozhodnete jako celek uhnout problémům, můžete točit kormidlem, jak chcete. Kvůli velikosti a výtlaku prostě nikdy neuhnete včas. Přesně tohle je Evropská unie se svou eurozónou.

Jak přemýšlí europeisti, to lze příkladně ukázat na Kličkovi z Ukrajiny. Půjčka Ruska jeho zemi je prý bezprecedentní ztrátou státní suverenity. V případě půjčky z EU však nikoli. Nevidí si do huby stejně, jako socialista Fico: „Když jde o pozitivní ztrátu suverenity, buďme vstřícní“. Skutečnost, že pozitivní je tato ztráta téměř výhradně pro zajištění budoucnosti doma již nevolitelných politiků, aby se mohli uchytit v nových a nových unijních institucích, kam jsou odkládáni za jejich loajalitu Bruselu, to se už do proslovu k prostému lidu nehodí. Stejně jako se nehodí do mediálního krámu konstatace faktu, že základem jejich přežití je zadlužit občany v Evropě a žít si nad poměry z přerozdělení jejich daní a nových dluhů na cizích zádech.

Úvodní citace je z filmu Avatar. Ten film má v sobě, přestože jde o fikci, více pravdy, než si je mnohdy divák schopen a ochoten připustit. Ano, chčijou nám všem na hlavy a už se to ani nesnaží vydávat za déšť. Společná měna euro je špatným nástrojem špatného vývoje Evropské unie a v České republice nesmí být přijato. Na rozdíl od mnohých států, které tuto společnou měnu zavedly, jsme na tom stále ještě dobře. Jak v oblasti hospodářské, tak v odolnosti bankovního sektoru, nebo například v úrovni nezaměstnanosti. Udělejme všechno, aby nebylo přijato. I kdyby to mělo znamenat, že na ně budeme muset vzít víc, než jen volební právo.

Zdroj: Blog autora