Tomáš Halík jako Satan o adventu šířil nenávist, pomlouval a lhal

Tomáš HalíkOd katolického kněze by člověk očekával, že nás bude v tomto čase (a nejen v něm) nabádat k odpuštění, smířlivosti a toleranci. Věřím, že většina služebníků božích tak ve svých farnostech činí. Jsou však případy, kdy i farář propadne lži a nenávisti a bez zardění je šíří do světa. Něco takového je neodpustitelné u obyčejných smrtelníků. U kněze by to mělo vést k zamyšlení, zda je takový člověk vůbec hoden reprezentovat Boha na Zemi. A v neposlední řadě je zarážející, když lež, nenávist a netoleranci hlásá člověk, který sám sebe označuje za bojovníka proti totalitě a velkého demokrata. Jsem si jist, že již řada z vás uhádla, že zmiňovaným knězem je Tomáš Halík.

Sobotní Lidové noviny nabídly svým čtenářům předvánoční rozhovor s knězem Tomášem Halíkem. Nemám ambici reagovat na každou větu pana Halíka. Primárně mi jde o celkové sdělení tohoto rozhovoru. Jak už jsem napsal v úvodu, opravdu jsem si myslel, že nám katolický kněz popřejeme požehnané Vánoce a vybídne nás k pokoře. Ani by mi nevadilo, kdyby zkritizoval přeměnu duchovních Vánoc ve svátky utrácení a obžerství. Proti takovým větám by se nedalo absolutně nic namítnout. Jenže to by musel být rozhovor s někým jiným a ne s Tomášem Halíkem.

Ondřej Koutník, který s panem Halíkem dělal rozhovor, se pana faráře zeptal, čím se mu do paměti zapsal rok 2013. A teď zkuste na chvilku popřemýšlet, co se vám v hlavě vynoří, když se řekne rok 2013. Když pomineme osobní prožitky, můžeme jmenovat povodně, vládní krizi, předčasné volby, které radikálně změnily politickou mapu České republiky, intervenci ČNB, nebo pokračování hospodářského poklesu, růst nezaměstnanosti a mnoho jiného. Opět si neodpustím rýpnutí, že bych od kněze čekal zmínku o povodních či rostoucí nezaměstnanosti. Oboje velmi radikálně ovlivňuje lidské životy. Ale Tomáš Halík ne. Tomáš Halík považuje za největší událost roku 2013 to, že z Hradu konečně zmizel Václav Klaus. Tak to vypadá, když nenávist řídí každý váš krok.

Tomáš Halík patří do skupiny tzv. pravdoláskařů, kteří bytostně nenávidí Václava Klause a do jisté míry i Miloše Zemana. Nicméně hlavním antikristem je Klaus. Hlavním důvodem chorobné nenávisti je skutečnost, že Klaus, slovy pravdoláskařů, ukradl revoluci. Teď asi na vteřinu potěším všechny klausobijce, když řeknu a zdůrazním, že Klaus opravdu ukradl revoluci. A udělal to nejlepší, co mohl. Jeho zásluhou vznikla klasická parlamentní demokracie založená na soutěži politických stran. Lidé jako Halík (včetně Havla) měli představu, že si stvoří vlastní elitářskou demokracii. Vládu jedné strany měla nahradit vláda jedné elitářské skupiny. To pak ale nebylo nutné dělat revoluci, když jsme chtěli navázat na Pražské jaro. Z tohoto jasně vyplývá, že Halíkovi o skutečnou demokracii, kde hybnou silou je lid, nikdy nešlo.

Je zajímavé, že Halík a jeho elitářská skupina se nikdy neodvážili obhájit své myšlenky v přímém volebním klání. Nikdy nevznikla žádná echt pravdoláskařská strana, které by šla do voleb s jasným sdělením a čitelným programem. Strach z neúspěchu byl asi větší než touha po moci. A že příležitostí utkat se Klausem bylo mnoho. Místo přímého souboje se Halík a spol. snažili Klause porazit za pomoci lží a šíření nenávisti. Jen si vzpomeňme, jak byl Václav Klaus označován za nepřítele státu, když varoval před EU a eurem. Ostatně u řady intelektuálně slabších jedinců i dnes převládá názor, že exprezident je ruským agentem. Ale zůstaňme u té Evropské unie.

Podle Tomáše Halíka musí i v roce 2014 pokračovat proces prohlubování integrace Evropy. A Česká republika by měla být jeho aktivní součástí, nikoliv brzdou. Volný překlad říká více Bruselu a méně Prahy. Příklon pravdoláskařů k EU je zcela pochopitelný a má své jasné důvody. Evropská unie je nadnárodní projekt elitářské demokracie. O našich životech nemáme rozhodovat my, ale nikým nevolené bruselské elity, které ví, co je pro nás nejlepší. Volby a referenda (o euru, oslabení národních států aj.) mají být jen hrou na demokracii bez relevantní síly cokoliv změnit. Opozici jsou dávány nacionalistické nálepky. Každý projev nesouhlasu je označen za nebezpečný extrémismus. Lídři opozice sice nejsou posíláni do uranových dolů, ale je proti nim vedena lživá a nenávistná mediální kampaň, která má za úkol zajistit, aby si od nich volič nekoupil ani rohlík, natož jim vhodil hlas. Žijeme v mediokraticko–elitářské totalitě. A Tomáš Halík je hlavním stoupencem nového režimu.

Pravda a láska se v pojetí Tomáše Halíka změnila v lež, nenávist a netoleranci k opačnému názoru. Kdyby byl farář Halík skutečným demokratem, a ne jen jeho parodií, řídil by se tímto citátem: “Nesouhlasím s tím co říkáte, ale až do smrti budu hájit vaše právo to říkat”.

Zdroj: ePortal.cz