Babiš rozdával koblihy, nacisté chleba

Adam-B-BartošLídr hnutí ANO Andrej Babiš vsadil před volbami na sladká lákadla. V předvolební kampani v Praze letos na podzim rozdával Pražanům koblihy. A měl úspěch. Jenže něco takového tu už kdysi bylo. „Pokud před volbami narazíte na veřejném prostranství na lídra hnutí Ano, je velmi pravděpodobné, že dostanete zdarma najíst. Kontaktní kampaň prostřednictvím jídla totiž docela dobře funguje,“ komentovala před časem média Babišův trik, kterým se snažil polichotit i těm Pražanům, kteří ho rádi nemají a volit ho nebudou.

Koblihy totiž šly na dračku – Babiš je rozdával v době snídaní či svačin a zároveň dopravní špičky ve vestibulech metra, takže za čtvrt hodinu rozdal například 500 kousků. Koblihu málokdo odmítne, vezmou si ji i jeho odpůrci, jsou ale i tací, pro které je kobliha rozhodující moment v předvolebním rozvažování, komu to „hodit“. „Za koblihu budu Babiše volit,“ pochvalovala si například jedna paní pochoutku, kterou byla právě obdarovaná.

Babišovi tedy kampaň s koblihami fungovala. Ukázal se jako dobrodinec, který myslí na lid. Přesně tak se ale chovali i nacisté. Rozdávali řadovým Němcům chleba, aby působili rovněž jako ti, kterým na lidech záleží. I nacistům tento trik zafungoval.

„Za Rakouska-Uherska se alespoň vařil volební guláš a točilo se pivo zdarma. Ale za koblihu?“ podivuje se předseda hnutí Pražané za svá práva Karel Berka, který na historické podobnosti poukázal.

Zdroj: prvnizpravy.cz