USA v koncích je zemí nesmírné chudoby: 37 smutných a šokující faktů o kdysi nejvyspělejší zemi světa

loading...

Negr_B_Hussein_ObamaUž se vám někdy stalo, že jste v noci nemohli usnout – leželi jste se staženým v žaludkem v posteli a zoufale přemýšleli o tom, že to vaše rodina příští měsíc nejspíš finančně nezvládne? Už jste někdy cítili beznaděj kvůli tomu, že své rodině nejste schopni zajistit ani nejzákladnější nezbytnosti, ať se snažíte, jak chcete? Všude po celé Americe dnes večer najdete miliony zoufalých rodin, které současná hospodářská situace doslova drtí. Pracovních míst není ani zdaleka dostatek a existují miliony Američanů, kteří sice práci mají, ale nejsou schopni rodině poskytnout ani to nejnezbytnější. Když člověk vyzkouší úplně všechno, a přesto nic nepomůže, je to pocit k uzoufání. Dnes mi jeden z mých pravidelných čtenářů napsal, že teď nějakou dobu nebude online, protože mu odstřihli elektřinu. Docela dlouho nemůže sehnat práci a úspory nevydrží věčně. Zažili jste to už také?

Pokud jste takový okamžik sami prožili, tak víte, že se toho pocitu nezbavíte do konce života. Jste-li sami, tak je to dost špatné. Mnohem horší ale je, dívat se do očí dětem a vysvětlovat jim, že dnes nebude večeře nebo že se musí odstěhovat do útulku pro bezdomovce. To je jako by vám někdo vrazil nůž do srdce. V tomto článku najdete spoustu šokující ekonomické statistiky. Prosím nezapomeňte, že za každým statistickým údajem jsou skryty miliony příběhů zoufale trpících amerických rodin.

V průběhu posledního desetiletí se situace amerických rodin konstantně zhoršuje, ať už naši politici zkoušejí cokoliv. Chudoba a závislost na podpoře státu stále roste.

Životní náklady stoupají a příjmy klesají. Jak bude asi naše země vypadat v budoucnu, pokud tyto trendy přetrvají? Už jen to pomyšlení je děsivé.

Následujících 37 faktů ilustruje, jak krutá je americká ekonomika k milionům našich zoufalých rodin…

1. Jeden nedávno provedený průzkum odkryl, že 40% Američanů má ušetřeno max. 500 dolarů.

loading...

2. Z jiného nedávného průzkumu vyplývá, že 28% všech Američanů nemá žádné úspory. Pro případ krizové situace nemají ani cent!

3. V celých Spojených státech je skoro 10 milionů domácností, které nevlastní ani jeden účet v bance. Toto číslo od roku 2009 vzrostlo asi o milion.

4. Bezdomovectví celých rodin vzrostlo od začátku poslední recese v oblasti Washington D.C. (jeden z nejbohatších regionů v celé zemi) o 23%.

5. Počet Američanů žijících v chudobě během posledních 4 let vzrostl o přibližně 6 milionů.

6. Střední příjem domácností už čtyři roky za sebou ostře klesá. Celkem se za tuto dobu snížil o více než $4000.

7. 62% Američanů náležejících ke střední třídě uvádí, že museli během posledního roku zredukovat výdaje na domácnost. 

loading...

8. Podle průzkumu, který provedlo Pew Research Center, tvrdí 85% příslušníků americké střední třídy, že je dnes těžší udržet si středostavovský standard, než tomu bylo před deseti lety.

9. Ve Spojených státech dnes žije aspoň čas od času 77% občanů od výplaty k výplatě.

10. V současné době v USA nepracuje asi 41% populace v práceschopném věku.

11. Od ledna 2009 vzrostla tzv. pracovní síla USA (definováno jako „všechny osoby, jež dosáhly věku min. 16 let a jsou buďto zaměstnány nebo aktivně hledají zaměstnání“ – pozn. překl.) o 827.000 osob. Přitom ale počet osob, jež nejsou zařazeny jako pracovní síla (tzn. důchodci, příjemci sociálních dávek nebo invalidního důchodu a ti, kdo aktivně nehledají práci – mj. z důvodu péče o dítě) vzrostl o 8.208.000. Takhle se tedy vládě podařilo „snížit míru nezaměstnanosti“.

12. Smutným faktem je, že 60% pracovních míst, která zanikla během poslední recese, byla středně honorovaná místa, ale 58% pracovních pozic, které od té doby vznikly, jsou pozice málo placené.

13. Přibližně jeden ze čtyř amerických pracujících dnes nosí domů výplatu, která odpovídá federálním kritériím pro chudobu nebo je ještě nižší.

loading...

14. Právě teď je ve Spojených státech vyšší percentuální podíl osob vykonávajících málo placené práce než v kterékoli jiné velké průmyslové zemi.

15. V současnosti lze za „dobrou práci“ označit jen méně než 25% všech pracovních míst v USA a toto číslo stále klesá.

16. Celých 20,2 milionů Američanů vynakládá více než polovinu svého příjmu na bydlení. To znamená 46procentní nárůst od roku 2001.

17. Podle USA Today se mnoha Američanům během posledních 12 let zvýšil účet za vodu rovnou třikrát.

18. Cena elektřiny ve Spojených státech roste už  5 let v řadě rychleji než celková míra inflace.

19. V roce 1999 mělo 64,1% všech Američanů zdravotní pojištění placené zaměstnavatelem. To se teď vztahuje pouze na 55,1%.

loading...

20. Pojistné za zdravotní pojištění rostlo v letech 2011 a 2012 rychleji než celková míra inflace. Bohužel nejen v tomto období – jedná se o dlouhodobý trend.

21. Podle jednoho nedávno provedeného výzkumu plánuje přibližně 10% všech amerických zaměstnavatelů ukončit financování zdravotního pojištění svých zaměstnanců, až plně vstoupí v platnost nová zdravotní reforma se svými novými, individuálními metodami zajištění zdrav. pojištění.

22. Další údaj se týká poměru výdělku vůči zadluženosti u 95% amerických pracujících (tedy té „základny pyramidy“, pro vrchních 5% platí jiné ratio): v roce 1983 byl každý dolar, který těchto 95% pracujících vydělalo, zatížen dluhem ve výši 62 centů. Do roku 2007 vyskočila hodnota tohoto dluhu na 1,48 USD. Lidé jsou tedy v průměru více zadluženi, než kolik vydělají.

23. Celková suma všech hypoték v USA je v současnosti cca pětkrát vyšší než před 20 lety.

24. Celková suma všech spotřebitelských úvěrů vzrostla od roku 1971 o 1700%.

25. Nedávno bylo oznámeno, že celková hodnota všech studentských půjček v USA přesáhla hranici jednoho bilionu dolarů.

loading...

26. Podle jednoho výzkumu z poslední doby přibližně  třetina všech Američanů neplatí včas své účty.

27. Právě teď bydlí cca 25 milionů dospělých Američanů doma u rodičů.

28. Percentuální podíl Američanů, kteří věří tomu, že budou moci s dosažením důchodového věku odejít do důchodu, se stále snižuje. Podle jednoho nového průzkumu plánuje 70% americké střední třídy pracovat i po dosažení důchodového věku a 30% má dokonce v plánu pracovat až do osmdesáti.

29. Během této recese přišlo americké hospodářství o více než 220.000 malých podniků.

30. V roce 2010 byl počet nově vzniklých pracovních míst v nových podnicích ve srovnání s rokem 2000 méně než poloviční.

31. V roce 2007 mělo čisté jmění v hodnotě 0.00 USD nebo méně 19,2% všech amerických rodin. Do roku tento údaj strmě vzrostl na 32,5%.

loading...

32. Přibližně 57% dětí ve Spojených státech žije v domácnostech, které jsou považovány buď za „nízkopříjmové“ nebo „chudobné“.

33. Ve Spojených státech dnes žije něco kolem 100 milionů občanů, kteří jsou považováni za „chudé“ nebo „blížící se chudobě“.

34. V říjnu 2008 bylo 30,8 milionu Američanů na potravinových poukázkách pro chudé (program SNAP). Dnes je na stravenkách 46,7 millionů Američanů.

35. Do programu SNAP je zapsána přibližně čtvrtina všech amerických dětí.

36. Právě teď využívá více než 100 milionů Američanů minimálně jednoho sociálního programu provozovaného federální vládou. Tento údaj přitom nezahrnuje ty, kdo mají nárok na Medicare nebo na jakýkoli typ důchodu (Social Security).

37. Podle amerického sčítacího úřadu (Census Bureau) dosáhl počet Američanů žijících v domácnosti, kde je alespoň jedna osoba příjemcem finanční podpory od federální vlády, rekordní hodnoty: 49%. V roce 1983 to bylo jen 30%.

Tyto údaje jsou ještě o to děsivější, že mnoho útulků pro bezdomovce a vývařoven pro chudé je beznadějně přetíženo. Jako příklad můžeme uvést případ popsaný v tomto článku, z něhož citujeme:

Když Janice Coe, advokátka věnující se problematice bezdomovců ve washingtonské správní oblasti Loudoun County, zjistila prostřednictvím své křesťanské skupiny, že ve stanici metra New Carrollton přespává mladá žena s batoletem a dvouměsíčním kojencem, pustila se neprodleně do akce.

Coeová ženu kontaktovala a zařídila jí převoz vlakem na jiné místo v oblasti, kde rodinu umístila do jednoho z hotelů Comfort Suites.Pak začala obvolávat útulky, aby zjistila kde mají volno.

Navzdory několika telefonním hovorům skončila s prázdnýma rukama. Ke svému šoku advokátka zjistila, že všechny útulky, které berou rodiny, jsou plné – včetně Good Shepherd Alliance, kde Coeová dříve pracovala jako manažerka sociálních služeb.

„Nechápu, proč tu dívku nikde nevezmou“, uvedla. „To dítě mělo ještě na ručičce nemocniční náramek.“

A to si uvědomte, že Loudoun County je rovnou uprostřed jedné z nejbohatších oblastí ve Virginii.

Takže jestli je to tak špatné v bohatých oblastech, tak jak to musí vypadat v těch chudších?

Bohužel to s naší ekonomikou jde čím dál tím víc z kopce. DuPont právě ohlásil, že bude rušit 1500 pracovních míst. Skoro každý den slyšíme nějaké takové zprávy o masivním propouštění.  Jak zlé to tedy bude, až se náš kolabující ekonomický systém definitivně zhroutí, až zemi zasáhne chaos a Američané, milion za milionem, ztratí veškerou naději?

V úvodu článku jsem se zmínil o jednom ze svých pravidelných čtenářů, kterému odpojili elektřinu. Takhle popsal svoji situaci

V baráku  mi nejde plyn, voda, elektřina. Nebyl jsem s to poplatit účty. Jsem na mizině. Zoufale sháním  nějaký zdroj příjmů nebo aspoň peníze na tu elektriku.

Tuto zprávu datluju na laptopu, ten má ještě nabitou baterku. V domě je tma. Je to jako kempování, jenže doma. Doufám, že tuto situaci zítra vyřeším… nějak. Asi nemusím zdůrazňovat, jak mě to se*e.

Byl jsem na to připravený, ale pořád je to nepříjemnost první kategorie. Pro ty z vás, kterým ještě jde elektrika atd. – a nejsou připraveni… Lidi vzbuďte se. Připravte se, fakt. Protože to, čím já procházím, je teď dočasná nepříjemnost, ale jednou to možná bude normální. Ach jo. (následné vulgarity vymazány)

Možná z této situace dokážeme najít cestu ven, ale pravda je taková, že v současné Americe najdete takových příběhů desítky milionů. A co vy? Jak je to u vás? Neváhejte nám sdělit své zkušenosti a myšlenky v diskusi…

Zdroj: freeglobe.cz | Původní zdroj: rinf.com | Překlad: osud.cz

Čtěte dále:

Už se to blíží. Už brzy budeme vědět, jestli se ma... Na summit Severoatlantické aliance se sjedou zástupci šedesáti zemí. Od amerického prezidenta Obamy, přes německou kancléřku Merkelovou nebo francouzs...
Je u nás převrat na spadnutí? Už jste slyšeli vtip, proč v USA nemůže dojít k žádné revoluci nebo státnímu převratu? Ne? Přece proto, že ve Spojených státech nemají žádnou americko...
Americký velvyslanec v ČR vyhrožoval Zemanovi Už několik dní se na nás a kolem nás valí vlny kalné splaškové povodně. Probíhá další z mediálních kampaní proti presidentovi republiky. Řev zabejčený...
Euroskeptiky budeme šikanovat, jak to jenom půjde... Server Deutsche Wirtschafts Nachrichten upozornil na návrh nařízení Evropského parlamentu a Rady o statutu a financování evropských politických stran ...
Komunisté jsou stále hrozbou více než si myslíte a... Jistě, komunismus padesátých let nehrozí. Nehrozí ani komunismus let sedmdesátých a osmdesátých. Doba je jiná, mezinárodní situace je jiná a vnitřní s...
Huml byl ve Večerníčku Mach a Šebestová neandrtále... Muž s jménem neandrtálce z Macha a Šebestový, politický turista, předpřevratový esenbák si otřel hubu o Petru Kvitovou. Převzal FB post jiného exota a...
Venezuela ze zcela jiného úhlu Kromě narůstajících symptomů hospodářské krize v USA a v Německu, které hlavní proud médií tiše zamlčuje, hýbe světovou politicko-bezpečnostní realito...
Ženevská „žvanírna“ je jen stínohra: Média dál úto... Ladislav Zemánek byl v Ženevě, poskytl rozhovor syrské televizi a přivezl informace, které média zamlčela. Posledním lednovým dnem skončilo první kolo...
Petrodolar je mrtev. USA musí kolonizovat a zotroč... Redakce Protiproud přináší další z mnoha odpovědí na příčiny občanské války na Ukrajině a vysvětlení, proč Spojené státy vyvíjejí zoufalou snahu izolo...
Ivan Bartoš je jen havloidní lhář a odpůrce svobod... Ivan Bartoš tvrdí, že se stal terčem kampaně. Prý nikdy nebyl členem Antify a jen se staví proti fašismu. Jo, jenže lidé jako Bartoš považují za fašis...
loading...