Osud tažení proti církevním restitucím překvapil jen hlupáky

Lucie Amélie SulovskáNedávno se v tisku objevila zpráva, že sociální demokraté tak nějak pomalu připouští, že s církevními restitucemi nejde dělat nic. Jiří Dienstbier uznal, že bez dohody s církvemi nelze se zákonem hnout a i v případě, že by byl zákon zrušen, podepsané smlouvy i nadále platí. Jako čertík z krabičky vzápětí vyskočila KSČM, která samozřejmě tuší, že prakticky nebude k ničemu připuštěna a tudíž může svými výkřiky do tmy sbírat politické body, které ČSSD svým naprosto neuváženým přístupem ztrácí.

Je to očekávatelný vývoj, který překvapil jen hlupáky.

Stádium první – předvolební – sociální demokraté se holedbají, že s církevními restitucemi zatočí tak nějak po bolševicku a zákon zruší.

Stádium druhé – volební kampaně – v občasné konfrontaci s představiteli exvládních stran, čelíc argumentům protistrany, uznávají, že zákon jako takový asi zrušit nepůjde, ale rozhodně zruší jeho část, alespoň finanční náhrady.

Stádium třetí – povolební – sociální demokraté vědí, že se zákonem nic neudělají, jediné, co jim zbývá, je jít potupně žebrat k nenáviděným církvím, aby přece jen ustoupily, aby tak nějak zapomněly na propagandistické kampaně jako z padesátých let, na bilbordy s buclatou ručkou preláta v krajkovině, natahujícího se pro prachy. Církve však moudře ustoupit odmítají, a tak nezbývá, než své ovčany pomalu připravovat na holou skutečnost.

Ve své podstatě by nešlo vůbec o nic, pokud by sama ČSSD z pouhých 2 promile! státního rozpočtu ročně (daleko méně, než každoroční platby solárním baronům) populisticky neudělala celospolečenskou tragédii a záměrně nevyvolávala svou kampaní nenávist vůči skupině obyvatel.

Nyní nechť si vychutná svou vlastní smetánku.

Citujíc ze zákona o finančním vyrovnání:

… „závazek vyplatit finanční náhradu nemůže bez dohody smluvních stran zaniknout jinak než splněním“…

Kolego Cvalíne a další, oni nejsou tak hloupí, aby to nevěděli před volbami.

Oni ten zákon četli. A věděli, že dokud bude Česká republika alespoň zdálky vypadat jako právní stát, jejich jedinou možností je právě potupné žebrání u církví s velmi nejistým výsledkem.

Prostě vás jen oblbli a vy jste se nechali. To není chyba církví.

Zdroj: Blog autorky