Jasná zář Karla Schwarzenberga v Zemanově stínu rychle hasne

A není divu. Vždy, všude a na každého platí neúprosné úsloví „Sejde z očí, sejde z mysli“ a pro politiky to platí dvojnásob. Kdo si kdy vzpomene ne poražené kandidáty v amerických prezidentských volbách. Jen si zkuste vzpomenout na jméno posledního Obamova protivníka. Jediné, co se vám vybaví je, že to je Mormon, u kterých se dámské a pánské prádlo nesmí věšet na jedné šňůře a také, samozřejmě, každá manželka musí mít svou šňůru resp. sušičku na prádlo.
Jiri_hermanek-01

Pohasla sláva Václava Havla. Začalo to velkolepě letištěm, ale žádnou letadlovou loď už po něm nepřejmenovali. Dostal jednu umrněnou uličku v Brně, kde vůbec nikdo nebydlí a kam v noci chodí jen opilci čůrat.

A to samé Václav Klaus. Ten sice se svým vrcholným kouskem, amnestií a abolicí, rozvířil zdejší vody do vln výšky Tsunami, ale po roce nic moc. Sice občas někdo zazpívá obehraný trylek Kupónovka – zlodějská privatizace – Opoziční smlouva, ale ani on už tak nejitří nálady v obyvatelstvu jako dřív.

Karel Schwarzenberg se na špičce pelotonu držel neuvěřitelně dlouho. Zásluhu na tom samozřejmě má tým jeho věrných nohsledů, kteří déle než rok pálí po Miloši Zemanovi ze všech hlavní. Zcela určitě nedokáži přesně popsat, jaký obraz o něm ve veřejnosti vykreslili, ale lichotivý určitě není.

Hloupá, sebestředná, pomstychtivá, spiklenecká, buranská a stále opilá vepřová hlava. Tak nějak se to psalo a stále ještě píše na tomto blogu a věřím, že i mnohde jinde. A najednou se ten obraz začíná silně měnit.

Kandidát na ministra prezidentovi přinesl ze svého malého, rodinného podniku pilin prosté Kostelecké uzeniny . Další, kterého prezident nazval popletou, zase přinesl krajové speciality ze svého rodiště. Pan prezident nahlédl, okoštovat a velmi srdečně poděkoval.

Jiný zase přivalil soudek vína ze svého kraje a hned ho s prezidentem načali. On pan prezident dva mililitry silně odstředěného bílého vína denně smí. Víc ale ne. A tak to dnes šlo jedna za druhým. Já se nestačil divit, když jsem dnes poslouchal zprávy. Ta hlásí, jaký má prezident přehled, druhý zase jaký má vhled a třetí, že má obojí.

A najednou se zjišťuje, že ten obézní lalok je chodící encyklopedií, že ty své roky na Vysočině nestrávil jen pitím slivovice a pojídáním jitrnic s krvavou tlačenou, ale že možná o každém z těch ministerských oborů ví více než leckterý vyjukaný adept.

Nechci Miloše podezírat, že celý ten humbuk se „zkouškami ministrů“ vymyslel jen proto, aby s nimi mohl degustovat krajové lahůdky, koštovat lahodné vínečko z jejich rodiště a zasvěceně hovořit o jejich nastávají misi, která by ale neměla být Mission Impossible.

A tipuji, že z vlády vyhodí Ivana Mládka, protože podvakráte neprošel u bezpečáků. Ale možná ani toho ne, protože má jiné křestní jméno a také nad Miroslavem Sládkem se již dávno slehla politická zem. Takže české pivovary asi ostrouhají.

Zdroj: Blog autora