Historická možnost znovurozdělení Evropy

Zatímco se zákonná moc a proamerická opozice snaží v ulicích Kyjeva zjistit, kdo s koho, připravují se sousedé Ukrajiny na možné nové územní dělení a dokonce se už kvůli tomu dokázali i rozkmotřit. Prozatím můžeme vyčlenit tři síly, které tou či onou měrou připravují plány přešetření hranic s Ukrajinou. Nejzávažnější z nich je aliance členů Visegrádské čtyřky – Polska, Maďarska a Slovenska. Na jedné straně by měli lídři těchto zemí podporovat proamerický převrat, ale na straně druhé tu máme riziko závažných vnitropolitických problémů, vyvolaných tím, že hlavní údernou silou ukrajinského puče jsou neonacisté xenofobové.
Východní Evropa
Vlastenecky naladění voliči v Polsku, Maďarsku a na Slovensku nedokážou pochopit, proč lídři jejich zemí podporují politické síly, které nenávidí a utlačují Poláky, Maďary a Slováky žijící na Ukrajině.

Vlastní, poměrně agresívní postoj zaujímá i rumunská elita. V rumunském tisku se stupňuje hysterie kolem historické možnosti vrátit Rumunsku Severní Bukovinu a Jižní Besarábii. Analytici navrhují prezidentu Basescovi, aby odletěl do Kyjeva a navrhl ukrajinské opozici dohodu spočívající v naprosté podpoře proevropské cesty Ukrajiny výměnou za územní ústupky.

Bukurešť může, v případě že využije krize na Ukrajině, zaktivizovat pokusy o anšlus Moldavie, což nepřímo potvrdil velvyslanec Rumunska v Kišiněvě Marius Lazurca. Ten prohlásil, že Rumunsko může učinit Kišiněvu politický návrh v případě ohrožení proevropské cesty Moldavie.

Vzniklou situaci s obavami sledují i v Sofii. Organizace Bulhaři z Ukrajiny, která zastupuje zájmy bulharské národnostní menšiny, už reagovala na plány rumunských revizionistů: „Zamítáme všechny územní nároky Rumunska a žádáme, aby byl zachován územní status quo“.

Ukrajinská krize může snadno vyústit v krizi regionálního rozsahu a má velký potenciál přerůstání v silový mnohostranný konflikt. Den ode dne zvyšuje nestabilita v Kyjevě šance na to, že území Ukrajiny se stanou kořistí jejích sousedů.

Zdroj: Hlas Ruska