Roman Šmucler vychovává svou dceru v střídavé péči. Jinak by si to nedovedl ani představit

Přinášíme Vám exklusivní rozhovor s Romanem Šmuclerem, který dal serveru Střídavka.cz, který propaguje střídavou péči o děti po rozvodu manželství a hlavní duší této aktivity v České republice je Aleš Hodina, který je předsedou Mezinárodního institutu pro rodinu a dítě, šéfredaktor portálu Střídavka a dalších prorodinných webů ze skupiny rodič.eu. Roman Šmucler je známý lékař a majitel soukromé kliniky. Učí také na vysoké škole, přednáší, účastní se vědeckých výzkumů, je vskutku renesanční osobností – účinkoval i v řadě televizních a rozhlasových pořadů, koketoval také s politikou. Poté, co vyšel najevo vztah jeho ženy s Dominikem Haškem, se rozvedl. Má třináctiletou dceru.

Roman Šmucler

Roman Šmucler

Pane docente, co pro vás znamenal rozvod?

Příjemná záležitost to není pro nikoho. Ale člověk to musí brát jako nový start a novou příležitost.

Jak je upravena výchova vaší dcery?

Střídavá péče po týdnu. Na svátky a dovolené se domluvíme.

Dohodli jste se, nebo o péči musel rozhodnout soud?

Dohodli jsme se v první minutě. Své představy jsme sladili hned a soud byl vzhledem k dohodě formalitou.

Slyšel jste o střídavce už dříve, než jste se rozváděl?

Samozřejmě, že jsem o tom slyšel. Mnoho mužů si to neprosadilo, popřípadě o to neměli zájem, ale tak málo toho nyní není.

Střídavá výchova je u nás zatím jen asi ve 4 % případů. Jak na ni reagovalo vaše okolí? Setkal jste se s předsudky, že by dítě mělo být hlavně s matkou?

Nesetkal. Všichni to úplně chápali jako logický krok.

Jak dcera vnímala rozvod a to, že bude mít dva domovy?

Ze začátku to pro ni bylo citlivé téma, nyní to myslím není téma vůbec. Konečně, takových dětí je dnes mnoho. Dnes myslím má i radost z možnosti žít dva životy ve dvou prostředích.

Dětem ve střídavé výchově se někdy hanlivě říká baťůžkáři. Jak vypadá batoh vaší dcery? A jak řešíte školní povinnosti?

Základní věci nepřenáší, ale leccos ano. To je samozřejmě nevýhoda, kterou musí snést. Chodí do stejné školy, tak v tom není problém. Úkoly dělá u toho, kam dle termínu patří.

Děti z rozvedených rodin obecně, nejen ve střídavé péči, mohou také zkoušet rodiče citově vydírat nebo hledat jiné úlevy…

Ne, to se neděje. Zejména proto, že s bývalou manželkou nesoutěžíme.

Je o vás známo, že jste pracovitý člověk a máte spoustu aktivit. Organizujete si práci podle toho, kdy máte dceru v péči?

Samozřejmě, že v týdnu, kdy mám dceru, si uzpůsobím program. Vždyť je to radost. Leč dcera je možná zaměstnána více než já.

Co byste po vašich zkušenostech doporučil mužům, kteří se rozvádějí a zvažují střídavku?

To záleží na schopnosti muže se o dítě postarat. Já si moc nedovedu představit, že bych se dítěte vzdal, a tak to nemělo alternativu.

Děkujeme za rozhovor.

Zdroj: Střídavka.cz