Bublan chce prosadit další socialistickou zrůdnost a omezení svobody. Navíc chce připravit mnoho lidí o peníze

Je to zase jeden ze socialistických výmyslů, který nakonec poškodí hlavně prodavače. Sociálnědemokratický senátor František Bublan navrhuje, aby hypermarkety a supermarkety měly o vybraných svátcích zavřeno. Doufám, že tento nesmysl nakonec neprojde, v opačném případě je zralý na zaříznutí Ústavním soudem. Petra je milá usměvavá pokladní z jednoho českobudějovických supermarketů. Občas spolu prohodíme pár milých slov, loni si například chválila dovolenou u moře ve Španělsku, takže se lidé v těchto velkoprodejnách zase tak špatně nemají, jak se povídá. Když jsem jí však řekl, že by o svátcích měli mít zavřeno, tak se rozčílila. „Co je to za blbost, já si beru šichty právě o svátcích, protože za to mám příplatky. Je to pro mě přilepšení, abych si občas mohla užít pěknou dovolenou.“

Šílený socialista Bublan a omezovač svobod

Šílený socialista Bublan a omezovač svobod

Takže i mnozí prodavači jsou z tohoto návrhu nešťastni, což v článku na toto téma od Jakuba Pokorného v sobotní příloze MF DNES Kavárna připustil i šéf odborů z jednoho hypermarketu. Nakonec by to tedy dopadlo tak, že lidé by si kvůli socialistům a komunistům vydělali méně peněz než nyní. Čili pracující by si nijak nepolepšili. Navíc v případě omezení prodeje by také někteří pracovníci mohli skončit na ulici.

Bublanův návrh je ovšem nesmyslný i z dalších důvodů. Zákaz totiž nemá platit pro prodejny menší než 200 metrů čtvereční. A proč zrovna má platit tato hranice, proč ne 300 m2 nebo 100 m2. Takový návrh si koleduje o zrušení Ústavním soudem, protože zasahuje do rovností šancí a svobody podnikání, když upřednostňuje jedny subjekty proti druhým.

Dalším problémem je, že mnohá nákupní centra mají kromě velkého potravinářského hyper nebo supermarketu velké množství malých obchodů, které se do povolené normy 200 m2 pohodlně vejdou a také restaurace, kavárny, rychlá občerstvení na které by se zákaz nevztahoval. Takže by centra stejně měla otevřeno, akorát by si lidé nekoupili potraviny.

Námitka, že omezení prodeje mají i jiné země, neobstojí. Přece nemusíme slepě kopírovat všechno, co mají jinde. V tomhle případě na tom můžeme být stejně jako Velká Británie, která také neomezuje prodej a nakupovat se zde dá stejně jako u nás i v neděli.

Takový nápad je typickým levicovým útokem na svobodu, kdy si socialisté a komunisté nárokují rozhodovat o životě druhých, a nařizovat jim, co a kdy mají dělat. Nechme na lidech, ať se svobodně rozhodnou, kdy budou chodit nakupovat.

Přímo děsivý je nápad bývalého odborářského šéfa a nyní poslance za ČSSD Jaroslava Zavadila, který by zakázal prodávat i o nedělích. Prý my za jeho mládí děti jezdily v neděli na kola a nyní chodí do supermarketu.

Soudruhu Zavadile, po tom vám nic není, co lidé dělají ve volném čase! Jestliže někdo chce jezdit v neděli na kole, tak může, nikdo mu v tom nebrání. Já sám jezdívám o víkendech na kole, v zimě na běžkách nebo vyrážím na pěší túry. Jestliže ale chce někdo jít v neděli do nákupního centra, tak ať si jde. Já a se mnou jistě většina lidí jsme rádi, že už skončily komunistické časy, kdy se chleba, rohlíky atd. daly koupit v sobotu dopoledne a to ještě tak do deseti hodin, protože pak už nebyly, a potom až v pondělí.

Doba, kdy mají mít velká centra zavřeno, stejně tak nějak vyplynou z lidského chování. Například mé českobudějovické IGY centrum už má několik let po sobě zavřeno na Boží Hod Vánoční i na svátek sv. Štěpána a rovněž na Nový rok. Na Štědrý den pak zavírá ve 14 nebo 15 hodin, to z hlavy přesně nevím, ale k takovým rozhodnutím musí docházet svobodně a ne z rozhodnutí vrchnosti.

Zdroj: Blog autora