Kecy EU o dobru. Tentokrát pro spotřebitele a jeho placení kartou

loading...

Poplatky z úhrad platební kartou jsou podle EU vysoké. Na jejich snížení plošnou regulací vydělají spotřebitelé. Zas a znovu slyším „je to pro vaše dobro…“, zatímco jedním dechem doznívá „…vy pitomci“. Bývaly doby, kdy u nás poplatky z užití karty šly do několika procent. Jejich výše postupem doby v důsledku konkurence klesala. Dnes jsou u nás v průměru na 1%, přičemž banky se v rámci snah o získání a udržení klienta snaží z těchto peněz nabízet řadu benefitů jak pro spotřebitele, tak obchodníky.

František Matějka

František Matějka

Považuji za jisté, že by časem tyto poplatky v rámci konkurenčního boje klesaly dál. A samy. Jenže kdyby za nějaký čas klesly samy, ztratil by Brusel příležitost využít jejich současné výše k posílení moci. Nejnovějším návrhem chce stanovit plošný povinný strop pro úhradu poplatků ve výši 0,2% z užití karty debetní a 0,3% z platby kartou kreditní.

Novým opatřením prý Evropská unie zajistí, že se placení kartami stane ještě rozšířenější. Vznikne mnoho nových míst, kde umožní obchodníci, kteří zatím ještě přijímají hotové peníze, platit bezhotovostně. Brusel zároveň nepředpokládá, že by se plošné snížení poplatků dotklo spotřebitelů, tedy že by banky úbytek peněz z poplatků promítly do cen jiných služeb, nebo omezily benefity, spojené s užíváním karty. Podle EU na této nové regulaci spotřebitel vydělá mimo jiné i proto, že obchodníci, kteří poplatky odvádějí, promítnou menší odvody do snížení cen služeb a výrobků. Tak tyhle politické žvásty od stolu, odtržené od reality, miluju obzvlášť. Co se stane? Banky buď zruší, nebo významně omezí benefity, spojené s užíváním platebních karet, a zcela jistě přenesou náklady do jiných položek. A obchodníci? Představa Bruselu, že sníží své ceny o rozdíl v poplatcích, je směšná. Podle mě to velmi dobře vědí, zas tak blbí nejsou, jenže jak jinak zdůvodnit pravý cíl.

Ve skutečnosti Bruselu o spotřebitele vůbec nejde. Realizací tohoto návrhu chce zajistit dvě věci. Zaprvé potřebuje, aby zmizely hotovostní transakce mezi dodavateli a zákazníky. Platba v hotovosti je totiž byrokratem nekontrolovatelná a umožňuje existenci šedé ekonomiky, ve které se točí hodně peněz. Ty EU a jejím členským státům těžce chybí na plnění novobobých pětiletek, desetiletek, dvacetiletek, a někdy dokonce i na naplnění výzev celého století, když se rozhodnou zajistit světový mír, nebo snížit teplotu planety Země. No a zadruhé potřebuje mít podstatně větší přehled o pohybu lidí a jejich zvycích, protože v Unii prostě přituhuje. A to je celé.

Jen krůček nás možná dělí od okamžiku (a to bych se vsadil, že už to v Bruselu někoho napadlo, ale neměl koule s tím vylézt ven, protože teď se jedou eura), kdy budou mít snahu zakázat platbu hotovostí úplně. Zatím jsme omezeni objemem platby, prý z důvodu boje s terorismem, za který se toho taky hodně schová. Představte si stav, kdy jde vše skrze banky, síť a platební terminály. Absolutní přehled o každé platbě kohokoli, komukoli a za cokoli, v kombinaci s možností určit kde a kdy všichni jsou (byli) a co dělají (dělali). Totalitářský sen, ke kterému dospějeme tzv. demokratickou cestou.

loading...

Jistě se najde dost lidí, kteří budou tradičně tvrdit něco ve smyslu „já nic špatného nedělám, nemám se čeho bát, ať to klidně zavedou.“ Jenže právě tak končí svoboda pro všechny. Nejen pro ty, kteří nevěděli, co to svoboda je, a kteří tak rádi slyší na „je to pro vaše dobro…“, zatímco s blaženým výrazem ve tváři neslyší to jedním dechem doznívající „…vy pitomci“.

Zdroj: Blog autora

loading...