Havel nedosahoval Krylovi ani po kotník

Ten malý velký muž by si zasloužil pomník na Václavském náměstí hned vedle jezdecké sochy patrona české země. Je neuvěřitelné, jak jsou jeho písně nadčasové a také jak dokázal předvídat to, co se dnes děje.

Karel Kryl - Básník a zpěvák

Karel Kryl – Básník a zpěvák

Stejně neuvěřitelné je, jak na tuto výjimečnou postavu našich dějin naše masmédia zapomínají. Nechápu, proč o něm dosud nikdo nenatočil film. Jan Palach se na protest proti nastupujícímu totalitnímu režimu v roce 1969 upálil. Stal se hrdinou, ale hrdinou mrtvým a navíc kromě své demonstrativní sebevraždy národ nijak neposílil.

Ovšem písně Karla Kryla i jeho hlas z rádia Svobodná Evropa prosvětlovaly onu dobu zapšklého socialismu. Troufám si říci, že symbolem tzv. „Sametové revoluce“ nebyl Václav Havel, ale právě Karel Kryl. Když zazpíval hymnu z melantrišského balkónu společně s Karlem Gottem (národní umělec Gott již pochopil, odkud fouká vítr a ve správné době se objevil na správném místě), teprve tehdy jsem si uvědomil, že komunismus je definitivně v prdeli.

Měl jsem tu čest se osobně s Karlem Krylem setkat, rád chodil do Výčepu v Panské ulici, hned vedle sídla redakce Mladé fronty. Kolem něj se zpočátku rojily takové týpky jako třeba Martin Komárek, dnes poslanec a tehdy komentátor svazáckého tisku, co ještě před pár lety psal ódy o Klementovi Gottwaldovi, ale třeba i Radek John, Josef Klíma a další.


Ostrov pokladů

Nevím, co se mezi nimi přihodilo, ale ta parta výše zmíněných žurnalistů začala Kryla po nějakém čase ignorovat, jemu to však nevadilo a pil třeba se zedníky. Karel měl rozhodně blíže k „obyčejným“ lidem, těm „novinářům“ intuitivně nevěřil. Z dnešního pohledu je vidět Krylova jasnozřivost. Komunistický synek Komárek vyměnil žold Svazu socialistické mládeže za ten poslanecký babišovský v hnutí ANO. Je mi smutno z toho, že o Janu Palachovi byl natočen třídílný film, zatímco o KK se téměř mlčí.

Ale co bylo, bylo. Zanedlouho uplyne dvacet let od smrti barda Karla Kryla, také by se letos dožil sedmdesátky. Věnujte mu, prosím, alespoň krátkou vzpomínku tím, že si poslechnete jeho vizionářskou píseň.


Zdroj: Blog autora