Když hodní teroristé střílejí zlé policajty…

Tak všude čtu, že prý hodní demostranti a zlý Janukovič. Zejména soudruzi z EU jsou z toho nějak rozvrkočeni. Tak aby bylo jasno. Vůbec se mi nelíbí, co se tam děje. Ale něco mi na té mediální masáži nesedí. Když hlásili 25 mrtvých, nějak zapadlo, že 10 z nich jsou policajti. Takže ti hodní demonstranti vyzbrojení AK-47 a molotovovými koktejly, co si četli a hráli pinec asi nejsou o moc lepší. Ostatně, chtěl bych vidět, jak by reagovali ti unijní osvícenci, kdyby jim zfanatizovaný dav dělal takový bordel na náměstí.

Petr Paulczynski

Petr Paulczynski

A taky se jaksi zapomíná, že ať je Janukovyč jaký chce, byl přece řádně zvolen a sesazovat legálně zvolené představitele pomocí brajglu, při němž se ničí a vraždí, považuji za anarchii. A všechno začalo v okamžiku, kdy se někdo vzepřel bruselskému diktátu a nepodepsal neuvěřitelně sprostou přístupovou smlouvu. Tak se spolu s Tomášem Haasem podívejme na posloupnost událostí v jednání EU s Ukrajinou: Summit Ukrajina – EU byl svolán aby Ukrajina podepsala Asociační dohodu. Ukrajinci vyjednávali až do posledního možného dne.

Poslední Evropou nabízená verze dohody byla ale pro Ukrajinu neprijatelná. Ukrajinci nedostali ani nějaký vzdálený příslib zrušení vízové povinnosti. Ukrajinské zboží mělo do neurčené doby zůstat mimo hranice EU, protože prý neodpovídá Evropským standardům. Zboží z EU mělo mít okamžitý plný přístup na Ukrajinský trh. Ukrajina má volnou hranici s Ruskem. Rusko, které se chce bránit přívalu bezcelního evropského zboží pohrozilo, že v takovém případě zavře své dosud otevřené hranice s Ukrajinou. A závislost Ukrajiny na obchodu s Ruskem je pro Ukrajinu kritická, zvláště nesmí-li její zboží do Evropy.

Ukrajina před vypuknutím nepokojů stála před bankrotem. Hospodářská pomoc Ukrajině? Nějaká náhrada za ztracený Ruský trh? Ze strany EU žádná – EU nabídla půjčku ve výši 620 milionů eur. Ukrajina ale potřebuje mnohonásobně tolik. Za těchto okolností nechce Ukrajinská vláda asociační dohodu podepsat a přerušuje rozhovory. A v této situaci nabídlo Rusko Ukrajině okamžitou pomoc ve výši 15 miliard eur a okamžité snížení cen plynu.

U nás se to prodává tak, že na Putinův nátlak Ukrajina svévolně zavrhla asociační dohodu s EU a prezident ji zavlekl zpět do područí Moskvy. Nebylo to spíše tak, že to byla nevůle EU poskytnout Ukrajině jakoukoliv hmatatelnou pomoc a spěch s uzavřením dohody ještě před evropskými volbami, co donutilo Janukovyče přerušit rozhovory s EU, které z pohledu Ukrajiny nevedly nikam a přijmout Putinovu nabídku? A Putin? Ten ani žádnou hru hrát nemusel. Evropská Unie mu Ukrajinu naservírovala na stříbrném podnose.

Zdroj: Paulczynski.cz | Kráceno | Titulek redakční