Zemřeli kvůli ruskému plynu do EU a Tymošenkové v base

Nadpis článku si mohou dát mrtví z Majdanu na náhrobní kámen. Vše ostatní je zástupné. Žádný boj za svobodu se nekonal, nekoná a nebude konat. Nejde o nic jiného, než o vliv nad strategickými dodávkami plynu z Ruska do EU, bez kterých se Unie neobejde. V lednu 2009 přerušilo Rusko dodávky zemního plynu Ukrajině z důvodu sporu o jeho cenu. Spor trval tři týdny a dotkl se států Evropské unie. Přibližně 80% plynu z Ruska putuje přes Ukrajinu, přičemž z celkové spotřeby v EU pokrývají dodávky z Ruska přibližně třetinu.

František Matějka

František Matějka

Brusel šílel. Právě tehdy uzavřela Tymošenková s podporou politiků EU nevýhodnou smlouvu na dalších deset let s Ruskem. Smlouvu, která znamenala obrovské finanční ztráty pro Ukrajinu, ale zajistila na další období dodávky do EU. Mimo to, že tratila Ukrajina, začaly na transferu plynu vydělávat firmy ovládané Tymošenkovou, přezdívanou „plynová princezna“, a jejím manželem.

Tymošenkovou poslal ukrajinský soud do vězení za zneužití svých pravomocí při podpisu smlouvy a za Ukrajině způsobenou škodu. Poslal do vězení ženu, která vytrhla energetický trn z paty Evropské unii za cenu nevýhodné smlouvy pro Ukrajinu. Její manžel odjel do České republiky a ta mu dala politický azyl. Celou dobu se snažil Brusel, který označil Tymošenkovou za politického vězně, tlačit na Ukrajinu, aby ji propustila. Poslední snahou byla nepřekročitelná podmínka Bruselu pro podpis asociační dohody s Kyjevem, a sice že Ukrajinci, když už ji nepropustí, jí alespoň přijetím speciálního zákona umožní léčbu v zahraničí. Demokraticky zvolený ukrajinský parlament, na jehož volby dohlíželi paradoxně i zástupci EU a neshledali žádných vad, zákon nepřijal, a Janukovyč navíc odmítl přijmout podmínky asociační dohody, které byly horší, než nabídka Ruska. Tymošenková, které byl Brusel zavázán za obnovení dodávek plynu do EU skrze pro Ukrajinu nevýhodnou smlouvu, zůstala v base.

Cokoli, co se odehrálo od okamžiku nepřijetí asociační dohody pod taktovkou „boje za svobodu“, cokoli, co plní titulní strany novin a hlavní vysílací čas televizí, a co se tváří jako vzdor lidu proti prohnilému korupčnímu systému, to vše je zástupné. Brusel podpořil demonstranty v ulicích, kteří sehráli svou roli, aniž by vůbec tušili, na jaké šachovnici stojí, a se slovy o boji za lidská práva předvedl ukázkovou politickou a mediální akci ve stylu „vrtěti psem“. Už před dvěma roky jsem napsal, že bylo chybou udělit politický azyl Tymošenkovi, a že je jen otázkou času, kdy na Ukrajině dojde ke scénáři ne nepodobnému Arabskému jaru, ve kterém také nešlo o svobodu, ale o prachy. Dva roky jsou pryč, scénář byl oprášen, použit, a Tymošenková, které byl Brusel zavázán, je z basy venku a stane se symbolem „nové Ukrajiny“.

Na Majdanu zatím ti, co nepochopili svou roli a nechali se na šachovnici dosadit, nesouhlasí s podepsanou dohodou a vyhrožují útoky na demokraticky zvolené lidi a budovy, kde vykonávají svůj mandát, a kde přijímají jak běžícím pásu jednu normu za druhou pod tlakem strachu o život svůj a svých rodin. Demonstranti odmítají vyslyšet tři hlavní opoziční lídry, kterým se to vymklo z rukou. Jistě. Tzv. opozice totiž není složená z jedné, dvou, nebo tří za jeden provaz táhnoucích skupin. Jsou to desítky a možná stovky uskupení, které zjevně nemají stejný cíl, ale mají zatím jediného nepřítele. Až ho uženou, půjdou proti sobě a budou tvrdit, že to každý viděl jinak. A mrtví z Majdanu? Ti si budou moct nechat dát na náhrobní kámen „Zemřel kvůli ruskému plynu do EU a Tymošenkové v base“. To je totiž pravdě o mnoho blíž, než všechny ty zneužité prázdné řeči o svobodě.

Zdroj: Blog autora